З Перемишля до Загужа - через Україну: коли поїде потяг, якого чекають роками

З Перемишля до Загужа - через Україну: коли поїде потяг, якого чекають роками

На реалізацію проєкту може знадобитися декілька років. 

Найближчим часом Польща та Україна мають розглянути проєкт  “Відновлення української частини міжнародного сполучення Перемишль (Польща) – Нижанковичі (Україна) – Хирів (Україна) – Загуж (Республіка Польща). Його вважають пріоритетним для України в рамках транскордонного співробітництва у Карпатському регіоні. 

Ціна питання

За оцінками експертів на капітальний ремонт залізничного сполучення знадобиться 367 млн грн. Це якщо відновлювати колії, стрілочні переводи, мости, земляні полотна та споруди. Існує дешевший варіант - поточний ремонт колії. Він обійдеться у 55 мільйонів гривень.

“Є питання фінансування. Укрзалізниця зараз перебуває в такому стані, що вона не може забезпечити навіть 55 млн. Фінансова складова цього проєкту показує, що він, навіть з розрахунком на декілька років, не є самоокупним. Водночас з точки зору вагомості для населення проєкт є позитивним. Простою мовою - цей проєкт має бути дотаційним. Якщо залізниця вкладе свої кошти, навряд чи вона буде заробляти на цьому сполученні. Тут є соціальне завдання, тому ми розуміємо, що це має бути фінансування в рамках міжнародного проєкту”, - у коментарі Lviv.Media пояснює керівник Управління транспорту та зв'язку Степан Рудницький.

За даними на 2019 рік щодо автомобільного сполучення на цій території кордон перетнуло близько 1,2 млн осіб. З них 842 тисячі громадяни України. У фінансовому розрахунку це недостатній пасажиропотік, наголошує Степан Рудницький. Він також зазначає, що активно будуть просувати капітальний ремонт, бо мова йде про туристів, і треба приводити до ладу не тільки колію, а й вокзали та іншу інфраструктуру. 

Терміни

Оскільки проєкт хочуть реалізовувати на міжурядовому рівні, найближчим часом його буде розглядати українсько-польська Міжурядова Координаційна Рада з питань міжрегіонального співробітництва, яка займається всіма українсько-польськими ініціативами, які можуть потрапляти в різні програми. 

“Ми будемо виносити питання відновлення сполучення на цей рівень, бо зрозуміло що реалізація такого проєкту можлива лише за спільної підтримки на міждержавному рівні. Поки ми говоримо лише про ініціативу, оскільки треба готувати проєкт і шукати фінансування”, - розповідає Степан Рудницький. 

За його словами на реалізацію такого проєкту і пошук фінансування доведеться витратити щонайменше кілька років. Виконавча директорка Асоціації “Єврорегіон Карпати – Україна” Галина Литвин у коментарі Lviv.Media наголосила, що зважаючи на позитивний досвід співпраці Парламенту України й Сейму Республіки Польща в контексті відкриття залізничного сполучення Київ - Перемишль, сьогодні є важливим розвиток місцевих залізничних пасажирських перевезень між прикордонними містами. 

“До середини 2000-х років діяв залізничний маршрут Хирів - Загуж, який використовувало місцеве населення з обох боків кордону як найшвидший спосіб комунікації. Його відновлення сьогодні є особливо актуальним у контексті будівництва пункту пропуску через державний кордон Нижанковичі - Мальховіце. З огляду на це, дуже важливо час засідань Міжурядової Координаційної Ради з питань українсько-польського співробітництва підняти це питання, щоб міністри інфраструктури Польщі та України прийняли спільне рішення”, - зауважила Галина Литвин.  

Власне, сполучення Хирів - Загуж через Смільницю і є ідеєю найближчої перспективи. Переїзд на цій ділянці був зупинений з 2011 року, але зараз там функціонує автомобільний пункт пропуску. Він  технічно обладнаний для перевірки й пропуску потягів, оскільки  там є одна колія. На цій ділянці хочуть запустити потяг з польського боку,  який буде заїжджати на українську територію. Проте щодо цього пілотного проєкту теж має бути співпраця на рівні українського Мінінфраструктури та аналогічних польських партнерів. Також треба обстежити колії та провести косметичний ремонт. 

“Реалізувати цей проєкт більш реально. До того ж таке рішення допоможе визначити чи дійсно актуальним є пасажиропотік в цьому напрямку”, - пояснює Степан Рудницький.

Він вважає, що  такі локальні ініціативи покажуть реальну ситуацію і попит на напрямку.Також Степан Рудницький зазначає, що з польського боку є зацікавленість в розвитку сполучення, бо на прикордонних територіях є курорти й польські туристи хочуть подорожувати регіоном, зокрема українськими територіями. Окрім цього, питання неодноразово розглядали на економічних форумах. Трускавецькі туроператори зацікавлені в цьому напрямку. Вони запевняють, що могли б забирати туристів з-під кордону автобусами.Щодо того, чиї потяги мають обслуговувати міжнародні перевезення на українсько-польському кордоні, Степан Рудницький зазначає, що в організації пілотного проєкту мова йде про польський потяг. Львівська залізниця, яка  охоплює 7 областей, зараз вільних локомотивів не має. Тому польська сторона запропонувала, що один з їхніх перевізників надасть потяг. 

Новини Львівщини

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності