Міст на вулиці Княгині Ольги: бути чи не бути

Міст на вулиці Княгині Ольги: бути чи не бути

З'ясували, чи будуть добудовувати міст наступного року.

Уже кілька десятків років у Львові не можуть дати ради з мостом на перехресті вулиць Княгині Ольги – Наукова.

Шляхопровід став одним зі символів-довгобудів міста. Львів'яни називають його “мостом в нікуди”.

Трамвай, який мав би їхати вулицею Княгині Ольги й далі цим мостом, зараз розвертається, зупиняючись на кінцевій зупинці навпроти Аквапарку.

“Далі дороги немає, далі нічого немає…”, - йдеться у тексті петиції про продовження будівництва мосту, яка не набрала необхідної кількості підписів для розгляду.

Lviv.Media розповідає історію мосту та з'ясовує, чи закінчать будівництво цього десятиліття.

Історія мосту в нікуди

У 1980-х роках вулицею Княгині Ольги проклали швидкісну трамвайну колію. Спочатку планували, що її продовжать до району автовокзалу на вулиці Стрийській. Для цього і розпочали будівництво трамвайного мосту через перехрестя вулиць Княгині Ольги та Наукової. Однак вже у 1990-х роках будівництво заморозили, а недобудований міст відтоді використовують як паркінг.

Добудувати міст обіцяють щонайменше 10 років. Ще у 2011 році мер Львова Андрій Садовий говорив про те, щоб продовжити будівництво вулиці Княгині Ольги.

Були навіть рішення Львівської міської ради, зокрема у 2011 та 2016 роках, щодо добудови трамвайної лінії, дороги та розв'язки.

Також регулярно львів'яни реєструють петиції про необхідність добудувати міст. Та вони або не набирають необхідної кількості підписів, або не дають результату.

Так, на пленарному засіданні Львівської міськради 24 січня 2019 року депутати підтримали петицію про продовження трамвайної лінії від вулиці Вернадського до вулиці Наукової через автовокзал на Стрийській.

Департамент житлового господарства та інфраструктури міста мав підготувати дорожню карту.

“По кожній петиції ми готуємо дорожню карту, тоді так само це зробили. Потім подали бюджетний запит, але грошей, на жаль, на добудову не знайшли”, - розповів директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Олександр Одинець.

Крім цього, нещодавно на Гарячій лінії міста Львова з'явилося “велике і дуже важливе прохання” - добудувати міст на перехресті вулиці Княгині Ольги - Наукова.

А що тепер

У червні цього року на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради до мера звернулась депутатка Тетяна Шевченко із проханням завершити будівництво шляхопроводу на перетині вулиць Княгині Ольги та Наукової.

“Настав час закінчити або швидше вдихнути нове життя історії, яка тягнеться з далеких 80-их. Міст в нікуди, на жаль, вже стає "символом" Львова. Стрімкий розвиток вулиць Трускавецької, Пулюя, Наукової, новобудови, офісні та торгові центри, вимагають від нас прийняти рішення щодо закінчення роботи над мостом на перетині вулиць Княгині Ольги та Наукової”, - зазначила тоді Тетяна Шевченко.

Невдовзі після звернення депутатки, працівники Львівської міської ради та мешканці провели нараду, де обговорювали подальшу долю недобудованого мосту.

Представники кафедри містобудування з Національного університету “Львівська політехніка” навіть запевнили, що міст добудований на 80% і в задовільному стані. Необхідно закінчити його ремонт та зробити гідроізоляцію. Лише добудова коштуватиме приблизно 30 мільйонів гривень.

“На сьогодні конкретних дій я не бачу. Майже кожного дня ввечері після роботи я проводжу опитування мешканців району про добудову мосту. Жодна людина поки не сказала "ні”, - розповіла у коментарі Lviv.Media Тетяна Шевченко.

Вона додала, що під час наради прийняли рішення створити моделювання ділянки з мостом і без. Після цього має бути ще одна нарада, орієнтовно у середині листопада, під час якої і представлять результати цього моделювання.

Також у бюджеті розвитку Львівської громади на цей рік передбачили понад мільйон гривень на “будівництво шляхопроводу та транспортної розв’язки на перетині вулиці Наукової – вулиці Княгині Ольги”. За ці кошти мали би виготовити проєктно-кошторисну документацію на добудову мосту та продовження трамвайних колій до вулиці Трускавецької.

“Зараз планують реорганізацію розв'язки у складі великого проєкту реконструкції трамвайної колії на вулиці Княгині Ольги. Поки що вивчаємо та моделюємо потоки руху транспорту”, - розповів Lviv.Media Олександр Одинець.

Водночас говорять і про демонтаж мосту.

Демонтувати чи будувати

На думку радника міського голови Андрія Шевціва, демонтаж недобудованого шляху має значно більше переваг.

“Вартість реалізації буде в десятки разів дешевшою, ніж відновлення шляхопроводу. Такий варіант буде в декілька разів швидше. Потрібні будуть значно менші кошти на експлуатацію майбутньої інфраструктури. При перетині колією перехрестя Княгині Ольги – Наукова в одному рівні дасть змогу в зоні цього перехрестя облаштувати з кожного підходу зручні зупинки для громадського транспорту. Це, своєю чергою, дозволить створити зручні умови для пересадки пасажирів між маршрутами”, - зазначає Андрій Шевців.

Він також вважає, що міст увесь цей час руйнувався і є в незадовільному стані.

Водночас експерти стверджують, що насправді міст у доволі хорошому стані.

“Ми маємо критерії оцінки всіх деталей мосту. Цей міст відповідає вимогам, він працездатний. Зрозуміло, що потребує або консервації, або добудови”, - розповіла у коментарі Lviv.Media кандидатка технічних наук, завідувачка галузевої науково-дослідної лабораторії з обстеження, випробування і реконструкцій мостів, конструкцій будинків та інженерних споруд "Львівської політехніки" Любов Салійчук.

За її словами, наразі міст має лише один недолік - між кількома опорами, бо у цьому місці найбільше накопичувалася волога. Любов Салійчук говорить, що це нескладно виправити, достатньо лише зачистити бетон, захистити арматуру та відновити бетон.

Загалом, за оцінкою експертки, у разі добудови конструкція витримуватиме необхідні навантаження, оскільки це міст нового покоління, який був збудований якісно.

“Якщо враховувати скільки часу міст без гідроізоляції та консервації, то він навіть у відмінному стані”, - додає Любов Салійчук.

Чим допоможе міст

Засновник громадської організації “За якісний транспорт”, радник міністра інфраструктури України 2017-2019 Святослав Товстига наводить кілька причин, чому міст потрібно добудувати.

1

Якщо сьогодні аналізувати трамвайну мережу Львова, виявляється, що у місті є лише одне трамвайне депо на вулиці Промисловій, яке може розмістити 120 трамваїв

“Згідно з генеральним планом, у нас має бути трамвайне депо в районі вулиці Трускавецької. Воно має обслуговувати південну частину трамвайної мережі”, - говорить Святослав Товстига.

Відповідно, до цього депо потрібно буде прокласти колії. А це найкраще зробити через міст.

2

Коли у Львові запровадять електронний квиток, місто матиме іншу специфіку роботи транспорту.

“Разом з е-квитком з'являється поняття пасажиро-кілометр (добуток числа пасажирів на відстань їх перевезення, виражену в кілометрах - ред.). Кошти від пасажирів забиратиме місто і виплачуватиме операторам за пророблену роботу, тобто за виконані, згідно із замовленням, пасажиро-кілометри”, - пояснює Святослав Товстига.

Він додає, що з аналізу співвідношення вартості пасажиро-кілометра до вартості кілометра та кількості пасажирів випливає, що найбільш вигідно перевозити львів'ян трамваєм.

“Вартість перевезення за один вагон становитиме приблизно 80-90 гривень. Якщо ми розглядаємо систему з 2-3 вагонів, то можемо вийти на 140-150 гривень за систему з 2 вагонів і 220 гривень за систему з 3 вагонів, які можуть перевезти 500 людей. Водночас, щоб перевезти 500 людей автобусом, потрібно 370 гривень”, - зазначає експерт.

Оскільки трамвай для Львова стане найвигіднішим транспортом, Святослав Товстига додає, що трамвайна мережа у напрямку вулиці Княгині Ольги має бути зроблена так, щоб туди їздили близько 30 систем з двох або трьох вагонів:

“Це 60 вагонів або більше, які десь потрібно розміщати. На Промисловій це - фізично неможливо. Відповідно, доцільно будувати трамвайне депо на вулиці Трускавецькій. Своєю чергою, це означає, що ми перебудовуємо всю мережу так, щоб з Княгині Ольги трамвай став основним видом транспорту”.

Це значить, що кожні 5 хвилин має йти трамвай, але з урахування трафіку на вулиці Науковій, говорить Святослав Товстига, транспорт просто не встигатиме так рухатися.

“Тим більше, якщо ми говоримо про знесення мосту, мусимо зробити перетин потоків транспорту в одному рівні. Крім витрат на знесення інфраструктури, ми отримуємо понад 60 вагонів трамваїв, які рухатимуться в один рівень. А це - небезпечно”, - додає експерт.

3

Район вулиці Княгині Ольги забудовують доволі активно. Відповідно до державних будівельних норм, до зупинок транспорту має бути піша доступність. Крім цього, на певну кількість населення та площу має бути своя кількість транспорту.

“Саме трамвай може реалізувати необхідні вимоги. Його необхідно виводити, як і має бути по генеральному плану, до автовокзалу, прокладати маршрут частково через Сокільники з подальшим виходом на Сихів. Таким чином утвориться кільце, яке зможе покрити потреби в транспорті”, - пояснює Святослав Товстига.

Додамо, як розповіла депутатка Тетяна Шевченко, голова комісії транспорту, зв'язку і міської мобільності Львівської міськради Ігор Зінкевич виміряв ширину мосту - 32 метри. Згідно з розрахунками, це дозволить навіть пустити по ньому автомобілі. Інфраструктура моста дозволяє облаштувати повноцінну дорогу.

Замість обіцянок

Під час наступної наради щодо добудови мосту серед іншого мають обговорити його моделювання.

“Воно має бути зроблене так, щоб зрозуміти у радіусі 2 кілометрів, як знесення або добудова вплинуть на ситуацію. Ми розглянемо результати й тоді вже можна буде робити висновки про те, чи закладати кошти на знесення чи на консервування мосту”, - розповідає Святослав Товстига.

Консервування розглядають, оскільки, згідно з прогнозами, наступний бюджетний рік буде складним, зокрема й через запровадження е-квитка. Видатки перевищуватимуть надходження, говорить Святослав Товстига, тож добудувати міст наступного року точно не зможуть.

Новини Львова

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності