95-річна майстриня зі Львівщини долучилася до створення найбільшого в Україні тризуба з дідухів

95-річна майстриня зі Львівщини долучилася до створення найбільшого в Україні тризуба з дідухів

Найбільший в Україні тризуб з дідухів встановили на території Національного музею народної архітектури та побуту. Там він буде до 5 січня. Опісля його перевезуть до Львова

У Києві на території Національного музею народної архітектури та побуту зафіксували новий рекорд України — найбільший тризуб із дідухів. Його змайстрував поранений на війні десантник, командир відділення в 80-й окремій десантно-штурмовій бригаді Ярослав Кучма. А допомагала йому 95-річна майстриня з соломоплетіння Пелагея Живко. Про це 25 грудня повідомило Суспільне.

Створювати тризуб з дідухів Ярославу допомагали брат, інші бійці, а також 95-річна майстриня з соломоплетіння Пелагея Живко з Львівщини. Жінка пережила п'ять війн, депортацію та ув'язнення і смерть батька в Сибіру.

"Бабуся мені казала: як би Росія нам не забороняла, як би не переслідувала, я щороку робила тризуб. Що б Росія не робила, ми як нація існуємо. І що важливо, щоб ми в такий нелегкий час війни не шукали в собі зневіру", — каже онука Пелагеї Живко Олена. Вона служила разом з Ярославом Кучмою у 80-й бригаді.

Після отриманого мінно-уламкового поранення на фронті Ярослав Кучма тимчасово втратив здатність ходити. У госпіталі чоловік почав розробляти проєкт майбутнього дідуха-рекордсмена. І саме Ярослав піднявся до його верхівки, аби виміряти довжину при фіксації рекорду. Ідею створити найбільший в Україні тризуб з дідухів з'явилася ще до його поранення.

"Ярослав його (тризуб — ред.) зварив, вигинав залізо власними руками. І після цього бабуся показувала, як обплітати, і ми всі разом протягом трьох днів його обплітали. Це було непросто, тому що кожне стебельце пшениці треба було чистити, збирати в снопки, дідухи. Треба було робити баланс, щоб були ячмінь, жито, пшениця, тобто тут є своя мистецька лінія, є свої традиції", — каже Олена Живко.

"Дідух — це підтримка старих українських традицій. Позаяк я був в шпиталі на лікарняному ліжку, у мене було дуже багато часу сконструювати, спланувати, розрахувати. Вже коли я був виписаний і вже міг ходити на своїх ногах, почав процес виготовлення. В загальному у мене це зайняло десь два місяці", — розповів Ярослав.

За замірами представників Національного реєстру рекордів України, композиція із дідухів перевищує 7,4 метри. А це на понад метр вище, ніж попередній рекорд, розповіла очільниця реєстру Лана Вєтрова.

"Попередній (дідух-рекордсмен — ред.) теж зроблений військовослужбовцем з Хмельницької області, який зараз на пенсії — 6,3 метри. І сьогодні ми маємо новий рекорд, також зроблений руками військовослужбовця. Ми маємо максимальний габарит 7 метрів 41 сантиметр. Чому саме ця номінація так приваблює так наших рекордсменів: у цій композиції об'єднуються наші традиції, наша сила і наша воля до перемоги", — розповіла Лана Вєтрова.

На території Національного музею народної архітектури та побуту найбільший в Україні тризуб з дідухів буде до 5 січня. Опісля його перевезуть до Львова.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності