Для підтримки імунітету важливо включати в раціон якомога більше фруктів та овочів
Людський імунітет захищає організм від різноманітних захворювань. Для цього імунна система спочатку знешкоджує віруси та інфекції, а потім руйнує їх. Водночас стан імунітету, як і загальне самопочуття, багато в чому залежить від способу життя, важливою частиною якого є правильне харчування.
LVIV.MEDIA зібрало добірку продуктів, які допоможуть підвищити імунітет та сприятимуть кращому самопочуттю.
Як харчуватися, щоб підвищити імунітет
Загалом важливо включати в раціон якомога більше фруктів та овочів. Особливо корисні для імунітету будуть: імбир, лимон, шипшина, полуниця, манго, томати, часник, чорниця, квашена капуста.
Крім цього, увагу варто звертати на продукти, які містять велику кількість антиоксидантів: томати, гранати, малина, чорниця, цитрусові, морква, броколі, петрушка, куркума, волоські горіхи, какао, чорна смородина, солодкий перець, мигдаль, морська капуста, кеш’ю. Також багаті на антиоксиданти зелений чай, натуральна кава і какао.
Разом з тим важливо вживати достатню кількість заліза і корисних жирних кислот. Для цього перевагу слід надавати яловичій печінці, жирним сортам риби, авокадо, оливковій олії, буряку, яловичині, яблукам, шпинату, ікрі риб.
- Дата публікації
Топ продуктів для підтримки імунітету
Гарбузове насіння
Насіння гарбуза містить велику кількість поживних речовин — від магнію й марганцю, до міді, цинку й білка. Крім того, у ньому є широкий спектр корисних рослинних сполук та багато клітковини.
Загалом у чверті склянки гарбузового насіння є майже половина рекомендованої добової кількості магнію, який потрібен при формуванні кісток і зубів, розслабленні кровоносних судин, а також для правильного функціонування кишківника.
Разом з тим це насіння є джерелом цинку. Цей елемент сприяє укріпленню імунітету, зростанню й діленню клітин, гарному сну, настрою, здоров’ю очей і шкіри.
Броколі
Це джерело антиоксидантних і протиракових з’єднань. Одним із них є сульфорафан — натуральна органічна сірка, яка відома своєю протираковою дією.
Дослідження показали, що сульфорафан підтримує нормальну функцію й ділення клітин, що одночасно спричиняє запрограмовану загибель клітин раку кишківника, передміхурової залози, грудей, раку легенів, а також зменшує число ракових пухлин печінки.
Крім того, броколі містить з’єднання, які в процесі травлення в шлунку розщеплюються та допомагають поліпшити імунну функцію й баланс мікрофлори кишківника.
Часник
Часник може слугувати як засіб проти грибкових інфекцій, бактерій і вірусів. Він містить понад 100 біологічно корисних хімічних речовин, які знижують рівень холестерину і знищують віруси.
Його можна вживати у вареному або сирому вигляді, проте якщо шлунок може впоратися з термічно необробленим часником, краще споживати його саме так.
Авокадо
Плоди авокадо містять багато вітаміну С, який підвищує імунітет, допомагає відновити сили, позитивно впливає на працездатність та знижує втому і дратівливість. Між тим, це сильний антиоксидант, що захищає організм.
Куркума
Ця яскрава жовта спеція із сильним ароматом і гіркуватим смаком, є одним із найбільш вивчених антиоксидантних засобів у світі. Дослідження підтвердили сильну протизапальну, противірусну, болезаспокійливу, антимікробну і протиракову дію.
Активний інгредієнт куркуми — куркумін — покращує опірність клітин до інфекцій і злоякісних пухлин.
Також у куркумі є велика кількість вітамінів С, Е і К. Останній має виражену кровозгортувальну дію та є важливим вітаміном для серцево-судинної системи.
Нагадаємо, учені заявили, що знайшли нову причину ожиріння. Це надзвичайно поширені хімічні речовини, знайдені в наших будинках, в тому числі й в питній воді.