Замість МСЕК: як працюють експертні команди на Львівщині

Замість МСЕК: як працюють експертні команди на Львівщині

У Львівській ОВА розповіли про основні нововведення реформи, роботу експертних команд та нові правила оцінювання

В Україні з 1 січня 2025 року запрацювала нова система оцінювання інвалідності, яка замінила роботу медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Тепер статус особи з інвалідністю визначають експертні команди, до складу яких входять лікарі вузької спеціалізації. На брифінгу 6 січня у Львівській ОВА пояснили, як працює нова система.

Робота експертних команд

За словами заступниці начальника Львівської ОВА Христини Замули принцип роботи експертних команд полягає в тому, що рішення ухвалюють лікарі-практики, які мають досвід і спеціалізуються на конкретних напрямках. Ця система дозволяє оцінити реальні потреби пацієнта та уникнути бюрократії. На Львівщині експертні комісії працюватимуть у 13 кластерних і надкластерних медичних закладах. У межах реформи організовано роботу кластерних лікарень, де розглядатимуть загальні випадки встановлення інвалідності, а також специфіку надання послуг у Львівському районі.

“Принцип такий: у кожній кластерній лікарні розглядатимуть загальні випадки надання статусу особи з інвалідністю. Наприклад, якщо ви проживаєте в Шептицькому районі, то для вас це буде Шептицька лікарня, якщо в Яворівському районі — Яворівська лікарня. Особливістю є Львівський район, оскільки він дуже великий, тому ми розділили його на три частини, тобто послугу надаватимуть у трьох медичних закладах”, — пояснила Христина Замула.

Для мешканців Львівської територіальної громади це ТМО №1, для мешканців Львівського району — госпіталь ветеранів у Винниках і Львівська обласна клінічна лікарня. Всі інші спеціалізовані випадки, такі як психіатрія чи онкозахворювання, розглядатимуть надкластерні заклади, які підпорядковуються Львівській обласній раді.

Процедура отримання статусу інвалідності

  • Усі документи, подані раніше в паперовій формі, залишаються дійсними.
  • Нові випадки розглядатимуть у цифровій формі. Лікуючий лікар (кардіолог, невролог, травматолог тощо) надає направлення, яке електронно передається до експертної команди.
  • Адміністратор перевіряє повноту документації протягом 5 днів. Якщо все правильно, документи йдуть на розгляд експертної команди.
  • Експертна команда оцінює документи за чіткими законодавчими критеріями. Пацієнт не знає, хто саме оцінює його справу, а команда – чиї документи розглядає.

“До дня розгляду експертна команда не знатиме, чию справу вона оцінює, а пацієнт не знатиме, хто саме розглядатиме його документи. Якщо в потрібному медичному закладі немає вільних місць, пацієнт може обрати будь-який інший заклад на території України, де є можливість отримати послугу”, пояснила директорка департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Літвінська.

Форми оцінювання інвалідності

Оцінювання статусу інвалідності може здійснюватися в одній із чотирьох форм, які обирають залежно від ситуації та потреб пацієнта.

  • Очна форма передбачає особисту присутність пацієнта у медичному закладі для огляду та співбесіди з експертною командою.
  • Заочна форма застосовується, коли експертна команда розглядає документи без особистої присутності пацієнта, якщо надано достатньо інформації для ухвалення рішення.
  • Дистанційна форма використовує можливості телемедицини, що дозволяє експертам взаємодіяти з пацієнтом у віддаленому режимі.
  • Виїзна форма проводиться за місцем перебування або лікування пацієнта, якщо він не може самостійно прибути до медичного закладу.

Вся інформація про рішення фіксується в електронній системі та доступна через цифровий кабінет лікаря. Нова система також передбачає, що на фінансування експертних команд виділяється 92–93 тисячі гривень на одну команду щомісяця, але не більше ніж 333 тисячі гривень на заклад.

Нагадаємо, у четвер, 19 грудня, депутати Львівської обласної ради на позачерговій сесії прийняли рішення ліквідувати обласну медико-соціальну експертну комісію. Тоді ж LVIV.MEDIA писав детальніше про Ліквідація МСЕК.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності