• Головна
  • Новини Львова
  • Забудова без меж: як львів’яни борються із дозволами міської ради на скандальні проєкти

Забудова без меж: як львів’яни борються із дозволами міської ради на скандальні проєкти

Скандальні забудови у Львові: протести мешканців проти міськради

Огляд п’яти найбільш скандальних забудов у Львові, які отримали дозвіл від влади, але викликали протести місцевих мешканців

Те, що Львів активно розбудовують останні кілька років, помічають усі — нові будівлі з’являються у спальних районах, у центрі і навіть поруч із пам’ятками архітектури. Але чи всі ці забудови законні та доцільні? Міська рада Львова активно погоджує будівництво на всіх можливих клаптиках землі — навіть якщо йдеться про буферну зону ЮНЕСКО, історичну площу чи територію колишнього дитсадка.

Через це у місті побільшало публічних конфліктів із мешканцями, які не хочуть ставати сусідами із майбутніми забудовами. Саме громада — часто єдина, хто контролює ситуацію. Якби не активний спротив мешканців, у Львові давно б з’явилися елітні ЖК на місці пам’яток архітектури. LVIV.MEDIA зібрав найгучніші будівельні скандали, які сьогодні тривають у Львові — і які зупиняє не міська влада, а самі львів’яни.

Скандал у буферній зоні ЮНЕСКО: забудова біля Академії мистецтв

Один із найгучніших конфліктів незаконної забудови в місті виник через будівництво житлового комплексу компанією «Авалон Констракшн» на вулиці Тютюнників. В буферній зоні ЮНЕСКО поруч із Академією мистецтв компанія хотіла звести два шестиповерхові будинки, з підземним паркінгом. У 2024 році депутати міськради затвердили детальний план території для масштабного будівництва, а департамент архітектури видав містобудівні умови та обмеження на зведення нового ЖК. З того часу «Авалон Констракшн» та міська рада Львова активно працювали над зміною цільового призначення землі з промислових потреб на житлову забудову.

Мешканці району одразу почали протестувати проти будівництва. В першу чергу вони зауважили, що нові будинки зводитимуться лише за 18 метрів від навчальних корпусів Академії, при нормі — 50 метрів. Під тиском громадськості Львівська міськрада змушена була кілька разів організовувати додаткові публічні обговорення. А в лютому цього року на місці майбутньої забудови відбулося виїзне засідання містобудівної ради. Тоді міський голова Андрій Садовий пообіцяв врахувати зауваження мешканців, однак уже за місяць забудовник, не маючи погодженого остаточного проєкту, завіз на ділянку техніку та вирубав частину дерев.

Після чергового протесту мешканців прокуратура повідомила про розслідування можливих зловживань посадовців міськради під час затвердження детального плану. Вже у квітні цього року Личаківський суд арештував ділянку, заборонивши будь-які роботи, але за кілька тижнів Львівський апеляційний суд скасував це рішення.

Мешканка району Галина Янко у коментарі LVIV.MEDIA розповіла, будівельні роботи таки припинили — заборону на них підтвердило Міністерство культури. Проте, забудовник намагається погодити перенесення важливих комунікацій, які проходять через орендовану ділянку. «У мешканців вже є на руках офіційна відповідь про те, що по території, яка в оренді, проходять комунікації, які є критично важливими для мешканців мікрорайону. І по наших даних зараз намагаються, скажімо так, по комунальних підприємствах погодити переноси», — зазначила Янко.

Окрім цього, за сприяння обласної військової адміністрації забудовника зобов’язали відновити дорогу, яку він знищив під час попередніх робіт.

Забудова поруч із історичною віллою

Ще один конфлікт щодо забудови в історичному центрі Львова виник на вулиці Котляревського, де компанія «Вестгруп Капітал» планувала звести багатоквартирний будинок впритул до історичної вілли. Сусіди із ОСББ «Котляревського, 49» одразу категорично виступили проти будівництва, однак міськрада продовжувала сприяти забудові.

У 2021 році депутати надали дозвіл на забудову, а у 2022 – ухвалили рішення про формування нової земельної ділянки. Мешканці домоглися скасування цієї ухвали в суді, проте у 2023 році львівські депутати знову підтримали забудовника і прийняли нову ухвалу. Хоча прокуратура нині оскаржує це рішення, компанія вже встигла зареєструвати ділянку за собою.

Попри усі судові позови мешканців і правоохоронців, у травні 2025 року виконком міськради виніс на розгляд питання про внесення змін до опорного плану на вул. Котляревського, 47, яким мали б остаточно погодити забудову. Саме на цьому засіданні мешканці перейшли до активних дій — голова ОСББ «Котляревського, 49» Марія Баранова повідомила, що понад 800 мешканців підписали звернення до правоохоронців, депутатів мерії та міського голови з вимогою не допустити зведення будинку поруч із історичними віллами.

«Власники землі хочуть по стіні будинку збудувати багатоквартирне житло. Як на мене - це рейдерське захоплення, яке вони хочуть прикрити наявністю гаражів на території. Почуйте нас — ми проти будівництва. У нас на вулиці одні історичні вілли. Поруч — госпіс. Це тиха, спокійна вуличка», — зазначила Марія Баранова.

Лише після публічного скандалу у мерії вирішили перенести розгляд питання та організували виїзне засідання виконкому на місці потенційного будівництва. На нього особисто приїхав міський голова Андрій Садовий, щоб врегулювати конфлікт — і, за дивним збігом обставин, представники забудовника ТзОВ «Вестгруп Капітал» повідомили, що самі відкликають своє звернення, яким просили дозволити розробку документації для забудови в охоронній зоні. Мер завзято обіцяв мешканцям підтримку в судах і облаштування тут скверу. Утім, одразу зазначив, що забудовник має право звернутись повторно — і тоді питання знову розглядатимуть «разом із мешканцями». До слова, трансляцію виїзного засідання згодом видалили із офіційної сторінки мерії. Тож крапку у цій історії не поставили, а шанс на забудову нікуди не зник.

Вперше у Львові: забудова історичної площі

Нещодавно виник ще один скандал через забудову історичного місця у Львові. Цього разу йдеться про забудову цілої площі в буферній зоні ЮНЕСКО. Дві компанії — ТзОВ “Інвестиційна компанія «Орієнтир», ТзОВ «Семпер Захід» та підприємець Марко Ткач запланували звести житловий комплекс із підземними паркінгами на площі Князя Святослава. У червні, на останній сесії міськради, депутати погодили ухвалу про надання ділянок в оренду під забудову.

Але в історію втрутились мешканці. Один з активістів — Олег Садовий виступив на сесії із різкою критикою проєкту, після чого мер Львова Андрій Садовий доручив провести зустріч мешканців із представниками Офісу історичного середовища, аби «знайти альтернативні варіанти». Зустріч запланували на 25 червня, але в останній момент її скасували через відрядження керівниці офісу Тетяни Балукової.

«Ми організували людей на площі Князя Святослава. І в останній момент за три години до зборів їх скасували. Причина зрозуміла — вони програвали», — розповів у коментарі LVIV.MEDIA мешканець Олег Садовий. За його словами, мешканці зібрали підписи проти забудови від представників усіх сусідніх будинків. Люди припускають, що скасування зборів — не випадкове, адже зацікавлені в будівництві особи почали шукати «тітушок» серед мешканців навколишніх будинків, щоб мати підтримку забудови, але поки що це не вдалося.

За словами мешканців, це вперше намагаються забудувати територію площі. «Це буде перший випадок в історії України із забудови площі, ви розумієте? Можна забудовувати якісь проміжки між будинками, якісь на території заводів. Але забудувати площу, яка знаходиться в буферній зоні ЮНЕСКО — це взагалі є злочин», — пояснив Олег Садовий.

Ба більше, за словами активіста, ще у 2022 році, після представлення проєкту на громадських слуханнях, мер Львова публічно заявляв, що «жодної забудови на площі Князя Святослава не буде». Але рішення депутатів показує зворотне. Тож поки зустріч із мешканцями відклали на невизначений термін — скандал тільки розгортається.

У спальному районі Львова мешканці виступили проти елітної багатоповерхівки

Окрім історичного центру, проти новобудов у Львові протестують і мешканці спальних районів. На вулиці Володимира Великого, 67а, люди вийшли на протест через плани збудувати елітний житловий комплекс впритул до панельних будинків. Компанія "Стоун молл", власники якої пов’язані зі скандальною родиною львівського бізнесмена Ігоря Гринкевича, хочуть звести семиповерховий будинок із підземним паркінгом на місці автостоянки у дворах будинків. Мешканці ж побоюються, що масштабні роботи та глибокий котлован призведуть до руйнування їхніх старих будинків і погіршать проблеми з каналізацією та паркуванням.

У серпні минулого року права на ділянку перейшли до компанії-забудовника, яка одразу звернулася до Львівської міськради з проханням змінити цільове призначення землі у договорі оренди — з комерційного на житлове. Після оновлення сайту інформаційного порталу депутатів ЛМР ухвала зникла із загального доступу.

У травні цього року, щоб уникнути непорозуміння із сусідами, забудовник вирішив представити проєкт мешканцям і організував зустріч на яку приїхали і представники мерії, щоб «порадитись з громадою». Але змістовного діалогу не вийшло: мешканці відмовились навіть розглядати презентацію і одразу заявили — жодної новобудови тут не буде.

Заступник міського голови з містобудування Любомир Зубач спробував втрутитися в конфлікт, однак громада залишилася при своїй думці. «Міський голова доручив виїхати на місце і порадитись з громадою. Що ж, на вечірній зустрічі мешканці-сусіди кількох будинків чітко заявили: багатоповерхівки тут не хочуть і не бачать. Когось лякають тріщини в будинках, інших – відсутність паркомісць і корки на виїздах з району, а дехто взагалі згадав, що на цьому місці в давні часи був запланований майданчик», — заявив Зубач.

Заступник пообіцяв донести позицію громади та її рекомендації безпосередньо до міського голови Львова, однак офіційно забудову ніхто не заборонив.

Замість садка — новобудова? Прокуратура проти рішення міськради

Ще один будівельний скандал триває вже кілька років у так званому районі «Нового Львова». Йдеться про територію на вулиці Панаса Мирного, 13, де колись діяв дитячий садок. Спочатку на прохання мешканців, мерія обіцяла відновити дошкільний заклад і навіть провести архітектурний конкурс. Однак згодом частину ділянки, на якій мали облаштувати оновлений садок, депутати міськради передали під житлову забудову.

У травні 2024 року депутати міськради дозволили компанії «Росанбуд», яка належить дружині власника поштової компанії Meest, розробити проєкт землеустрою для будівництва житлових будинків. Мешканці довго обурювалися у соцмережах, щоб привернути увагу до скандалу, і вже на початку літа цього року у справу втрутилися правоохоронці. Прокурори з’ясували, що ця ділянка за генпланом призначена для освітніх закладів, а тому передавати її під житлову забудову — незаконно. Ба більше, «Росанбуд» отримав дозвіл від мерії без жодного конкурсу.

«Товариство отримало дозвіл на розробку проєкту на позаконкурентних засадах. На вищезгаданій ділянці суб’єкту господарювання належить нерухомість, проте її площа майже у 8 разів менша, ніж площа спірної ділянки. Відтак, така земельна ділянка мала б бути передана в користування шляхом проведення земельних торгів», — пояснили у прокуратурі Львівщини.

Через виявлені порушення Франківська окружна прокуратура подала позов до суду. 9 червня Львівський окружний адміністративний суд відкрив провадження і розпочав розгляд справи щодо скасування ухвали міськради. Після цього міська рада зібрала зустріч із мешканцями, де перший заступник мера Андрій Москаленко гучно заявив про підтримку їхнього прагнення відновити дитсадок. Водночас він підтвердив, що приміщення садочку наразі перебуває у приватній власності компанії «Росанбуд», що ускладнює питання його повернення громаді.

Обіцянки і затягування: конфлікти зі забудовою залишаються відкритими

Жодна з описаних історій досі не має завершення. Спочатку міська рада без вагань дозволяє забудову, а вже потім раптово починає демонструвати турботу про інтереси мешканців, які постають проти новобудов. Людям обіцяють врахувати їхні зауваження, організовують публічні обговорення та виїзні засідання — але насправді жодних скасувань чи заборон не відбувається. Процес забудови лише відтягується завдяки судовим позовам, які подають самі мешканці. І у всіх випадках лише гучні протести, розголос у медіа та наполегливість громади намагаються зупинити сумнівні проєкти.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності