• Головна
  • Війна
  • РС-26 «Рубіж»: зброя російської пропаганди чи реальна небезпека?

РС-26 «Рубіж»: зброя російської пропаганди чи реальна небезпека?

РС-26 «Рубіж»: зброя російської пропаганди чи реальна небезпека?
Фото: Defense Express

Вранці 20 листопада посольство США в Україні заявило, що отримало «конкретну інформацію про можливу потужну повітряну атаку 20 листопада». З міркувань безпеки посольство у цей день не працює, а його співробітники отримали інструкції щодо укриття на місці. Згодом до американських дипломатів приєднались посольства Італії та Іспанії. А посольство Казахстану закликало своїх громадян залишити Україну.

На цьому фоні у соцмережах почала поширюватись неперевірена інформація про те, що Росія може застосувати нове озброєння: балістичну ракету середньої дальності РС-26 «Рубіж». Це викликало значне занепокоєння серед українців, адже ця ракета призначення для завдання ядерних ударів.

Що відомо про РС-26 «Рубіж»

Росія почала випробовувати нову твердопаливну балістичну ракету в 2011 році. Після першого невдалого пуску, відбулись три успішні випробувальні запуски у 2012 та 2013 роках. Однак у 2018 р. росіяни заявили, що заморозили розробку РС-26 щонайменше на десять років. Однак в липні вже цього року у Кремлі погрожували відновити виробництво ракет середньої та меншої дальності, під які, зокрема підпадає РС-26 «Рубіж».

Точні характеристики цього озброєння невідомі: його розробляли у режимі жорсткої секретності, адже  Росія створюючи цю ракету, порушувала міжнародний договір про ліквідацію ракет малої та середньої дальності.

За оцінками експертів, «Рубіж» може мати такі характеристики:

  • стартова вага 40-50 тон;
  • дальність до 6000 км;
  • чотири роздільні боєголовки потужністю 0,3 мегатонни кожна;
  • максимальна швидкість понад 20 Махів (24 500 км/год).

Варто зазначити, що крім ядерних боєголовок ця ракета може нести і конвенційну фугасну бойову частину.

Чи є підстави для паніки?

Керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко, реагуючи на заяву американського посольства, нагадав кілька моментів:

  1. Росіяни готувалися до обстрілів в холодну пору року, накопичуючи зброю. Ці плани не є несподіваними, вони відомі і про них попереджали.
  2. Росіяни мають в своєму арсеналі різні типи ракет. І це також відомо.
  3. Росіяни намагаються спровокувати панічні настрої на фоні закриття посольств.

Повідомлення Коваленка зводиться до тези: нічого нового не сталося. Українці перебувають під загрозою ракетних ударів щодня. Тож і реакція на повідомлення про можливу атаку, за словами Коваленка має бути звичною:

  • спланувати свій час і підготувати для себе безпечні місця на випадок тривоги;
  • прорахувати маршрут і час, за який до цих безпечних місць можна дістатися;
  • стежити за офіційними повідомленнями, зокрема, Повітряних Сил.

Про інформаційно-психологічну атаку проти України повідомило і Головне управління розвідки МОУ. Від імені ГУР месенджерами та соцмережами почали поширювати фейк про загрозу «особливо масованого» ракетно-бомбового удару по українських містах сьогодні. При цьому текст повідомлення містить типові для російського ІПСО граматичні помилки.

Тут варто додати, що інші види ракетного озброєння, які вже неодноразово використовувала Росія – ракети Х-101, «Калібри», «Кинджали» та «Іскандери» — теж є потенційними носіями ядерної зброї. Однак до цих назв українці вже звикли, і їх використання не викликає страху перед ядерним ударом. Тож росіянам, вочевидь, знадобився новий «бренд» для залякування.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності