На Львівщині створять перший в Україні Науковий Центр зі збереження старовікових дерев

На Львівщині створять перший в Україні Науковий Центр зі збереження старовікових дерев

Засновником Наукового Центру виступить Релігійна громада УГКЦ парафії Архикатедрального собору Святого Юра

На Львівщині створять унікальний для України проєкт – Науковий Центр зі збереження старовікових дерев. Ця ініціатива, яка передбачена міжнародним проєктом “Транскордонне біорізноманіття – захист цінних природних територій у Стшижевіце, Холмі, Львові та Зимній Воді”, реалізується в рамках Програми Interreg NEXT Польща - Україна 2021 – 2027 за кошти Європейського Союзу. Про це 3 липня повідомив начальник управління охорони природних ресурсів департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОВА Андрій Сенюк.

Засновником Наукового Центру виступить Релігійна громада УГКЦ парафії Архикатедрального собору Святого Юра. “І це не випадково, адже до початку Другої світової війни Українська Греко-Католицька Церква за власні кошти Митрополита Андрея Шептицького та Церкви активно займалася широкою природоохоронною діяльністю”, — йдеться у повідомленні.

Історична спадщина природоохоронної діяльності УГКЦ:

Протягом 20-40 років минулого століття Митрополит Андрей Шептицький викупив значні площі природних старовікових лісів. На цих територіях, що тепер охоплюють Франківську, Львівську та Тернопільську області, було створено низку заповідників та резерватів. Одним із прикладів є перший український кедровий заповідник у Карпатах, створений у серпні 1934 року на лісових землях Греко-Католицької Церкви.

Церква створила численні заповідні території та заповідники з метою збереження цінних лісів та ділянок реліктової степової рослинності. У 1935-1937 роках Греко-Католицька Церква навіть розробила документацію для першого Українського Парку Природи. Проте початок Другої світової війни завадив його затвердженню.

Знаковим є факт придбання митрополією у 1938 році 4 тисяч гектарів лісів біля Янова для збереження високопродуктивних букових лісів. На їхній базі нині створено Природний заповідник “Розточчя” та національний природний парк “Яворівський”, а також міжнародний транскордонний українсько-польський біосферний резерват “Розточчя”. Цінні старовікові букові ліси Розточчя тепер внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Особливою частиною природоохоронної діяльності Церкви була охорона окремих старовікових дерев, які мали історичну, наукову та культурну цінність. У липні 1937 року Митрополит Андрей Шептицький видав розпорядження, яке забороняло самовільне зрубування старих дерев без окремої інвентаризації науковцями та дозволу Єпископського Ординаріату. У 2025 році Курія Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви планує відновити цю важливу природоохоронну роботу.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності