На Львівщині збанкрутували 79 комунальних підприємств

банкрутство
Фото: Freepik

Рекордним за кількістю збанкрутілих підприємств в Україні став 2021 рік – 378 комунальних підприємств

Упродовж останніх десяти років в Україні увійшли в процес ліквідації понад 1,4 тис. комунальних підприємств (КП). Львів у топі міст за кількістю неплатоспроможних КП.

Про це повідомляє Опендатабот.

Рекордним за кількістю збанкрутілих підприємств став 2021 рік – 378 комунальних підприємств. Торік в Україні збанкрутувало 46 підприємств, а у 2023-му – 21.

«Найчастіше визнавалися неплатоспроможними та ліквідувалися комунальні підприємства на Дніпропетровщині, Київщині, Львівщині, Харківщині та Одещині», - йдеться у повідомленні.

З усіх міст України найбільша кількість неплатоспроможних комунальних підприємств та таких, що ліквідувалися, зафіксована у Дніпрі, Кривому Розі, Херсоні, Харкові та Львові.

Зазначається, що  у судовому реєстрі з'являється лише 10% справ про банкрутство. Замість банкрутства та проведення розрахунків з кредиторами більшість комунальних підприємств досі подають на самоліквідацію за рішення власників. У випадку, коли КП самоліквідується, уникаючи судових процедур банкрутства, кредитори просто не встигають відреагувати та звернутись до суду для стягнення заборгованості.

Розрахунок з кредиторами має відбуватись за рахунок майна підприємства — йдеться про так звану ліквідаційну масу банкрута. Проте не все майно належить саме КП, а може бути наданим громадою у користування або управління. Тож, якщо у комунального підприємства не знайдеться власного майна, то кредитори залишаються без задоволення своїх вимог.

Окрім того, що комунальні підприємства ще й зазвичай мають специфічний склад кредиторів — переважно, це енергетичні компанії та державні органи (ДПА, ФСС, ПФУ тощо). Це ускладнює вирішення більшості питань, зокрема, погодження дії арбітражного керуючого, порядок реалізації активів банкрута тощо. Відповідно, затягуються й загальні строки проведення процедури банкрутства.

Ще одна проблема — це фактична відсутність майна, що формально рахувалось на балансі комунального підприємства. Якщо під час його «розшуків» будуть встановлені факти незаконного виведення майна або навмисне доведення до банкрутства , — відповідають й треті особи або органи, які до цього доклали руку. Це можуть бути як очільники підприємства, так й органи місцевого самоврядування.

Нагадаємо, вкладники збанкрутілих банків в Україні зможуть через застосунок «Дія» повернути кошти. Зокрема, Мінцифри підписало відповідний меморандум із Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності