Грип, ГРВІ чи ковід: як відрізнити хвороби

Грип, ГРВІ чи ковід: як відрізнити хвороби

Наразі в Україні не зареєстрували жодного випадку захворювання на грип.

Чергова хвиля коронавірусу набирає обертів, проте не варто забувати й про інші вірусні хвороби. Як відрізнити грип від гострої респіраторної вірусної інфекції чи коронавірусу - розповідаємо далі.

Грип чи ГРВІ

Для кожної з цих хвороб характерне підвищення температури тіла, нежить, покашлювання, біль чи першіння у горлі.

Різниця між грипом та ГРВІ насамперед полягає у тому, що збудниками грипу є різні штами одного вірусу, а збудниками ГРВІ є понад 200 вірусів, які часто не пов'язані генетично та належать до різних груп захворювань.

Гостра респіраторна інфекція – це найширше поняття, що включає респіраторні інфекції, спровоковані як вірусами (переважна більшість випадків), так і бактеріями (виникають значно рідше).

Основна різниця у симптомах двох хвороб у тому, що грип розпочинається раптово і гостро, а впродовж періоду хвороби різко виражені ломота в тілі, озноб, головний біль і біль у м’язах, а ГРВІ - зазвичай починається поступово і супроводжується відчуттям “розбитості” та загального нездужання.

Також для грипу характерні головний біль, ломота у м’язах і суглобах, загальна слабкість, втрата апетиту, можливо, нудота, кашель, що може тривати понад два тижні. Симптоми грипу виникають раптово і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів.

Різкий та гострий початок хвороби Характерний. Людина часто навіть може вказати конкретний час, коли захворіла Нехарактерний. Початок хвороби зазвичай поступовий
Температура Підіймається різко, зазвичай вище 38 Може бути, але зазвичай в межах 37-37,5
Нежить, закладеність носа Може з’явитись на 2-3 день як ускладнення Виникає в перші дні, часто - перший симптом ГРВІ
Чхання Найчастіше немає Найчастіше є
Кашель Найчастіше з’являється на другу добу захворювання, часто спричиняє біль за грудиною Не різко виражений, найчастіше з’являється одразу, разом з болем у горлі
Біль у горлі Зазвичай не характерний, може з’явитись на 3-4 день захворювання Найчастіше з’являється одразу, має виражений характер
Головний біль, біль у м’язах Є Одразу немає, може з’явитись, якщо виникають ускладнення
Відчуття втоми, млявість Є Виникає, якщо висока температура тримається понад добу
Безсоння Є і може зберігатись ще 2-3 тижні після хвороби Може з’явитись, якщо висока температура тримається понад добу
Дискомфорт в очах Часто з’являється почервоніння очей, світлобоязнь, сльозотеча При аденовірусній інфекції може виникати відчуття піску в очах, при інших ГРВІ найчастіше немає

Оскільки існує дуже багато різних вірусів-збудників ГРВІ, то форма протікання захворювання в кожному конкретному випадку залежить від того, яким саме вірусом заразилася людина. Як правило, ці віруси найбільш активні у холодні пори року та переважно вражають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, а також вуха, носа, горла.

Найпоширенішими збудниками ГРВІ є риновірус. Цей вид вірусу розмножується у носі, провокуючи запалення. Саме тому передусім з’являються нежить, закладеність носа, біль у горлі та кашель. ГРВІ прогресує кілька днів, а потім людина самостійно одужує без спеціального лікування.

Проте важливо не займатись самолікуванням, а звернутись до свого сімейного лікаря, оскільки ГРВІ може протікати у важчій формі.

Щодо грипу те, наскільки важко протікатиме хвороба залежить від багатьох факторів, зокрема імунітету, штаму вірусу та вторинних бактеріальних інфекцій, які можуть розвиватися як ускладнення після зараження вірусом грипу, наявність будь-якого іншого захворювання, генетичних особливостей організму.

Різні комбінації усіх цих факторів пояснюють той факт, що одні люди хворіють на грип практично без прояву зовнішніх симптомів, а в інших людей вірус грипу викликає серйозні ускладнення.

Наразі в Україні не зареєстрували жодного випадку грипу.

“Зараз з усіх обстежень, які проводять, 50% - підтверджений ковід”, - розповіла Lviv.Media заступниця гендиректора Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Марія Озірковська.

Також можна зробити щеплення від грипу. Понад мільйон доз вакцин від трьох виробників нещодавно надійшло в Україні. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.

Водночас Марія Озірковська наголосила, що при будь-яких ознаках хвороби, потрібно звертатися до лікаря.

А може ковід

Для коронавірусу характерні гарячка, кашель, втома, втрата нюху та смаку, біль у горлі, головний біль, біль у м’язах і суглобах. Також може проявлятися діарея, висипання на шкірі, почервоніння чи подразнення очей, ускладнене дихання або задишка, біль у грудях.

“Дуже важко відрізнити симптоми ковіду від грипу чи іншого ГРВІ, тому при перших ознаках хвороби завжди треба звертатися до сімейного лікаря та пройти лабораторне тестування. Без цього на око не можна сказати діагноз”, - пояснює Марія Озірковська.

Додамо, що раніше інкубаційний період коронавірусу тривав від тижня до двох, а зараз клінічні прояви розвиваються від 1 до 3 днів.

Здоров'я

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності