Хартія не відповідає інвестиційній політиці та законодавству ЄС
Європейська комісія запропонує країнам ЄС спільно вийти з міжнародного енергетичного договору після того, як деякі уряди вже пообіцяли вийти з нього через кліматичні проблеми.
Про це повідомило видання Reuters.
Договір до Енергетичної хартії 1998 року, який підписали близько 50 країн, включаючи країни Європейського Союзу, дозволяє енергетичним компаніям судитися з урядами за політику, яка шкодить їхнім інвестиціям — система, яка спочатку була розроблена для підтримки інвестицій у цей сектор.
Але в останні роки вона використовується для того, щоб оскаржити політику, яка вимагає закриття заводів, що працюють на викопному паливі. Це викликає занепокоєння в деяких європейських столицях, мовляв це є перешкодою на шляху до вирішення проблеми зміни клімату.
- Дата публікації
Представник Комісії повідомив агентству Reuters, що та зробить юридичні пропозиції щодо скоординованого виходу ЄС «в найближчі тижні», після того, як країни ЄС, деякі з яких вже планують вийти з договору, не змогли домовитися про проведення реформ в рамках договору.
«У нинішньому вигляді договір не відповідає інвестиційній політиці та законодавству ЄС, а також енергетичним та кліматичним цілям ЄС», — сказав речник.
Чотири джерела, знайомі з перебігом переговорів, повідомили Reuters, що виконавча влада ЄС зробить цю пропозицію наступного тижня. Три з них сказали, що Брюссель розглядав можливість часткового виходу, який дозволив би деяким країнам залишитися в договорі, але відмовився від нього через юридичні проблеми.
- Дата публікації
Після того, як Данія, Франція, Німеччина, Люксембург, Нідерланди, Польща, Іспанія та Франція оголосили про намір вийти з договору, на Брюссель посилився тиск, щоб він очолив процес виходу з ЄС. Італія вийшла в 2016 році.
Але проти цієї пропозиції, ймовірно, виступатимуть такі країни, як Кіпр, Угорщина та Словаччина, які заявили, що воліли б залишитися в оновленій версії угоди.
Будь-яка пропозиція потребуватиме підтримки посиленої більшості країн-членів і підтримки Європейського парламенту, який публічно підтримав цю ідею.
«Скоординований вихід усунув би одну з головних перешкод на шляху до досягнення обов’язкових кліматичних цілей ЄС», — сказав Лукас Шаугг, аналітик аналітичного центру Міжнародного інституту сталого розвитку.
Минулого року підписанти Угоди домовилися про реформи, покликані вирішити деякі кліматичні проблеми, але вони були неоднозначно сприйняті країнами ЄС і піддані критиці з боку учасників кампанії. Без підтримки ЄС реформам було б складно пройти без підтримки ЄС.
Нереформований договір містить «положення про закінчення терміну дії», яке захищає існуючі інвестиції у видобуток викопного палива в Європі протягом 20 років навіть після виходу з ЄС. Реформована версія дозволить ЄС скоротити цей термін до 10 років.
Нагадаємо, під час Лондонської конференції з відновлення України, яка проходила 21-22 червня, світова спільнота обговорювала надзвичайно важливу роль зеленої металургії (Green Steel) для зміцнення української економіки.