Розуміння закону про межі між сусідами та будівельні норми

Розуміння закону про межі між сусідами та будівельні норми

Плануючи будівництво або реконструкцію на власній земельній ділянці, важливо дотримуватися законодавчих норм, щоб уникнути конфліктів та юридичних ускладнень. Ці норми включають закон про межі між сусідами та будівельні стандарти.

Закон про межі між сусідами

Закон про межу між сусідами регулює відстані, яких необхідно дотримуватися при будівництві на вашій земельній ділянці. Відповідно до нових будівельних норм, ДБН Б.2.2-12: 2019 "Планування та забудова територій", з жовтня 2019 року діють наступні правила:

 • Відстані між будівлями: мінімальна відстань між будівлями на сусідніх ділянках повинна становити не менше 3 метрів. Це забезпечує необхідний простір для обслуговування будівель та запобігає можливим конфліктам.
 • Відступи від червоних ліній: житлові будинки на присадибних ділянках повинні бути розташовані на відстані не менше 6 метрів від магістральних вулиць і 3 метрів від житлових вулиць. Червоні лінії – це межі вулиць, проїздів і площ, визначені містобудівною документацією.
 • Відстані до меж сусідніх ділянок: для нових садибних та дачних забудов відстань до межі повинна бути не менше 3 метрів. При реконструкції ці відстані можуть бути зменшені за умови збереження існуючої забудови.

Норми будівництва закон про межі між сусідами

Будівельні норми враховують безпеку та зручність для всіх учасників. Основні аспекти включають:

 • Протипожежні розриви: відстані між будівлями залежать від ступеня їх вогнестійкості. Для будівель I та II ступеню вогнестійкості мінімальна відстань становить 6 метрів. Для будівель III ступеню вогнестійкості – 8 метрів, а для дерев'яних будівель – від 10 до 15 метрів.
 • Розміщення господарських будівель: гаражі та інші господарські споруди можуть бути розташовані по лінії забудови без додаткових узгоджень з органами містобудування та архітектури. Також допускається їх розміщення в межах ділянки.
 • Відстані до зелених насаджень: відстань до стовбурів дерев повинна бути не менше 4-6 метрів залежно від розміру крони. Відстань до кущів повинна бути не менше 1 метра, що забезпечує достатньо місця для їх росту та запобігає конфліктам.

Додаткові будівельні норми

Закон про межі між сусідами також регулює висотність будівель і розміри земельних ділянок:

 • Висотність будівель: в межах садибної забудови висотність будинків не повинна перевищувати 3 поверхи (без урахування мансарди). У сільських населених пунктах дозволяється будівництво будинків висотою від 1 до 3 поверхів. Це допомагає зберігати архітектурний стиль і забезпечувати комфортне проживання.
 • Розмір земельних ділянок: мінімальний розмір ділянки для будівництва будинку залежить від типу забудови. Для блокованої забудови площа повинна бути 150 м² або більше, а для індивідуальної житлової забудови – 500 м² або більше. Це враховує потребу в просторі для будівель і господарських споруд.

Правила добросусідства

Згідно з Земельним Кодексом України, правила добросусідства передбачають, що сусіди повинні використовувати свої ділянки таким чином, щоб завдавати найменше незручностей іншим. Це включає уникнення:

 • Затінення: від будинків, дерев та чагарників.
 • Задимлення: від спалювання відходів.
 • Неприємних запахів: від господарської або іншої діяльності.
 • Шумового забруднення: від джерел шуму.

Сторони сусідніх ділянок зобов’язані не вчиняти дій, що перешкоджають цільовому використанню сусідніх земель та не допускати негативний вплив на сусідні ділянки.

Вирішення спірних ситуацій

У випадку виникнення спору щодо дотримання правил добросусідства, можна звернутися до відповідної сільської, селищної або міської ради. Подана заява розглядається протягом тижня за участю зацікавлених сторін. Якщо рішення органів місцевого самоврядування не задовольняє одну зі сторін, спір можна вирішувати у судовому порядку.

Консультації з фахівцями

Для уникнення конфліктних ситуацій і правильного тлумачення законодавчих норм рекомендується звертатися до фахівців з будівництва та юристів. Вони допоможуть правильно інтерпретувати закони та норми, а також нададуть консультації щодо конкретних питань будівництва та реконструкції. Завжди краще попередити проблему, ніж вирішувати її наслідки.

Соціальні новини

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності