• Головна
  • Новини Львова
  • Рішення Мінкульту ігнорують: у Львові не можуть демонтувати незаконну трубу в будинку-пам’ятці

Рішення Мінкульту ігнорують: у Львові не можуть демонтувати незаконну трубу в будинку-пам’ятці

Рішення Мінкульту ігнорують: у Львові не демонтують трубу

У мерії стверджують, що не мають повноважень на виконання вимог, а власники ресторану ігнорують розпорядження Міністерства культури про демонтаж

Мешканці пам’ятки архітектури національного значення, що на площі Ринок, 37 вже рік вимагають у компанії бізнесмена Олександра Свіщова, якій належить ресторан, демонтувати вентиляційну трубу, яку встановили у подвір’ї. Львів’яни зверталися до міськради, однак у мерії розвели руками, мовляв, не можуть нічого зробити, оскільки такі повноваження має лише Міністерство культури. І навіть після того, як Мінкульт визнав конструкцію незаконною і видав розпорядження про демонтаж, власники ресторану досі не виконали вимогу, а у міськраді запевняють, що це не їхні повноваження контролювати виконання рішення. То ж труба й досі стоїть на своєму місці.

Протести мешканців

Історія почалася ще у 2019 році, коли компанія «Дейлор Консалт» придбала приміщення першого поверху у будинку на площі Ринок 37 — тут вони планували облаштувати ресторан. Фірма раніше належала депутатам львівської міськради Олексію Різнику та Юрію Ломазі, а зараз є у власності львівського бізнесмена Олександра Свіщова.

Вже через два роки після покупки приміщення, Львівська міськрада виявила, що власники проводять незаконні будівельні роботи в історичній пам’ятці — звели цегляну споруду у внутрішньому подвір’ї. Ще тоді представники міської ради склали акт і видали припис про усунення порушень, а також звернулись до ДІАМ (Державна інспекція архітектури та містобудування) і поліції. Попри це компанія продовжила самовільні роботи.

У грудні 2024 року у міському департаменті архітектури погодили реставрацію приміщення під заклад харчування, але після цього у подвір’ї власники ресторану незаконно змонтувати вентиляційну трубу діаметром 70 см. Це одразу ж обурило мешканців, адже труба не лише суттєво змінила вигляд їхнього подвір’я, а й під час тестових випробувань створює сильний шум. Люди одразу звернулися зі скаргами до міськради, щоб власників змусили демонтувати самовільну конструкцію, однак у мерії відповіли, що не мають таких повноважень.

«У міськраді одна відповідь «А що ми можемо зробити?». Я зверталася у міську раду, але вони сказали «Ваш будинок під ЮНЕСКО — їдьте в Київ. Ми тут нічого не може робити». В ДІАМ — приїжджайте в Київ. А чого я поїду в Київ? Це ви маєте приїхати і подивитися на той безлад, як руйнують зону ЮНЕСКО», — розповіла LVIV.MEDIA мешканка будинку на площі Ринок, 38 Олена Жердєва.

Окрім того, що труба встановлена незаконно, вона ще й проходить прямо поміж квартирами мешканців. Пані Марія показує, що металева конструкція прикріплена одразу під її балконом, де знаходиться вхід до квартири. Наразі труба не працює, але коли її вмикали, буквально трясло двері.

"Все йде от прямо під балконом. Він взагалі хотів пустити по балкону, тому що там збоку є комора, він хотів через комору трубку вивести і по балкону пустити", — каже львів’янка Марія Хомченко.

Її сусідка Галина Бабуняк додає, що після звернень мешканців і в Галицьку райадміністрацію, і в мерію — їм відповіли, що люди самі повинні подавати судові позови. "Виходить так, що в нас Львів під керівництвом нашого високопоставленого Садового управляє тільки в себе в кабінеті, а решту розберіться, напевно так", — обурилася Галина.

Міністерство культури розпорядилося демонтувати трубу

Не отримавши підтримки від місцевої влади, мешканці звернулися по допомогу до народної депутатки від «Слуги народу» та голови парламентського комітету з питань регіонального розвитку та містобудування Олени Шуляк. Вона подала відповідні звернення до правоохоронних органів та Міністерства культури. Після її втручання правоохоронці відкрили кримінальне провадження щодо незаконного встановлення труби, а Міністерство культури у жовтні 2024 року видало розпорядження про її демонтаж. Проте, попри всі зусилля, конструкція все ще стоїть на своєму місці.

У липні цього року Олена Шуляк у своєму дописі на Facebook обурилася, що попри рішення Міністерства культури, яке зобов'язало демонтувати незаконно встановлену трубу, власник ресторану не виконав вимогу, а міська рада не контролює цього.

«Без дозволів. Без погоджень. Без проєктів. Від цієї труби до кабінету міського голови якихось 60 метрів. Але, здається, це та відстань, яку не здолати ні закону, ні совісті. Пів року минуло. Труба стоїть. Стоїть, наче пам’ятник байдужості», — написала Олена Шуляк.

У коментарі LVIV.MEDIA нардепка пояснила, що згідно з законом міська влада має здійснювати контроль за такими порушеннями. Зокрема, органи місцевого самоврядування зобов'язані контролювати стан культурної спадщини на своїй території, а також інформувати центральні органи про будь-які порушення.

“І попри те, що це пам’ятка національного значення і видача приписів віднесена до повноважень МКСК, нагадаю, що законодавством передбачено, що саме місцеві органи можуть виявляти та повідомляти про такі порушення. І це логічно, бо центральний орган не завжди може встигати контролювати те, що відбувається по всій території України, а місцеві органи завжди знати що відбувається у них на території. Тому і є такі законодавчі норми, які підтверджують, що і місцева влада навіть щодо пам’ятки національного значення мала вживати заходи та реагувати”, — пояснила Олена Шуляк.

Міськрада не може власників змусити демонтувати трубу

У міськраді ствердили, що не можуть брати на себе відповідальність за демонтаж труби. Керуючий справами виконавчого комітету Львівської міської ради Євген Бойко пояснив LVIV.MEDIA, що органи місцевого самоврядування не мають повноважень впливати на процеси, що стосуються охорони пам'яток архітектури національного значення. У разі порушень усі повноваження належать Міністерству культури.

«Якщо питання порушення пам'яток національного значення — повністю весь контроль здійснює міністерство. На жаль, органи місцевого самоврядування впливати на такі процеси не мають. Так ми вважаємо, що це неправильно. Ми вважаємо, що органи державної влади, в такому випадку Міністерство культури, якщо не може такі питання довести до логічного кінця в плані приведення пам'яток до первинного вигляду, повинні ці функції контролю передати на місця», — зазначив Євген Бойко.

Він також вказав, що єдине, що міська рада може зробити в межах своїх повноважень, — це передати власнику компанії інформацію про приписи Міністерства культури щодо демонтажу. «Ми, як орган місцевого самоврядування, маючи повноваження поінформувати суб'єкта господарювання, на даному об'єкті зробили те, що мали зробити. Ми належним чином поінформували підприємство про те, що є відповідний припис про демонтаж. Що було далі? Ми розуміємо, що як є нуль реакцій на незаконне будівництво, так і нуль реакцій на встановлення цієї труби», — додав Євген Бойко.

Чому не демонтують трубу: компанія не може пояснити

У коментарі LVIV.MEDIA директор компанії «Дейлор Консалт», яка встановила вентиляційну трубу — Григорій Слободзян не зміг чітко пояснити, чому конструкцію досі не демонтували згідно з рішенням Мінкульту. Спочатку він стверджував, що труба встановлена законно: «Як вона може бути незаконно встановлена, якщо всі документи подавалися на узгодження?». Але кому подавали документи і які відповісти не зміг. Водночас в ході розмови заявив, що наразі юристи працюють над документами для узаконення труби: «Там зараз розробляються документи на реконструкцію фасаду і так далі. Можливо, що її включать в цю документацію, і вона буде узаконена».

Директор Григорій Слободзян пообіцяв, що юристи нададуть журналістам усю необхідну інформацію. Однак, станом на момент публікації, ніхто з представників компанії не вийшов на контакт. Попри це, після дзвінків журналістів до керівництва компанії її представники зв’язалися із мешканцями та попросили домовитися про зустріч найближчим часом, щоб знайти компроміс і вирішити ситуацію.

Додамо, що ТзОВ «Дейлор Консалт» створили у Львові понад 6 років тому. Серед власників фірми були депутати Львівської міської ради від «Європейської солідарності» Олексій Різник та Юрій Ломага. Зараз власником фірми є бізнесмен та колишній співвласник Винниківської тютюнової фабрики Олександр Свіщов. До слова, на сусідній ділянці працює ресторан львівського бізнесмена Григорія Козловського «36По». Олексій Різник раніше був адвокатом і бізнес-партнером Григорія Козловського.

Мешканці будинку рішуче налаштовані на демонтаж труби та не хочуть розглядати компроміси. Вони заявляють, що за цей рік їхні вимоги не були почуті, ба більше власники і мерія їх просто проігнорували.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності