• Головна
  • Релігія
  • День пам’яті преподобного Онуфрія: 25 червня у церковному календарі

День пам’яті преподобного Онуфрія: 25 червня у церковному календарі

День пам’яті преподобного Онуфрія: 25 червня у церковному календарі

Святий прожив в пустелі 60 років і є покровителем відлюдників

25 червня християни східного обряду відзначають день пам’яті преподобного Онуфрія Великого, який прожив у пустелі 60 років і вважається найавторитетнішим християнським відлюдником (анахоретом).

LVIV.MEDIA розповідає історію життя святого та народні прикмети дня.

Життя святого

Преподобний Онуфрій народився близько 320 року в родині перського царя. Батько його, не маючи довгий час потомства, молився Господу про дарування йому сина, і Бог почув його. Але ще до народження святого Онуфрія до його батька прийшов під виглядом мандрівника демон і сказав: « Дружина твоя народить сина, але то не твій син. Накажи кинути новонародженого у вогонь. І, якщо я кажу неправду, то Бог збереже його неушкодженим». Батько не збагнув ворожої підступності і, опанований фальшивим мандрівником, кинув новонароджене дитя у вогонь. Сталося диво: дитина простягнула руки до неба, ніби благаючи Творця про порятунок, і полум'я розділилось на дві сторони та залишило немовля неушкодженим. Тим часом батькові з'явився Ангел Божий і, відкривши йому його нерозважну довіру до диявольської намови, наказав йому охрестити сина, назвавши його Онуфрієм, що з єгипетського означає "завжди радий" і віддати його, куди вкаже Бог. Дитину віддали на виховання в монастир.

Коли юнакові виповнилося сім років, з ним сталося диво. Ключник монастиря щодня давав йому частину хліба. Святий Онуфрій, відвідуючи храм, підходив до ікони Пресвятої Богородиці з Дитятком на руках і у своїй ангельській простоті звертався до Богонемовляти Ісуса зі словами: «Ти такий же малий, як і я, але Тобі ключник не дає хліба. Тому візьми мій хліб і їж ». Ісус простягав Свої руки і брав у святого Онуфрія хліб. Одного разу ключник помітив це чудо і повідомив про це ігумена. Ігумен наказав наступного дня не давати святому Онуфрію хліба, а послати його до Ісуса за хлібом. Святий Онуфрій, підкоряючись словам ключника, пішов у храм, став на коліна і, звертаючись до Дитятка на іконі, сказав: «Ключник не дав мені хліба, а послав до Тебе: дай мені хоч шматочок, бо я сильно зголоднів». Ісус дав йому хліб, при цьому настільки великий, що святий Онуфрій ледве відніс його до ігумена. Ігумен разом з братією прославили Бога, дивуючись благодаті, що зійшла на святого Онуфрія.

У десятирічному віці святий Онуфрій пішов у пустиню, бажаючи наслідувати святого пророка Іллю та Івана Предтечу. Коли він таємно вночі вийшов з монастиря, перед ним з'явився промінь світла, що вказав йому шлях до місця його пустинних подвигів. Тут святий Онуфрій знайшов дивного старця-пустельника, з яким він прожив деякий час, навчаючись у нього правил пустинножительства. Через кілька років старець помер, і святий Онуфрій шістдесят років прожив в повній самоті.Тридцять років Ангел Божий щодня приносив йому хліб і воду, а останні тридцять років він харчувався від фінікової пальми, що виросла, по милості Божій, біля його печери, що мала дванадцять гілок, які по черзі щомісяця приносили плоди. Воду він пив тепер з джерела, що чудово відкрилося у печері. Протягом усіх шістдесяти років Ангел Божий приходив до преподобного Онуфрія у святкові дні та причащав його Святих Христових Тайн.

Культ Онуфрія Великиго доволі поширений на Галичині. Відомі василіянські монастирі у Львові, Добромилі, Лаврові.

Народні обряди 25 червня

Будучи немовлям, сам чудесно врятованим, святий Онуфрій стає захисником і покровителем немовлят і породіль. До нього моляться про потомство та щасливі пологи. Матері просять захисту для своїх дітей.

До цього дня селяни закінчували першу косовицю сіна. 25 червня - останній термін посівів гречки. Як правило до цього дня замовкають пташині трелі, а тому казали: «На Онопрія соловей ячмінним колосом вдавився».

Головні прикмети цього дня

  • Дощ цього дня віщував мокрий сінокіс.
  • Якщо добре видно Чумацький шлях - буде ясна погода.
  • Багато роси в цей день - до хорошого врожаю.
  • Ластівки літають високо - до ясної погоди, защебетали горобці - до дощу.
  • Білі хмари в цей день могли принести град.
  • Град чекали від хмар, які прямували із західного боку.
  • Якщо в цей день качки і гуси, пливучи по водоймі, часто пірнали і били крилами по воді — чекали дощу.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності