На початковому етапі фахівці створили 5 окремих концепцій для перепланування
Для низки вулиць Львівської громади, де найчастіше стаються ДТП з потерпілими та загиблими, розробили концепції їх перепланування. Відтак вони стануть більш безпечні на комфортні.
Про це повідомили у Львівській міській раді.
Проєкти з перепланування – не фінальні, але на їх основі в майбутньому можна буде виготовляти технічну документацію та виконувати певні роботи.
Так, йдеться про удосконалення дорожньої інфраструктури в районах вулиць:
- Любінська-Кульпарківська;
- Городоцька – смт Рудно;
- Варшавська-Чорновола;
- у житлових масивах «Сихів» і «Рясне».
Зазначається, що на початковому етапі фахівці створили 5 окремих концепцій для перепланування цих територій. Далі, за потреби, на наступних етапах, на основі цих ескізних проєктів, виготовлятимуть проєктно-технічну документацію, а вже після цього можна буде виконувати передбачені роботи.
- Дата публікації
Водночас проєкт «Перепланування вулиць Львова на безпечні та екологічно чисті» фінансується виключно за грантові кошти
«Ми залучили грантові кошти для розробки загального бачення організації руху транспорту та пішоходів в тих локаціях, де відбувається найбільша кількість ДТП з постраждалими і загиблими. Наголошую, це не та документація, яку можна брати в будівництво. Це лише ескізи, і вже на їх основі будуть обиратися пріоритетні ділянки та розроблятиметься проєктна документація – от тоді вже можна буде виконувати будівельні роботи. Крім того, деякі з цих проєктів необхідно спочатку включити до містобудівної документації. Це стосується зміни класу вулиць, трамвайних ліній тощо. Лише після цього буде можливою розробка проєктної документації», – пояснив керівник управління вуличної інфраструктури ЛМР Павло Сирватка.
Довідково:
Проєкт «Перепланування вулиць Львова на безпечні та екологічно чисті» спрямований, зокрема, на підготовку пропозицій з розвитку вуличної інфраструктури для підвищення безпеки руху, зручності пересування та адаптації до кліматичних змін і сприяння зниженню викидів парникових газів.
Проєкт фінансується Gap Fund, що є мультидонорською ініціативою Німеччини та Люксембургу. Її виконавцями є Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) у партнерстві з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) та Світовим банком (WB).