Яку зброю може отримати Україна за ленд-лізом

Яку зброю може отримати Україна за ленд-лізом

Які бойові системи може отримати Україна та як саме вони можуть змінити хід війни проти російських загарбників?

Президент США Джо Байден підписав історичний закон про ленд-ліз 9 травня. Документ, застосований вперше з Другої світової війни, передбачає спрощення та скорочення процедур задля невідкладного надання Україні зброї, боєприпасів та військового обладнання. Які бойові системи може отримати Україна та як саме вони можуть змінити хід війни проти російських загарбників? Про це у матеріалі Lviv.Media

Лише американська зброя? 

У тексті закону “про оборону демокраї в Україні від 2022 року”, як офіційно називається документ, немає роз’яснень стосовно того, чи підпадає під його дію зброя та військове обладнання виробництва третіх країн, яка може буде закуплена та передана Україні коштом американського бюджету.Проте з огляду на невідкладну потребу Сил оборони України у важкому озброєні задля втримання російського наступу та звільнення окупованих росіянами територій, ключовим питання є терміни постачання. З огляду на це, ймовірніше за все мова йтиме про зброю та обладнання, яке вже перебуває на балансі Збройних сил США. Відтак, саме ці зразки озброєння ми і розглянемо. Як неодноразово зауважувало військово-політичне керівництво України, зокрема президент Зеленський, голова його Офісу та міністр оборони, наша держава потребує перш за все авіації та систем ППО для захисту українського неба, а також важкої бронетехніки, артилерії та ракетних систем великої дальності - для успішного контрнаступу та придушення вогневих позицій й військової інфраструктури росіян. 

Бойові літаки для фронту  

Одразу зауважимо, що передача Україні надсучасних винищувачів 5-го покоління, які є вкрай дорогими в обслуговуванні та потребують відповідної інфраструктури, є малоймовірною. На озброєні ВПС США перебуває 178 стелс винищувачів повітряного контролю F-22 Raptor, а основним бойовим літаком в найближчі роки має стати багатоцільовий винищувач-бомбрадувальник 5-го покоління F-35 (на кінець 2021 року ВПС США отримали 284 таких літаки, і ще 1464 мають надійти до 2030 року). Втім, саме активний перехід американських ВПС на літаки 5-го покоління, прецедентів чому більше не має у світі, може дозволити активно постачати Україні старіші, проте цілком справні та ефективні бойові літаки, які вже довели свою перевагу над радянськими та російськими зразками.У зверненні американських конгресменів до держсекретаря США Ентоні Блінкена йде мова про навчання українських пілотів на трьох типах літаків - F-16, F-15 та А-10. Не факт, що всі з них будуть передані Повітряним силам ЗСУ, проте ймовірність цього є вкрай високою.Одним з найбільш ймовірних кандидатів для посилення можливостей Повітряних сил ЗСУ є багатоцільовий винищувач F-16, найбільш масовий бойовий літак 4-го покоління у світі. 

[caption id="attachment_27869" align="alignnone" width="1024"] Фото: Master Sgt. Paul Gorman
F-16 ВВС Національної Гвардії США в небі над Вісконсином[/caption]

Всього на озброєнні ВПС США станом на кінець 2021 року перебувало 930 таких літаків останніх модифікацій. Перевагою цього надійного та перевіреного у боях винищувача є його багатофункціональність, адже F-16 може однаково ефективно використовуватися як для повітряного бою, так і для ударів по наземним чи морським цілям. Крейсерська швидкість літака у 1482 км/год та максимальна дальність застосування з бойовим навантаженням у 546 км роблять його універсальною машиною як для захисту українського неба, так і для ураження позицій ворога та об’єктів військової інфраструктури у близькому тилу супротивника. Тактичний винищувач F-15 був прийнятий на озброєння ВПС США ще в 1976-у році. Літак, який активно постачався американським союзникам, зокрема й Ізраїлю, став найспішнішим повітряним винищувачем в історії модерних воєн. Станом на 2008 рік пілоти F-15 мали 104 підтверджених повітряних перемоги без жодної втрати. 

На озброєні ВПС США станом на кінець минулого року перебувало 266 модернізованих F-15. Їх крейсерська швидкість становить 1482 км/год, а максимальна дальність застосуванні у варіанті озброєння для повітряного бою становить 1965 км. Окрім сучасних радарів та електроніки, перевагою літака є 9 пілонів для ракет, бомб та додаткових паливних баків, що дозволяє комбінувати різні варіанти озброєння.Зауважимо, що F-15, які перебувають на озброєні королівських ВПС Саудівської Аравії, активно застосовуються ними для війни в Ємені проти повстанців-хуситів. Зокрема ці літаки успішно проявили себе збиваючи ворожі ракети та безпілотники-камікадзе, які хусити застосовують для враження цілей на саудівській територій. Відтак, саме у подібному функціоналі вони можуть бути використані й Повітряними силами ЗСУОкремо у номенклатурі потенційних літаків для українських ВПС стоїть найкращий у світі штурмовик A-10, відомий зокрема появою у багатьох голівудських фільмах, зокрема сазі “Трансформери”. Літак, який був прийнятий на озброєння ще у 1976-у році, показав себе настільки ефективним, що ВПС США не мають наміру відмовлятися від нього навіть після повного переходу бойової авіації на стелс-винищувачі 5-го покоління. 

