У борг та в подарунок: як у Львові ремонтуватимуть вулиці Мазепи і Миколайчука

У борг та в подарунок: як у Львові ремонтуватимуть вулиці Мазепи і Миколайчука
Фото: Інститут просторового розвитку

Реконструкція вулиць Мазепи та Миколайчука у Львові — амбітний план міської влади, який поки що виглядає радше як демонстрація намірів, ніж реальний проєкт. Попри залучення міжнародних грантів і кредитів, фінансування вистачає лише на окремі відтинки доріг, а строки виконання залишаються невизначеними. LVIV.MEDIA з’ясував, на яких ділянках таки відбудеться реконструкція та коли можна чекати на початок робіт.

Вулиця Миколайчука: реконструкція за французький грант

Проєкт реконструкції вулиці Миколайчука із продовженням трамвайної колії до лікарні святого Пантелеймона триває вже кілька років. Ще у травні 2022 року відбувся архітектурний конкурс, на якому обрали найкращу проєктну пропозицію: переможцем став авторський колектив ЛКП «Інститут просторового розвитку».

Ця пропозиція передбачає реконструкцію вулиці Миколайчука на відтинку від вул. Лінкольна до вул. Щурата. Дорогу мають розширити, влаштувавши дві смуги для громадського транспорту і машин швидкої допомоги та ще дві – для приватних автомобілів. На перехресті Миколайчука — Лінкольна — Полтв’яна передбачили транспортну розв’язку з трамвайним коловим рухом. На майбутній кінцевій зупинці трамвая – ще одну, кільцеву розв’язку з трамвайним кільцем та розворотом автобусів, а також перехоплюючий паркінг. Пішохідні тротуари на всій довжині проєктування повинні мати мінімальну ширину 3 м. Між тротуарами, велодоріжками та проїзною частиною пропонують висадити два ряди дерев, а простір між ними засадити кущами та травниками. Проєктанти подбали навіть про кіз та коней, яких випасають місцеві мешканці вздовж вулиці: для збереження «атракції для дітей та дорослих», передбачили невеликі галявини для випасу поблизу вул. Полтв’яної та Мазепи.

За попередніми оцінками, реконструкція 2,6 км вулиці мала обійтись у мільярд гривень, не враховуючи грошей на викуп приватних земельних ділянок. Це більше, ніж весь бюджет розвитку Львова у 2024 році (якщо не враховувати закладені у ньому кошти на повернення позик). Тож міська влада вирішила знайти для ремонту грантові кошти від міжнародних донорів. Грантодавців переконують тим, що вулиця Миколайчука веде до центру Unbroken, де лікують та провадять реабілітацію поранених військовослужбовців.

У лині 2024 року уряд Франції пообіцяв міській владі 5 мільйонів євро. За ці гроші міська влада хоче почати реконструкцію частини вулиці. Йдеться про 350 метрів від вул. Мазепи до лікарні св. Пантелеймона. Перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко у коментарі LVIV.MEDIA  розповів, що початок реконструкції залежить від представників французького уряду, які зараз вносять свої корективи у проєкт: «До Львова вже кілька разів приїжджали їхні консультанти, інженери, які вираховують оптимальні рішення, узгоджують, враховують соціальний аспект, замовляють свої дослідження. Вони роблять це згідно зі своїми стандартами». За словами Андрія Москаленка, тендер на реконструкцію, імовірно, буде оголошений в першому кварталі 2025 року.

 

Як розповіла LVIV.MEDIA голова бюджетної комісії Львівської міськради Наталія Шелестак, прокладати трамвайну колію на Миколайчука зараз не будуть: «Це буде значне розширення дороги, закладка нових комунікацій. Там навіть треба буде зрізати частину пагорба, з урахування того, щоб колись, є такі амбітні цілі, пустити туди трамвай».  За словами Наталії Шелестак, зараз прокладати колію на цьому відтинку недоцільно, адже її не можна буде з’єднати з наявною мережею. Для цього потрібно розширити ще 600 метрів вулиці Миколайчука між вул. Мазепи та Лінкольна. «Там треба викуповувати багато об’єктів, які перебувають в приватній власності. За нашими підрахунками, ще до повномасштабного вторгнення, загальна вартість реконструкції мала становити не менше двох мільярдів гривень», — розповіла Наталія Шелестак.

У листопаді 2024 року ймовірний замовник реконструкції — ЛКП «Львівавтодор» — отримав містобудівні умови та обмеження для реконструкції вулиці Миколайчука. Тим часом у Ратуші продовжують шукати гроші на цей проєкт. У жовтні цього року Андрій Москаленко повідомив, що міська влада для ремонту вул. Миколайчука хоче залучити ще 50 мільйонів євро грантових коштів. Зокрема, ведуть переговори про 25 млн євро з Європейським банком реконструкції та розвитку. У коментарі LVIV.MEDIA заступник мера відмовився розкривати деталі цих переговорів, оскільки вони ще досягли результатів.

Вулиця Мазепи: європейський кредит і роки очікувань

Історія з реконструкцією вулиць Мазепи і Грінченка у Львові тягнеться вже понад сім років. Ще у 2017 році той таки Інститут просторового розвитку представив ескізний проєкт реконструкції. Відповідно до нього, дорогу мають розширити до чотирьох смуг. Дві смуги посередині будуть виділені для громадського транспорту та машин швидкої допомоги. Це має забезпечити їм прямий рух без потреби перелаштовуватись в інші смуги. Крім того, автобуси та тролейбуси рухатимуться швидше: їм не потрібно буде заїжджати у «кишені» для зупинок. 

Натомість обабіч зовнішніх смуг облаштують місця для паркування. Для велосипедистів проєкт передбачає виділені велосмуги, спеціальні переїзди та світлофори. Пішоходам обіцяють оновлені тротуари. На перетині вулиць Мазепи та Замарстинівської мають організувати перехрестя з круговим рухом. Для зменшення заторів на перехрестях, зокрема тих, що ведуть до лікарень, передбачені додаткові поворотні смуги.

Попри всю інноваційність проєкту реконструкції, реалізовувати його міська влада не поспішала. Ситуація дещо змінилась у грудні 2019 року, коли парламент ратифікував фінансову угоду між Україною та Європейським інвестиційним банком про фінансування проєкту «Підвищення безпеки автомобільних доріг в містах України». За цією угодою ЄІБ був готовий позичити 75 млн євро на реконструкцію вулиць у шести містах України. Зокрема, у Львові за ці гроші мали намір відремонтувати вулиці Мазепи та Грінченка. Спершу сума кредиту для Львова була 13,5 млн євро. Однак, влада Львова тривалий час не підтверджувала наміру скористатись цією позикою, тож цю суму зменшили до 9,8 млн євро.

Схоже, зараз львівські можновладці вирішили використати цю можливість. У липні депутати міської ради надали місцеву гарантію повернення боргу. А в листопаді управління інвестицій та проєктів Львівської міськради анонсувало початок ремонту, вказавши орієнтовну дату закінчення реконструкції: до першої половини 2026 року. Андрій Москаленко повідомив LVIV.MEDIA, що міська влада сподівається оголосити тендер на виконання робіт також у першому кварталі 2025 року.

Згідно з умовами кредиту, його ставка буде на рівні 5% річних. Повертати позику львівські платники податків будуть упродовж 20 років, включаючи пільговий період до чотирьох років. Наталія Шелестак оцінює такі умови як доволі непогані. Однак зауважує, що цих грошей не вистачить для реконструкції всієї вулиці. А профінансувати проєкт додатково з міського бюджету в умовах воєнного стану — нема можливості. Тож зараз грошей вистачатиме на реконструкцію лише частини вулиці, протяжністю близько 650 метрів. «Щоб у нас не забрали навіть оцих коштів, було прийняте рішення, що треба робити. Ясна річ, що на всю вулицю цього не вистачить, тому вирішили робити частину вулиці від Орлика до Миколайчука. Будем робити частинами. Дасть Бог буде перемога, то будем робити все решту», — розповіла Наталія Шелестак.

Чи доцільно починати реконструкцію зараз?

Потребу починати реконструкції вулиць у Ратуші пояснюють тим, що в цьому районі розташовані дві великі лікарні: святого Пантелеймона та святого Миколая, а також центр реабілітації Unbroken.  Реконструкція відтинків вулиць Мазепи і Миколайчука має створити окремі смуги для безперешкодного руху машин швидкої допомоги — саме це є основним аргументом на користь реалізації цих проєктів.  Наталія Шелестак зауважує, що кредитні та грантові кошти місто отримує саме на реконструкцію вулиць: «Зараз можна говорити, що це не на часі. Але ця програма є цільова. Нам ніхто не дасть використати ці кошти по-іншому.  Єдине, що ми можемо зробити – це втратити право на державну гарантію. І на ці кошти. Я вважаю, що це неправильно — втрачати ці кошти». Андрій Москаленко також наголошує, що кошти з міського бюджету для реконструкції вулиць використовувати не будуть. Тож подальша реалізація амбітних містобудівних проєктів міської влади залежить від фінансової допомоги з-за кордону, або ж буде відкладена на невизначений термін.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності