«У гори лізуть неандертальці»: керівник турклубу Тарас Білошицький про вандалів на природі 

«У гори лізуть неандертальці»: Тарас Білошицький про вандалів на природі

Експерт з гірського туризму про відпочивальників без культури і підготовки

В інтерв’ю LVIV.MEDIA керівник турклубу «Манівці» Тарас Білошицький розповів про наслідки масового туризму та дав поради для безпечних мандрівок. 

Масовість проти культури 

За словами Тараса Білошицького, з початком туристичного сезону кількість відпочивальників у Карпатах створює надмірне навантаження на дику природу. Особливо — на популярних вершинах, зокрема на Говерлі. «Якщо на неї підійметесь, то там, де ось дзеркальце  , де фоткаються, до нього черга стоїть. Говерла — це заповідник взагалі. Є написані наукові праці про те, яка кількість людей лімітована щодо сходження в гори. Але ніхто їх не дотримується», — стверджує Тарас Білошицький. 

Водночас експерт зазначає, що масовий туризм — це не завжди добре: «У гори лізуть неандертальці. Можливо, я ображаю неандертальців, порівнюючи їх з цими людьми, бо сміття в горах стає більше. Мої друзі йдуть в гори і зносять звідти сміття, яке туди не принесли», — розповідає керівник турклубу «Манівці». Однією з найбільш засмічених територій Карпат експерт називає Драгобрат. За його словами, це через те, що до цієї гори легше доїхати. 

Особливо шкодять екосистемі Карпат поїздки на квадроциклах. «У горах шар землі дуже невеличкий. І от коли проходить квадрик по дорозі, він знищує колесами цей тонкий підшарок травостою. Саме коренева система тримає ґрунт, а коли починаються дощі — вони його змивають. Починається ерозія, утворюються гігантські яри. Відповідно, по тому яру квадроцикли їхати не можуть. Тоді вони починають їхати поруч. І так фактично гора перетворюється на зорану вершину», — підкреслює Тарас Білошицький. 

На думку Тараса Білошицького, для боротьби з поїздками на квадроциклах лише штрафів недостатньо: «Ти здійснив злочин за допомогою якогось певного інструменту, цей інструмент в тебе має бути забраний. А потім вже штраф». 

Експерт нагадує: у природному середовищі людина є лише гостем. «Ваша свобода завершується там, де починається несвобода іншого. У нашому випадку ми втручаємося в дику природу, де мешканцями є "ведмедики та квіточки", а ми лише приходимо до них. Але люди йдуть із відчуттям, що вони тут повноцінні господарі», - наголошує Тарас Білошицький. 

Небезпека для непідготовлених 

Окрім екологічних викликів, небезпеку в горах посилює необізнаність туристів. За словами Тараса Білошицького, надмірна доступність гірських маршрутів створює ілюзію повної безпеки: «Марковані маршрути зробили "ведмежу послугу". Тепер треба бути зовсім непідготовленим, щоб загубитися в горах, де стрілочки вказують напрямок вправо чи вліво. Але навіть із GPS люди примудряються заблукати», — зазначає експерт. 

В Україні доступ до більшості гірських маршрутів є вільним. Водночас у європейських країнах діють суворіші правила походів: «У Німеччині це взагалі доведено до абсурду: там літають квадрокоптери з тепловізорами й перевіряють, чи ти не ночуєш поза кемпінгом. Якщо так — отримаєш солідний штраф. У польських Татрах, якщо зірвав ягоду, яка була призначена для ведмедя — теж штраф», — розповідає фахівець. 

Дедалі більше людей вирушають у гори заради контенту для соцмереж. У результаті туристи нерідко нехтують погодними умовами та правилами безпеки. «Це реалістичні речі — люди у вечірньому платті взимку на Говерлі, щоб зробити гарну фотосесію для TikTok», — наголошує Тарас Білошицький. 

Окремим викликом для туристів є походи з дітьми. Тарас Білошицький наголошує, що в центрі уваги має бути саме комфорт дитини: «Діти запам’ятовують усе емоційно. Якщо був дощ і ви взяли ту вершину, а дитина казала, що їй було холодно, вона запам’ятає цю пригоду як неприємну. Також треба пам’ятати, що в будь-який момент дитина може сказати: "Я далі не йду". Тому батьки мають бути готові до вибору: що вони нестимуть далі — рюкзак чи дитину», — пояснює Тарас Білошицький. 

 Поради для початківців 

Перед походом у гори важливо заздалегідь вивчити маршрут подорожі. «Кожен спортивний турист дивиться не тільки на те, куди він іде, а й як буде звідти "тікати" у випадку форс-мажору. А такі ситуації трапляються завжди. Почати треба з прокладання маршруту та елементарних розрахунків. Зараз знайти професійні поради в інтернеті дуже просто. Головне — звертатися до авторитетів», — зазначає експерт. 

Окрім вивчення маршруту, важливо сповістити близьких або рятувальників про запланований похід: «Якщо зв’язку не буде — це сигнал для пошуків. Можливо, ви просто забули подзвонити, а можливо, ці хвилини врятують вам життя», — застерігає керівник турклубу «Манівці». 

 Серед речей, які варто взяти із собою, експерт виділяє: 

  • Засіб зв’язку 

У більшості українських гір є можливість передати сигнал про допомогу. Тому туристам варто мати заряджений телефон та павербанк, який залишатиметься недоторканим на випадок надзвичайної ситуації. 

  • Медичний пакет 

Якщо людина приймає ліки, їх варто взяти із собою в похід. За словами Тараса Білошицького, це полегшить роботу рятувальників для надання необхідної допомоги. 

  • Теплий одяг  

Погода в Карпатах змінюється швидко, тому туристам варто мати із собою запас теплого одягу: «Колись начальник Кримської рятувальної служби сказав мені: "Смажених і парених ми в горах не знаходили, а відморожених — бувало". Ліпше взяти із запасом речі, які забезпечать ваше тепло і захистять від дощу», — підсумовує Тарас Білошицький. 

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності