• Головна
  • Україна
  • Європа має конфіскувати російські активи для компенсації Україні — комісар економіки ЄС

Європа має конфіскувати російські активи для компенсації Україні — комісар економіки ЄС

комісар з питань економік ЄС Валдіс Домбровскіс

Європейський Союз вивчає можливість конфіскації заморожених активів Росії для виплати компенсації Україні

Європейський Союз повинен розглянути можливість сміливіших кроків, таких як конфіскація заморожених активів російського центрального банку для виплати компенсації Україні. Про це в інтерв’ю Bloomberg заявив комісар з питань економік ЄС Валдіс Домбровскіс. "Ми, безумовно, повинні вивчити і працювати над усіма варіантами", — сказав Домбровскіс: "У міжнародному праві існує принцип, що агресор несе відповідальність за шкоду, яку він завдає, тому ми повинні знайти способи змусити Росію заплатити за шкоду, яку вона завдає в Україні".

Як повідомляє агентство, дипломатична служба ЄС проводить переоцінку фінансово-економічних ризиків конфіскації російських активів і передачі їх Україні. Дискусія набула нового імпульсу, оскільки Євросоюз стикається з ризиком скорочення або припинення американської допомоги Києву після інавгурації Дональда Трампа. Досі ЄС і країни "Великої сімки" використовували прибутки, отримані від санкційних російських активів на суму близько 300 мільярдів доларів, для надання допомоги Україні. Згідно з планом G-7, партнери України схвалили механізм, за яким прибутки будуть використані для підтримки кредитного пакета на суму 50 мільярдів євро (52,5 мільярда доларів).

Euroclear Ltd., кліринговий центр, що базується в Брюсселі, володіє найбільшим траншем заморожених російських депозитів на загальну суму 180 мільярдів євро. Валері Урбен, головний виконавчий директор компанії, попередила, що конфіскація активів була б ризикованою.

Деякі країни-члени ЄС, включаючи Німеччину, Бельгію та Люксембург, а також ЄЦБ, занепокоєні тим, що конфіскація може порушити принцип імунітету держави згідно з міжнародним правом і вплинути на євро як резервну валюту, а також на фінансову стабільність єврозони. Домбровскіс, однак стверджує, що будь-який варіант має бути "юридично обґрунтованим", щоб витримати потенційний судовий розгляд, і применшив ризики для фінансової стабільності. "Ми вже зробили важливий крок, коли знерухомили ці активи, але тоді постало питання про фінансову стабільність і про те, які це матиме наслідки для євро", - сказав він: "Але ми бачимо, що ці ризики для фінансової стабільності не матеріалізувалися".

ЄС є одним з найбільших донорів України, включаючи пакет допомоги у розмірі 50 мільярдів євро на період 2024-2027 років, який є окремим від кредиту, підтриманого "Великою сімкою".

Вторгнення Росії в Україну викликало широку дискусію в ЄС щодо підвищення військової готовності та збільшення військових витрат. Європейська комісія та деякі країни-члени обговорюють шляхи допомоги країнам-членам у фінансуванні їхніх оборонних програм.

Деякі країни, в тому числі Естонія і Франція, запропонували спільні запозичення для покриття військових прогалин після десятиліть недофінансування, однак Німеччина і Нідерланди, залишаються проти.

Валдіс Домбровскіс, колишній прем'єр-міністр Латвії, сказав, що ЄС повинен дослідити  нові інструменти до наступного довгострокового бюджетного періоду, який має розпочатися в 2028 році. "Очевидно, що ми повинні бути амбітними у зміцненні наших оборонних можливостей і знайти правильні інструменти фінансування на рівні ЄС і на національному рівні, тому що загроза безпеці реальна", - сказав він: "Особливо в контексті, коли ставлення адміністрації Трампа до цього є відносно непередбачуваним".

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності