На що вистачить генератора 5 кВт та скільки потужності необхідно, аби будинок мав електроенергію
Окупанти не полишають спроб залишити мешканців всієї України без електроенергії. Чиновники у відповідь закуповують техніку або відшкодовують частину її вартості. Насамперед ідеться про закупівлю генераторів для багатоквартирних будинків.
Аби заохотити львів’ян залишитися взимку із електроенергією, міська влада пропонує відшкодовувати до 50% вартості генераторів. На таку ініціативу із бюджету міста виділять 10 млн гривень.
За словами директора департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Олександра Одинця, наявність електрогенератора дозволить забезпечити функціонування внутрішньобудинкових систем за відсутності електрики.
«Наявність електрогенератора дозволяє забезпечити функціонування внутрішньобудинкових систем, у тому числі системи опалення, за відсутності електрики. Ним можна заживити ІТП чи насосні підкачувальні станції чи інші прилади важливі для функціонування житлового будинку», — наголошує Олександр Одинець.
Умови міста
Львів відшкодовуватиме мешканцям до половини вартості купленого генератора на будинок, однак не більше 30 тис. грн.
Тобто, якщо керуюча компанія або ОСББ придбають генератор за 100 тис. грн, місто відшкодує лише 30 тис.
Щоб взяти участь у програмі, багатоквартирний будинок повинен мати більше трьох поверхів. Також є вимоги до електрогенератора — його номінальна потужність повинна бути від 3 кВт.
Щоб отримати відшкодування, мешканці міста спільно з балансоутримувачем будинку мають оплатити купівлю електрогенератора через банк та подати на розгляд через ЦНАП відповідний пакет документів.
Зазначимо, щоб отримати ці кошти, мешканцям слід придбати генератор вартістю до 60 тис. грн.
- Дата публікації
Які генератори потрібні
Тобто, львів’яни зможуть придбати генератор потужністю до 5 кВт. Цієї потужності вистачить лише на забезпечення роботи індивідуальних теплових пунктів, а у деяких випадках — і насосної станції.
«Все залежить від насосної станції. Є насосні станції з частотним регулюванням, там плавний пуск мотору і там немає пускових висотних струмів. Тому, якщо стоять мотори 2 кВт, то можна брати там генератор з потужністю 3 кВт. Тобто, потужність він буде мати, але так як мотор відразу стартує на повних оборотах, то він його просто заглушить», — розповів у коментарі LVIV.MEDIA Михайло Гуцуляк, керівник управляючої компанії «УК Укрдім».
До 60 тис. грн мешканці можуть придбати генератори потужністю орієнтовно 3-5 кВт. Такі генератори можуть забезпечити роботу таких приладів:
- генератор 3 кВт — лампа, чайник, холодильник, телевізор, насос потужністю 750-3500 Вт;
- генератор 5 кВт — освітлення, холодильник, насос потужністю 750-3500 Вт, електроплита, телевізор, комп’ютер.
- Дата публікації
Втім, якщо мешканці захочуть придбати генератор, який зможе забезпечити електроенергією весь будинок, обійдеться це доволі дорого.
Для прикладу, візьмемо стандартний багатоквартирний панельний будинок на 35 квартир. Щоб генератор зміг частково забезпечити електроенергією такий будинок, він повинен мати потужність близько 35 кВт і коштувати від 300 тисяч гривень. Для того, щоб всі квартири змогли користуватися необхідними приладами, потрібний генератор орієнтовною потужністю 180 кВт. Коштує він понад 1 млн гривень, з яких місто відшкодує лише 30 тис. грн.
Також варто наголосити, що всі витрати на заправлення генераторів повинні оплачувати мешканці багатоквартирних будинків.
Встановлення генераторів у підвалах
Встановлювати генератори в підвалах небезпечно, адже необхідно кудись виходити вихлопним газам. Тому виводять труби на вулицю, щоб була можливість виходити чадному газу.
«Поставити генератор у підвалі можна, однак, якщо взяти дуже дорогий, тихий, і зробити йому вихлоп газів на вулицю. Але це практично нереально, тому що ці генератори зараз коштують дуже дорого. Генератор потрібно ставити на вулицю та проводити в середину будинку кабель», — Михайло Гуцуляк.
- Дата публікації
Встановлювати дизельні та бензинові генератори також небезпечно, адже десь необхідно зберігати пальне. Зокрема, для роботи, наприклад, дизельний генератор споживає від 2 до 5 літрів пального на годину.
,У багатоквартирному будинку зберігати паливно-мастильні матеріали заборонено.
«Умовно, бак генератора в 10 літрів, ніхто не забороняє взяти каністру, заправити на АЗС, привезти та заправити генератор. Це неофіційний вихід із ситуації, але всі розуміють, що запаси палива люди будуть робити і будуть зберігати в якихось комірках, гаражах чи ще десь», — розповіли в компанії « УК Укрдім».
Також звернемо увагу, що для роботи генератора потрібен простір. Однак, зважаючи на те, що більшість львівських підвалів невеликі за площею та в них вже встановлені буржуйки та розміщені укриття, встановити генератори у таких неможливо.
Нагадаємо, після масового ракетного обстрілу, який відбувся 15 листопада, Львівщина станом на зараз заживлена на 95%. Натомість одночасно користуватися електроенергією можуть лише 30% абонентів нашої області.