Великдень — перехідне свято, дата якого залежить від календаря
Великдень — одне з найважливіших церковних свят, присвячене воскресінню Ісуса після його страти й вознесінню на небеса. Великдень — перехідне свято, дата якого залежить від календаря, але воно завжди відзначається в неділю.
Крім того, на Великдень в Україні заведено пекти паски й фарбувати курячі яйця в різні кольори. Також перед Великоднем віряни очищають тіло, дотримуючись суворого 50-денного Великоднього посту.
Коли Великдень у 2023 році
Коли буде Великдень, визначають таким чином: дивляться, коли настане перший повний місяць після дня весняного рівнодення, 21 березня, а найближча до цієї повні неділя і буде днем Великодня. Якщо ця дата випадає на єврейське свято Песах, то Великдень переноситься ще на тиждень вперед.
Так, православна Пасха у 2023 році відзначатиметься 16 квітня. Водночас у католиків Великдень у 2023 році відзначатиметься на тиждень раніше — 9 квітня. Це пов’язано з тим, що католики й православні використовують різні методики обчислення дати Пасхи — Пасхалії.
Одна з їхніх відмінностей полягає у тому, що православна церква для визначення дати Пасхи використовує старий Юліанський календар, а католики користуються новим Григоріанським стилем. Також у православ’ї днем весняного рівнодення вважають 21 березня за старим стилем — за світським календарем це 3 квітня. Тому православний Великдень відзначають не раніше 4 квітня.
Вихідні на Великдень у 2023 році
Оскільки Великдень випадає на неділю, він завжди є вихідним днем. Водночас в Україні офіційним вихідним також є Великодній понеділок. Однак під час воєнного стану додаткові вихідні на Великдень в Україні скасовуються, тож понеділок 17 квітня буде звичайним робочим днем.
Великодні традиції
Велике значення має тиждень перед Великоднем. У цей час віряни випікають паски й фарбують яйця, а також дотримуються найбільш суворого посту. Найважливішими днями цього тижня є Чистий четвер та Страсна п’ятниця, які припадають на 13 і 14 квітня відповідно.
Також з вечора суботи заведено проводити Великодню службу. Після півночі в храмах і церквах проходить урочисте богослужіння — Великодня заутреня, на якому можна освятити паски й крашанки, м’ясні продукти, сіль, що символізує достаток і міцне здоров’я.
Водночас після богослужіння за традицією сім’я збирається разом за одним столом. Крім того, часто у цей день відвідують родичів і обмінюються великодніми частуваннями.
Нагадаємо, LVIV.MEDIA розібралося, які державні свята відзначаємо у 2023-му та на які вихідні можемо розраховувати.