Не лише Тустань: чим унікальне село Урич

Не лише Тустань: чим унікальне село Урич

До 2001 року тут жили люди

Село Урич на Львівщині відоме фортецею Тустань. Сюди хоч і приїжджає багато туристів, та все ж не всі мандрівники помічають цю локацію.  Але дарма, бо вона — частина державного історико-культурного заповідника "Тустань". І дуже цікава.

"Урич — типове село північної Бойківщини, яке зазнало чималого впливу міської культури. Можливо саме через це бойківська архаїчна говірка втратилася, загубилося багато традицій", — каже головна зберігачка фондів державного історико-культурного заповідника "Тустань" Наталія Керч.Перед поїздкою на Тустань варто заїхати до, так званої, бойківської хатини, яка є типовим будинком давніх часів у регіоні. Відкрили її для того, щоб нагадати людям втрачені місцеві традиції.

Для відвідувачів її відкрили у 2012 році та назвали "Хата у Глубокім". А з 2016 року тут діє етнографічна виставка з філософською назвою "Непотріб?". Знак питання у назві вказали неспроста. Суть виставки полягає у тому, щоб переосмислити чи давні речі є непотребом, який треба викинути, чи все ж їх варто зберегти.

До речі, 2001 року жили дві сім'ї. Згодом вони роз'їхалися, тут лишилася старша жінка, яка згодом померла. Перед смертю вона продала свою хату, яка і стала музеєм.Раніше бойки ставили навпроти дверей ікони, яким кланялися. Ця традиція збереглася і нині.

"Хатині обов'язково поклонитися!", — примовляє Наталія Керч перед входом до будівлі.

Тут відвідувач може побачити дві кімнатки — в одній експозиція, в іншій відтворили житлові покої.

Перша кімната з виставкою показує світлини уричан, на яких вони зображені у різному одяз. Фотографії повісили на так зване дерево роду, воно символізує громаду Урича.

"Також є дзеркальця, де кожен може побачити себе. Перебуваючи тут, кожен турист стає частинкою села. Усі враження та емоції, які тут отримують, вони везуть додому", — розповідає екскурсоводка.

В іншій частині виставки представили втрачені інструменти побуту, якими вже ніхто не користується. Тут стоять прядка, щоб намотувати нитки, ґелетка, аби зберігати закваску на борщ та терлиця, яка служила для перетирання льону тощо.У другій кімнаті хати стоїть справжня українська піч. Хто її ніколи не бачив точно здивується її функціональності. На ній не лише готували і спали, а й  переховували упівців чи тримали курей на час сильних морозів.

Бойківські родини були великими, у одній невеличкій кімнаті могло проживати до 12 людей. Спали вони не тільки на печі, а й на лавах, найменших дітей підв'язували з колискою до стелі.Додамо, що "Хата у Глубокім" — частина державного історико-культурного заповідника "Тустань". Тож якщо турист купує квиток, у його вартість входить відвідування скель, музею Тустані та бойківської хатини з екскурсоводом. Повний квиток коштує 80 гривень, а пільговий — 40.

Нагадаємо, крім подорожі до Урича, Lviv.Media рекомендувало відвідати Верхню Рожанку.

Лайфстайл

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності