Правильно підібрана автомобільна поліроль ліквідує подряпини та тріщини, покращує стан та текстуру фарби та надає кузову глянцевого блиску
Понад 87 % українських автолюбителів вважають полірування маркетингом, а не доглядом за своїм автомобілем. Проте навіть найохайніший водій не врятує лакофарбове покриття від пошкоджень.
Луги та кислоти з опадів, дорожні реагенти, комахи та смола з дерев — це ті зовнішні чинники, з якими кузов автомобіля взаємодіє майже щоденно. Тому із часом верхній шар лаку стає тьмяним та шорстким. На ньому з’являються мікротріщини. Пісок та пил, який потрапляє в них, окислює метал. Як наслідок, виникає корозія.
Вберегти кузов від пошкоджень допоможуть полірувальні пасти. Вони проникають у верхній шар лакофарбового покриття та створюють захисний бар’єр.
Які є види полірування автомобіля
Професійні детейлери виділяють три основні види поліровки кузова: абразивний, стандартний та захисний. Для кожного є окремий набір інструментів та матеріалів. До нього входять машинка для поліровки, полірувальні круги та пасти.
Найбільш поширеним є полірування у дві пасти. З його допомогою видаляють дрібні подряпини та голограми. Воно захищає лакофарбове покриття, надає кузову первинного глянцевого блиску. Для стандартного полірування використовують середньозернисті та дрібнозернисті пасти.
Абразивне полірування — це полірування в три пасти. Його називають агресивним видом обробки кузова. Цей вид поліровки виконують, щоби позбутися глибоких подряпин та давніх слідів атмосферного впливу. Для першого етапу абразивної обробки використовують крупнозернисті полірувальні пасти.
Захисне полірування — це другий етап стандартної та третій етап абразивної обробки кузова. З його допомогою можна замаскувати дефекти лакофарбового покриття. Для захисної поліровки дрібнозернисті або безабразивні пасти.
Як часто полірувати авто
Заводська товщина лакофарбового покриття сучасного автомобіля становить від 90 до 170 мікрон. Обробка кузова абразивними полірувальними пастами знімає верхній шар лаку 30 мікрон завтовшки. Абразивне полірування глибоких подряпин видаляє від 3 до 7 мікрон покриття. Тому полірувати кузов автомобіля крупнозернистими пастами не рекомендують більше, ніж три рази. Стандартна обробка кузова середньозернистими та дрібнозернистими пастами прибирає до 3 мікрон лаку. Товщина знятого під час полірування шару залежить від якості інструментів та матеріалів та професійності майстра.
Якщо ви вирішили оновити кузов свого автомобіля самостійно, пам’ятайте:
- Полірування автомобіля — це повільний та вартісний процес. Майстру-детейлеру потрібно до 6 годин для стандартної поліровки у дві пасти, до 17 годин — для абразивної. Та до 4 годин — для захисної обробки кузова автомобіля.
- Перед шліфуванням абразивною пастою спеціалісти рекомендують наносити на чисте лакофарбове покриття спеціальну глину, щоб видалити залишки бруду, що залишаються після миття.
- Полірувальні машинки не є запорукою успішного полірування. Потрібно знати, на яких потужностях, з якими інструментами та матеріалами краще працювати для усунення того чи іншого дефекту.
- На результат полірування впливають кут, під яким майстер тримає полірувальний диск, та сила, яку прикладає при обробці.
- Перефарбований автомобіль рекомендують полірувати не раніше, ніж за три або чотири тижні, щоб лакофарбове покриття повністю висохло.
- Ремонтне лакофарбове покриття є м’якшим від заводського. Тому для полірування фарбованого автомобіля рекомендують брати полірувальні пасти, у складі яких дрібніший абразив.
Нагадуємо, раніше LVIV.MEDIA розповіло про дрогобицького музиканта, який виготовляє автомобілі.