[caption id="attachment_27871" align="alignnone" width="1024"] Фото: Kenn Mann
Штурмовики A-10 в небі над Косово[/caption]

Цей важкоброньований літак з характерним силуетом призначений для враження наземних військ, знищення ворожої бронетехніки та безпосередньої вогневої підтримки з повітря союзників на полі бою. Досвід використання A-10 в операціях НАТО у Югославії, Іраку та Лівії продемонстрував його вкрай високу живучість, адже відомі випадки, коли пілоти після бойових вильотів саджали штурмовик з розстріляним “в стіку” фюзеляжем й крилами, чи навіть без одного двигуна.Крейсерська швидкість А-10 становить 560 км/год, максимальна бойова дальність штурмовика - 400 км. Літак має 11 точок підвіски для бомб та ракет, проте основною його зброєю залишається 30-міліметрова семиствольна гармата GAU-8/A Avenge, здатна робити до 3950 пострілів у хвилину. Лише короткого залпу цієї грізної зброї, навколо якої фактично і збудована конструкція літака, достатньо, аби знищити, наприклад колону ворожої бронетехніки. Артилерія та ракети Станом на 11 травня США вже постачають бойову артилерію Україні. Ще до ухвалення закону про ленд-ліз американський уряд погодив надання Україні 90 сучасних гаубиць M777. Ймовірно, що постачання цих артилерійських систем буде продовжено. Попри те, що M777 є однією з найсучасніших гаубиць, яка стоїть на озброєнні армій світу, Корпус морської піхоти США знімає цю артилерію з озброєння з огляду на зміну бойової доктрини. Відео застосування гаубиць Силами оборони України на Харківщині оприлюднив журналіст Юрій Бутусов.

В умовах війни на островах та великих відстаней у тихоокеанському регіоні, до бойових дій в якому готується американська морська піхота, гаубиці поступово заміняють на більш далекобійні ракетні системи HMLRS. На озброєні Корпусу морської піхоти США перебуває 580 гаубиць M777, значна частина з яких може бути передана Україні. Однією з ключових переваг 155-міліметровї гаубиці M777 над російським аналогом (152-міліметрова гаубиця МСТА-Б) полягає у високій точності враження. Крім того, за умов використання спеціальних керованих снарядів Excalibur, дальність стрільби гаубиці може сягати 40 км (в МСТА-Б - максимум 22 км). До прикладу, це дає можливість українським артилеристам на Харківщині безперешкодно вражати цілі на території ворога, зокрема в околицях Бєлгорода.Як доповнення до далекобійних та високоточних гармат Україні можуть передати також легкі 105-міліметрові гаубиці M119 спільного американо-британського виробництва. На озброєні Армії США перебуває 821 така гармата, і ще кілька сотень експлуатує Корпус Морської Піхоти. 

[caption id="attachment_27872" align="alignnone" width="1024"] Фото: Allied Joint Force Command Brunssum
Військові США ведуть вогонь з гаубиці M119[/caption]

З прицільною дальність стрільби в 20 км M119 випереджає радянську 122-міліметрову гаубицю Д-30 (дальність - до 15 км у модернізованих варіантах), яка є стандартним артилерійським озброєнням як російської армії, так і ЗСУ. Ключовою особливістю американських гаубиць є їх легка вага, досягнута шляхом викорсиатння у виробництві композитних матеріалів. Це дозволяє зокрема їх швидке транспортування на вогневі позиції спеціально обладнаними гелікоптерами та суттєво підвищує мобільність польової артилерії. Також в рамках ленд-лізу Україні можуть надати 155-міліметрові самохідні броньовані гаубиці M109. 20 одиниць такої зброї вже надходять ЗСУ з запасів збройних сил Норвегії. Ці самохідні гармати почали надходити на озброєння Армії США з 1963-го року, і за цей час неодноразово модернізувались та покращувались. Армія США використовує модифікацію M109A6 “Паладин”, яка надійшла на озброєння 1994-го року.  Станом на кінець 2021 року на озброєні американської армії перебувало близько 1000 таких САУ, і ще  понад 500 одиниць були законсервовані для зберігання. 

[caption id="attachment_27873" align="alignnone" width="1024"] Фото: Gregory Gieske
Самохідна гаубиця M109A6 веде вогонь на навчаннях армії США[/caption]

Ефективна дальність стрільби M109A6 становить від 21 до 30 км, в залежності від типу снарядів. Головна перевага гаубиці над російськими аналогами це інтеграція навігаційної системи й датчиків, що визначають розташування зброї, та зашифрована системи цифрового зв'язку. Це дозволяє уникнути ворожої радіоелектронної боротьби та безперешкодно надсилати дані командиру батареї. Наприклад, M109A6 може зупинятися та стріляти протягом 30 секунд для точного залпу по ворогу, після чого рухатись далі. В радянських САУ цей процес займає щонайменше кілька хвилин. Це дозволяє батареї з таких гаубиць працювати розкиданими парами по сільській місцевості й швидко переміщатися між залпами, аби уникнути ворожого вогню та ударів авіації. Крім того, вже на момент публікації відомо про рішення уряду США передати для потреб ЗСУ реактивні системи залпового вогню M270. Це зброя, яка може фундаментально змінити хід бойових дій за умови використання відповідних боєприпасів. Важкі броньовані реактивні системи на гусеничному шасі, які Армія США прийняла на озброєння у 1983-у році, за своїми характеристиками є цілком придатні для використання в умовах бездоріжжя та степового рельєфу. Як і в інших зразках американських артилерійських систем, ключовою особливістю M270 є його багатофункційність.

[caption id="attachment_27874" align="alignnone" width="560"] Фото: Армія США
M270 веде вогонь некерованими ракетами[/caption]

Дальність залпу залежить від типу боєприпасів. Стандартна зброя - некеровані ракети M26 калібру 227 міліметрів, які мають дальність ураження від 28 до 45 км, в залежності від модифікації (для порівняння, радянські БМ-21 “Град” мають калібр 122 міліметри та дальність ураження у 20 км). Крім того, система може стріляти керованими ракетами M30, з дальністю ураження в 70 км.Та найголовніша особливість цієї зброї - можливість вогню 610-міліметровими  точними тактичними ракетами MGM-140, дальність ураження яких сягає 300 км. Всього на озброєні армії США перебуває понад 3000 таких боєприпасів. Поява подібних ракет на озброєні ЗСУ дозволяє українським силам вражати цілі у дальньому тилу ворога. Зокрема, в радіусі дії таких ракет за умов їх появи на озброєні ЗСУ перебуває Кримський міст, яким окупанти постачають своє угрупування в Криму, а також база Чорноморського флоту в Севастополі та низка військових аеродромів.

[caption id="attachment_27875" align="alignnone" width="800"] Фото: Армія США
M270 веде вогонь з MGM-140[/caption]

Станом на сьогодні найбільш далекобійною зброєю на озброєні ЗСУ залишаються радянські тактичні ракетні комплекси Точка-У з дальністю ураження до 120 км. Відтак, саме поява американських РСЗВ може змінити тактичний хід бойових дій.Зауважимо, що про необхідність постачання саме таких систем озброєння згадував у своєму зваренні до Конгресу США в квітні цього року президент Володимир Зеленський. З поміж іншого він говорив про реактивні системи M142 HIMARS. За своїми характеристиками та номенклатурою озброєння вони аналогічні M270. Різницею між ними є власне саме шасі, адже на відміну від важких броньованих M270 реактивна система M142 встановлена на базі колісної вантажівки, що дозволяє зокрема її мобільне транспортування стандартними транспортними літаками та пересування асфальтованими шосе зі швидкістю у 85 км/год.

[caption id="attachment_27877" align="alignnone" width="1000"] Фото: Армія США
HIMARS на ракетному полігоні White Sands в січні 2005 року.[/caption]

Конкретні деталі стосовно тих бойових систем, які Україна отримає від США в рамках ленд-лізу наразі не відомі. Вітм, це не дивно зокрема й з огляду на питання безпеки. Проте очевидно одне - завдяки високому рівню забезпечення Збройних Сил США, організації, і найважливіше - належному зберіганю навіть законсервованої техніки, всі зразки озброєння перебувають у робочому та цілком боєздатному стані.

Це те, що відрізняє Збройні сили США від вражених корупцією російських військ, значна частина озброєння яких виявилась лише на папері. Відтак, ленд-ліз за умови його швидкої реалізації має всі перспективи стати переломним моментом у російсько-українській війні та пришвидшити перемогу України. Подібно до того, як ленд-ліз під час Другої Світової війни дозволив переломити ситуацію на радянсько-німецькому фронті та став вирішальним фактором у перемозі над нацизмом.

Війна

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності