Поливаний понеділок у Львові: традиції, прикмети та звичаї

Поливаний понеділок у Львові

Другий день Великодня має назву – Обливаний або Поливаний понеділок. Це особливе свято для вірян, яке має свої звичаї та традиції. Цьогоріч воно припало на 6 травня.

Поливаний понеділок, відомий також як Обливаний понеділок, відзначається в Україні та деяких інших європейських країнах у перший понеділок після Великодня. Це стародавня традиція, що поєднує в собі язичницькі та християнські елементи. У 2024 році свято припадає на 6 травня.

Основні ідеї та факти

Вважається, що цього дня вода має цілющі властивості, тому несе людині очищення, здоров'я та життєву силу. Наші предки вірили в особливі оздоровчі властивості води цього дня, поливали одне одного та себе для очищення від хвороб. У деяких регіонах також обливали худобу, птицю та бджіл з вуликами.

Традиції Поливаного понеділка

  • Обливання водою: У давнину вважалося, що обливання холодною водою сприяє уникненню посухи та залученню весняних дощів. Поливання хлопцями дівчат символізувало бажання одружитися. Якщо дівчину не облили водою, це вважалося ганьбою.
  • Подарунки: Після обливання дівчата дарували хлопцям писанки та крашанки.
  • Відвідини родичів: У цей день християни відвідують родичів та обмінюються великодніми ласощами. Діти навідуються до своїх дідусів і бабусь.

Прикмети на Поливаний понеділок

Найбільш поширеною прикметою є передбачення погоди. Якщо день дощовий — обіцяє вологе літо, а сонячний та теплий — спекотне літо. Якщо пташки мовчать цього дня, варто очікувати заморозків.

Заборони та обмеження на 6 травня

  • Відмовитися від негативу: Уникайте поганих думок та негативу, намагайтеся перебувати у позитивному настрої.
  • Зволожуйте шкіру: Після обливання водою слід зволожити шкіру для уникнення сухості.
  • Утримайтеся від фізичної праці: Важку фізичну працю краще відкласти на інший день.
  • Уникайте сварок та образ: Намагайтеся не сваритися, не ображати інших та уникати негативних емоцій.
  • Не вживайте алкоголь: Вживання алкогольних напоїв у цей день не рекомендується.
  • Не залишайтеся самотніми: Намагайтеся провести день у колі близьких або друзів.

Поливаний понеділок — це свято, яке несе в собі багатовікові традиції очищення та оновлення. Воно поєднує язичницькі звичаї з християнськими віруваннями, надаючи людям можливість зміцнити зв'язок із близькими та залучити позитив у своє життя.

До слова, цьогоріч у поливаний понеділок, на площі ринок у Львові не проводитимуть традиційного масового обливання. У міськраді повідомили, що не готуватимуть до поливаного понеділка жодних масових заходів, включно з обливаннями. Не відновлювати традицію святкування цьогоріч вирішили через повномасштабне вторгнення, а до цього масові обливання скасовували через пандемію. Востаннє поливаний понеділок на площі Ринок святкували у 2019 році.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності