Перевірка на ковід: який тест обрати та як зробити його вдома

Перевірка на ковід: який тест обрати та як зробити його вдома

Розповідаємо, на що звернути увагу, якщо робите експрес-тест на коронавірус вдома

Львівщина є одним із лідерів серед областей за кількістю госпіталізацій та заповненості лікарень. Тільки за минулу добу в області провели понад 2 тисячі ПЛР-тестувань.Lviv.Media нагадує, які тести на ковід зараз доступні в Україні, і розповідає, на що звернути увагу, якщо робите експрес-тест на коронавірус вдома.

Різновиди тестів

Наразі в Україні доступні два типи тестування на Covid-19:

  • ПЛР-тест — методом полімеразної ланцюгової реакції
  • Експрес-тест на антиген

Обидва види дають змогу виявити активну інфекцію.Для проведення ПЛР-тесту беруть мазок з носа та горла. Цей тест роблять на початку захворювання, найбільша їх чутливість між 7 та 14 днями після інфікування. Зазвичай, результат можна отримати через добу після забору матеріалу. Тестування методом ПЛР наразі є найбільш точним.Для експрес-тесту на антиген також беруть мазок з носа та горла. Найефективніше такі тести використовувати на початкових стадіях захворювання. Результати дослідження можна отримати вже за 15 хвилин.Важливо не плутати обидва ці тести із тестом методом ІФА, бо він визначає наявність антитіл. Тобто виявляє імунну реакцію на вірус. Водночас антитіла до коронавірусу не є ознакою хвороби, а лише вказують, що людина раніше контактувала з вірусом.Саме тому наразі для підтвердження діагнозу “Covid-19” використовують ПЛР-тест чи іноді експрес-тест на визначення антигену.Також зараз у продажі є експрес-тести на ковід, які можна зробити вдома. Проте їх не вважають достатньо точними, хоч для них також беруть аналіз з носа та горла. У деяких людей такий тест може бути негативним, а ПЛР все одно підтвердить коронавірус. Основна причина неточності — можливі помилки під час тестування.

“Якщо у вас є симптоми хвороби, але немає можливості зробити ПЛР-тест чи антиген у лікарні, можна купити в аптеці швидкий тест. Він допоможе зорієнтуватися, як діти далі”, — розповідає керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко.

Якщо тест показав негативний результат, ви вакциновані і не мали контактів з хворими на ковід — ПЛР-тест робити не обов'язково. Але краще все ж проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем.

За яких симптомів потрібно робити тест

Будь-який симптом ГРВІ є причиною зробити тест на коронавірус. Адже симптоми ковіду можуть бути схожими на застуду та не мати специфічних ознак.

“Якщо був контакт і людина невакцинована, то варто зробити тест на 5-7 день”, — радить Наталія Іванченко.

Водночас якщо у вас немає симптомів хвороби, ви вакциновані, але був контакт з хворим на ковід, проходити тест чи йти на самоізоляцію — не обов'язково. Проте важливо слідкувати за своїм самопочуття. У разі появи будь-яких симптомів хвороби потрібно звертатися до сімейного лікаря.До речі, наразі безоплатний тест на ковід можуть отримати не лише пацієнти, у яких є підозра на хворобу. Лікар обов’язково має призначати ПЛР-тестування на Covid-19 наступним категоріям:

  • людям із підозрою на COVID-19;
  • людям з ознаками інших ГРВІ;
  • людям з ознаками вірусної пневмонії;
  • пацієнтам з позагоспітальною пневмонією;
  • контактним особам при появі симптомів, які не виключають Covid-19;

Як зробити домашній тест на коронавірус максимально точно

В аптеках можна знайти експрес-тести у вигляді щіточок чи олівців. Можна обирати будь-який з них. Проте важливо звернути увагу на чутливість тесту. Краще придбати той, що має найвищий відсоток. Наприклад, 95% чи 98%.Перед тим як робити тест уважно вивчіть інструкцію та виконуйте чітко вказівки, які в ній написані.

“Матеріал набирайте чим далі з носового ходу. Далі у пробірці з розчинником добре вимочіть щіточку, щоб вірус опинився у рідині. Після цього додавайте рівно стільки крапель реагенту, скільки написано в інструкції. Також важливо прочитати тест на тій хвилині, яка вказана в інструкції, бо пізніше він вже не покаже результат точно”, — пояснює Наталія Іванченко.

Що робити, якщо тест на ковід позитивний

Перш за все, залишайтесь вдома та обмежте контакти з іншими людьмиДоречно також повідомити людей, з якими ви напередодні мали фізичний контакт, про позитивний результат тестування. Це потрібно, щоб унеможливити подальшу передачу вірусу.Зв'яжіться зі своїм сімейним лікарем та дотримуйтесь його інструкцій.Якщо йдете до лікаря на прийом, то обов’язково використовуйте засоби індивідуального захисту, уникайте великих скупчень людей та тримайте дистанцію.Чесно розповідайте лікарю про свої симптоми. Говоріть правду, не варто придумувати “додаткових” симптомів та станів, адже на основі обстеження лікар ухвалює рішення про спосіб лікування. Якщо ж не маєте жодних симптомів, так і скажіть. Бувають випадки, коли хвороба протікає безсимптомно або в легкій формі.Викликайте “швидку” лише за необхідності невідкладної допомоги.Нагадаємо, на Львівщині вирішили посилити карантинні обмеження з 31 січня.

Здоров'я

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності