Святий Миколай: історія та сучасне святкування у різних країнах

Святий Миколай

Святий Миколай (Ніколаус) – це реальна історична постать, візантійський єпископ, що жив у III-IV столітті та прославився своєю добротою, любов'ю до дітей і безкорисливою допомогою нужденним. Він походив із заможної родини, але після ранньої смерті батьків вирішив присвятити своє життя та спадок служінню людям, допомагаючи бідним та сиротам.

У 30 років він став єпископом у місті Міра (територія сучасної Туреччини). Миколай не прагнув слави та визнання – він займався благодійністю таємно, щоб не принижувати людей відкритою милостинею. Саме тому він часто діяв уночі, залишаючи дарунки непомітно.

Найвідоміша легенда про Святого Миколая розповідає про порятунок трьох сестер від рабства. За переказами, дівчата були з дуже бідної родини і не могли вийти заміж через відсутність приданого. Дізнавшись про їхню скруту, Миколай таємно підкинув їм через димохід золоті монети, які потрапили у шкарпетки, що сушились біля каміна. Саме ця легенда стала основою традиції класти подарунки у шкарпетки чи черевики.

Ім'я Миколай означає "народний переможець" і в різних країнах світу звучить по-різному: Ніколас, Ніклас, Мікулаш, Клаус. Саме від цього імені походить назва всесвітньо відомого Санта-Клауса.

Традиції святкування у різних країнах

Україна

В українській традиції Святий Миколай приходить уночі і кладе подарунки під подушку чи у підготовлене взуття. Напередодні свята діти пишуть листи до Святого Миколая, де викладають свої побажання – як матеріальні (іграшки та солодощі), так і духовні (здоров'я та щастя для рідних). Важливою традицією є випікання спеціального печива – "миколайчиків". Цікаво, що в Україні подарунки отримують не лише діти, а й дорослі, що робить свято особливо теплим і сімейним.

Нідерланди

У Нідерландах Святий Миколай відомий як Сінтерклаас – поважний дідусь з білим волоссям та довгою густою бородою. За місцевою легендою, він припливає на пароплаві з далекої Іспанії, яка символізує "теплі краї". Його супроводжують вірні помічники – Чорні Піти (або сажотруси). Діти готуються до свята особливо ретельно: чистять своє взуття і розставляють його перед каміном, димарем або дверима. У черевики вони кладуть моркву, сіно або ласощі для коня Сінтерклааса. Традиційними подарунками є вершкові льодяники різних форм, шоколадні літери (ініціали дитини) та марципанові фігурки.

Німеччина

У німецькій традиції Святий Миколай приходить не сам, а з помічниками, які різняться залежно від регіону. У Північній та Східній Німеччині його супроводжує Кнехт Рупрехт – строгий, але справедливий слуга, який перевіряє поведінку дітей протягом року. У Баварії помічником є чорт Крампус, який відлякує злих духів. Діти заздалегідь пишуть листи Миколаю, розповідаючи про свої добрі вчинки та висловлюючи побажання. Німці також влаштовують святкові вистави та тематичні ярмарки.

Франція

У Франції Святий Миколай відомий як Пер Ноель. Він подорожує верхи на віслюку з кошиком подарунків. Його супроводжує Пер Фуетар – суворий дід з різками для неслухняних дітей. Особливо урочисто свято відзначають у регіоні Лотарингія, де Миколай вважається покровителем. У містечку Ніколя-Де-Пор щороку проводиться святкова процесія на чолі зі Святим.

Польща

У Польщі свято має назву "Мікołajki". Польські діти розвішують білі панчішки, а Миколай приходить в одязі єпископа із золотим посохом. У дитячих садочках та школах організовують "mini Mikołajki", де переодягнений вихователь несподівано приходить з подарунками, а діти влаштовують невеличкі вистави.

Італія

Італійські діти мають подвійне щастя, адже до них приходять одразу два дарувальники. Перший – це Баббо Натале ("Батько Різдво"), схожий на американського Санта-Клауса. Другий – фея Бефана, яка зовні нагадує слов'янську Бабу-Ягу: старенька в лахмітті, що літає на мітлі. За легендою, вона колись відмовилась приєднатися до трьох мудреців, які йшли вклонитися немовляті Христу, і тепер спокутує провину, даруючи подарунки дітям. У місті Сассарі, де Миколай вважається покровителем, проводяться гучні гуляння.

Фінляндія

Фінський Йоулупуккі (що дослівно означає "Різдвяний дід" або "Різдвяний козел") дещо відрізняється від інших версій Святого Миколая. Він подорожує на санях з оленями, але тільки земними шляхами, бо не вміє літати. Замість того, щоб спускатися через димар, він чемно стукає у двері під час Святвечора. Його резиденція розташована в Лапландії на горі Корватунтурі, куди надходять тисячі листів від дітей з усього світу.

Албанія, Греція та Балкани

У цих країнах свято має більш релігійний характер. Албанці починають святкування з посту та запалення свічок, а опівночі подають на стіл святкову трапезу – смажену свинину чи ягня. У Греції, Сербії та Болгарії цей день також є днем посту, після якого влаштовується святковий бенкет.

Традиційні подарунки та їх символіка

Подарунки на День Святого Миколая мають особливе значення та часто пов'язані з легендами про святого:

  • Золоті монети (справжні або шоколадні) – символізують монети, якими Миколай допоміг трьом сестрам
  • Апельсини та мандарини – символізують золоті кулі, які були одним із символів святого
  • Печиво "миколайчики" – традиційна випічка різної форми
  • Червоні льодяники у формі посоха – нагадування про єпископський посох Миколая
  • Горіхи та солодощі – символ достатку та радості
  • Маленькі іграшки та настільні ігри
  • Книги та фільми зі святковою тематикою

Благодійність як продовження справи Святого Миколая

День Святого Миколая – це не просто свято подарунків, а нагадування про важливість милосердя та допомоги ближнім. У багатьох країнах цей день супроводжується різноманітними благодійними акціями:

  • Збір коштів для дитячих будинків та притулків
  • Допомога малозабезпеченим сім'ям
  • Організація святкових заходів для дітей-сиріт
  • Анонімна допомога нужденним

Таким чином, сучасне святкування дня Святого Миколая поєднує в собі давні традиції та легенди з актуальними формами благодійності та взаємодопомоги, нагадуючи нам про важливість добрих справ та турботи про ближніх.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності