Як у Львові відкривали клініку трансплантації кісткового мозку для дітей

Як у Львові відкривали клініку трансплантації кісткового мозку для дітей

Клініку трансплантації кісткового мозку створювали 2 роки

У Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі, що у Львові на вулиці Дністерській, відкрили клініку трансплантації кісткового мозку для дітей. Клініку створювали 2 роки, вже навесні тут проведуть першу операцію.

Тут обладнали палату інтенсивної хіміотерапії, два трансплантаційні бокси з ламінарним потоком, процедурну, кімнату для персоналу, відеоспостереження, сучасні вентиляційні системи та кисневу станцію. А ще - створили кріобанк, де зберігатимуть стовбурові клітини при температурі -180°, а це обов'язкова умова для пересадки органів.

Щоб маленькі пацієнти не відчували стресу від перебування у лікарні, трансплантаційні палати (бокси) зробили у стилі невеликих квартир.

Тут зможуть відпочивати не тільки діти, а й їхні родичі чи опікуни. Маленькі пацієнти, до речі, зможуть грати у Playstation або дивитись телевізор.

Донедавна операції з трансплантації кісткового мозку робили лише у Києві, а тепер дітей рятуватимуть і у Західній Україні. Та щоб це зробити, 12 львівських спеціалістів з онкології та гематології стажувалися у США, Канаді, Європі, Японії та навіть у структурах ВООЗ.

"Ми створили клініку так як треба, без халяви. У нас як у Європі, не просто стіни та витяжка на стелі. Це високотехнологічна трикомпонентна клімат-система з фільтрами. Вона не пропускає жодної інфекції, це потрібно, щоб не захворіти під час трансплантації", —  розповідає Роман Кізима, керівник клініки дитячої онкології та трансплантації кісткового мозку

За рік у клініці зможе перебувати до 24 пацієнтів, адже середній час одужання одного пацієнта у трансплантаційному блоці — 30 днів. Вже зараз на пересадку кісткового мозку у цій клініці чекає 8 дітей, а щороку в Україні її потребує понад 200 неповнолітніх пацієнтів.

Лікування проводять безплатно, натомість така ж трансплантація закордоном коштує приблизно 200 тисяч євро.

Історії онкохворих дітей, яким вже пересадили кістковий мозок

У 2 роки у Сашка Кириліва виявили рак головного мозку. Вже за 10 місяців у хлопчика з'явилися метастази у спині після хіміотерапії, тож прийшлося робити трансплантацію. Робили її у Києві, адже на той час у Львові трансплантації не проводили.

Метастаз — поширення пухлинних клітин з місця виникнення (первинної пухлини) в інші відділи і органи організму пацієнта.

Хоч зараз дитина перебуває у стадії ремісії, та мама Сашка каже, що це не завжди означає одужання.

"На жаль, закінчення хіміотерапії не завжди означає завершення лікування. Обертаючись назад, можу сказати, що біда приходить завжди невчасно і не вибирає людину по майновому чи соціальному становищу", — каже Олена, мама 9-річного Сашка.

Маленький Сашко каже, що зараз він почуває себе добре, ходить до школи і вже обрав професію своєї мрії.

"У майбутньому я хочу стати лікарем, щоб допомагати дітям, які пережили якусь операцію або рак. Я бажаю їм здоров'я та щоб вони мали таку підтримку лікарів, як у мене", — ділиться своїми планами хлопчик.

Мама Сашка каже, що велику роль у лікуванні дитини грає людський фактор, адже людям може здаватися, що хвороба може зачепити будь-кого, але не їх.

Олександр Туревич — ще одна дитина, яка подолала рак. У Сашка виявили найбільш небезпечну пухлину — нейробластому з метастазами у кістковому мозку, тож його треба було терміново пересаджувати.

"Наш Сашко завжди був активний, рідко коли жалівся на здоров'я. Але одного разу сказав, що болить живіт і вже за декілька днів ми здали аналізи, які були невтішними. Потім було УЗД, крапельниці, так і дізналися, що у дитини злоякісна пухлина. Світ тоді просто перевернувся для нас ", — розповідає Андрій Туревич, тато хлопця.

Прогнози вижити у хлопця були невтішними, батькам давали до 30% ймовірності одужати. Потім була хіміотерапія, і пухлина трохи зменшилась, а 5 років тому Олександру зробили пересадку кісткового мозку. Хвороба відступила. Зараз хлопчик також перебуває у ремісії.

"Капали мене постійно, цілими днями. Скучав за братиком. Зараз я вчуся у 7-му класі, почуваю себе добре. Коли виросту, хочу стати космонавтом!", — каже з гордістю у голосі Сашко.

Додамо, проєкт втілювали в життя в партнерстві з благодійним фондом "Запорука", за фінансової підтримки фундацій "Fondazione Rosa Pristina" (Італія), "Soleterre" (Італія) та професійної асоціації дитячої онкогематології Італії "Associazione Italiana di Ematologiae Oncologia Pediatrica" (AIEOP). Бюджет проєкту складає понад 40 мільйонів гривень — 8 млн грн виділили з обласного бюджету та 14,6 млн грн – з державного бюджету. Ще 450 тисяч євро надали спонсори.

Здоров'я

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності