Збільшення тарифу для населення дасть додаткові надходження 28–30 млрд грн
З 1 червня в Україні зріс тариф на електроенергію для населення до 2,64 грн/кВт-год. За словами міністра енергетики Германа Галущенко, наступним кроком буде підвищення тарифів для бізнесу.
Про це пише Forbes.
«Якби не ухвалили це рішення, наступної зими ми були б без світла», – каже міністр енергетики Герман Галущенко на зустрічі з журналістами.
За розрахунками Міненерго, з підняттям тарифу середня сума в платіжці за електроенергію для однієї родини зросте до 250 грн. Нічний тариф залишається на рівні 50% від звичайного, тобто 1,32 грн за кВт-год з 1 червня.
Також у міністерстві очікують на збільшення обсягу субсидій, адже виплат потребуватимуть більше людей.
Зокрема, підвищення тарифів назріло вже давно, адже максимальний тариф для населення 1,68 грн/кВт-год діє з березня 2017-го.
«Це менше, ніж собівартість транспортування електроенергії», – говорив раніше Forbes директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
Ринковий тариф для населення в Україні, за оцінкою аналітичного центру DiXi Group, має складати 5,5–6,5 грн/кВт-год. Різницю між цими тарифами покривають державні «Енергоатом» та «Укргідроенерго» в рамках спеціальних обов’язків (ПСО), покладених на них урядом. Загальний обʼєм дотацій близько 130 млрд грн на рік.
За словами керівника «Укренерго» Володимира Кудрицького, дефіцит коштів на ринку електроенергії нараховує десятки мільйонів гривень. Це призводить до накопичення боргів, а борговий ланцюг призводить до того, що немає жодних коштів на відновлення чи ремонт.
- Дата публікації
Без збільшення тарифу борги енергетичних компаній складуть близько 80 млрд грн до кінця року з яких 46 млрд грн – борги саме через ПСО.
Щоб відновити енергосистему до наступного опалювального сезону, потрібно понад $1 млрд, або близько 40 млрд грн, говорив раніше голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус. За оцінками KSE, загальна вартість зруйнованого енергообладнання $8,1 млрд.
Раніше Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) пропонувала двоетапне підняття тарифу для населення до ринкового рівня – 5,5 грн. На першому етапі пропонували підняти тариф до 2,88 грн/кВт-год.
Таке підвищення на першому етапі є додатковими 39 млн грн тарифної виручки, це мало б дозволити збалансувати «Енергоатом».
Тим часом директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко сказав, що потужності «Енергоатома» не зазнали пошкоджень внаслідок ракетних обстрілів, але компанія у жахливому фінансовому стані – збиток у 2022-му становив 6,8 млрд грн. «Підвищення тарифу ледь-ледь дозволить «Енергоатому» звести кінці з кінцями», – каже він.
- Дата публікації
За словами Галущенка, на сьогодні тариф у розмірі 2,64 грн є мінімальним для утримання енергосистеми. «Наші розрахунки дали можливість знизити суму до 2,64 грн. Це мінімальний тариф, який дозволить утримати енергосистему», – каже Галущенко.
Ціна 2,64 грн дасть додаткові тарифні надходження 28–30 млрд грн, за оцінкою аналітичного центру DiXi Group. «Це допоможе підготуватися до зими – відремонтувати обладнання, поповнити запаси вугілля і газу», – каже старший аналітик DiXi Group Богдан Серебренніков.
Разом зі збільшенням прайскепів на електроенергію для бізнесу таке підвищення тарифів має додатково згенерувати 80 млрд грн для енергетичного ринку, за словами міністра енергетики Галущенка. Він відмовився казати, коли НКРЕКП може переглянути прайскепи.
Зараз в Україні гранична максимальна ціна на електроенргію, яку встановлює НКРЕКП, – 4000 грн за МВт-год. Раніше на розгляді регулятора був проєкт постанови з підвищенням до 6000 грн за МВт-год, за даними ExPro Consulting.
Розширення прайскепів значно збільшить фінансовий потік для усієї вугільної генерації, яка сильно постраждала від російських атак, каже Харченко. Найбільший гравець в цьому сегменті енергетики — ДТЕК Ріната Ахметова. До війни компанія виробляла 70% теплової генерації електроенергії в Україні.
Нагадаємо, раніше Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) розгдядала два варіанти підвищення тарифів на електроенергію — 2,40 грн/кВт-год або ж 2,80 грн/кВт-год. Зокрема, наприкінці квітня Кабмін відклав підвищення тарифу ще на місяць.