• Головна
  • Лайфстайл
  • Затишне місто над річкою з театральною історією: мандруємо у Кам'янку-Бузьку

Затишне місто над річкою з театральною історією: мандруємо у Кам'янку-Бузьку

Мандрівка у Кам’янку-Бузьку: містечко із костелом, пов’язане із зародженням українського театру
Фото: Парафія Успіння ПДМ

Кам’янка-Бузька за площею невелика, однак поціновувачам архітектури тут є на що подивитися

Затишне невеличке містечко на Львівщині, чия історія пов’язана із зародженням українського театру. Саме тут, за годину їзди на північ від Львова, на початку XVII століття місцевий вчитель поставив дві інтермедії   LVIV.MEDIA/static/sprite/symbol.svg#info"> українською мовою.

LVIV.MEDIA продовжує цикл публікацій про цікаві міста області, куди можна поїхати для відпочинку на вихідних. Цього разу ми радимо зупинитись у містечку над Бугом — Кам’янці-Бузькій.

Театр у Кам’янці

У серпні 1619 року місцевий вчитель Якуб Гаватович на міській площі разом зі своїми учнями під час ярмарку поставив власну драму, що називалася “Трагедія, або Образ смерті пресвятого Іоана Хрестителя, посланця Божого”. Сама драма була польською мовою, однак між актами були представлені дві українські інтермедії на теми народних анекдотів — “Продав кота у мішку” та “Найкращий сон”. Обидва твори Гаватович написав розмовною українською мовою і це найдавніші драматичні твори українською (руською), їхній текст зберігся до нашого часу.

До слова, образ кота є неофіційним символом міста та часто зустрічається на афішах, а також його використали при створенні візуального стилю міста.

Також у Кам'янці актори професійного українського театру товариства “Руська Бесіда” вперше поставили драму Івана Франка “Украдене щастя” за оригінальним текстом без цензури. Серед акторів був і Лесь Курбас.

Костел Успіння Богородиці

До Кам’янки-Бузької варто поїхати хоча б заради нього — величного костелу Успіння Богородиці. Його звели у 1910-1929 роках в неоготичному стилі за проєктом Теодора Тальовського, який також був архітектором храму святих Єлизавети та Ольги У Львові.

Ззовні тутешня святиня за своїм стилем нагадує львівську. Зокрема на фронтоні храму можна побачити копію скульптури розіп’ятого Христа з того ж львівського костелу.

Під час Першої світової війни, тоді ще недобудований мурований храм, був значно пошкоджений, тож освятили його лише в 1929 році. Після завершення Другої світової війни його зачинили. Радянська влада розмістила тут зерносховище, а згодом меблевий магазин і пункт наповнення сифонів водою. До своєї істинної функції костел повернувся лише наприкінці 80-х і дотепер він належить римо-католицькій парафії.

Знайти цей храм не важко — його шпиль видно майже звідусіль у Кам’янці.

Міська ратуша

В центрі міста, на вулиці Незалежності, можна подивитися на міську ратушу. Сама будівля невеличка, із зеленим дахом. До ратуші прибудована триповерхова вежа з годинником та міським гербом.

Тут свого часу працювала українська школа, театральний гурток, хор, товариство “Українська Бесіда”. Зараз же у будівлі працює міська рада. До слова, три роки тому горів купол ратуші.

Церква Святого Миколая

Є у Кам’янці і своя дерев’яна церква, найдавніша тутешня пам’ятка, — їй понад 350 років. Розташований храм за кілометр від ратуші на пагорбі, біля якого сходяться дві тутешні річки.

Зайшовши у Миколаївську церкву можна роздивитися відреставрований п’ятиярусний іконостас з XVII століття. Протягом років чимало образів з нього були втрачені, однак дослідники встановили, що деякі вцілілі частини іконостаса давніші за саму церкву. Також у храмі є залишки клеєвого стінопису, які були написані на початку минулого століття. 

Поруч зі святинею височіє дубова дзвіниця, а також на території є цвинтар зі старими надгробками.

В радянські часи в храмі діяв музей атеїзму, зараз церква належить УГКЦ. Входить до Реєстру пам'яток національного значення.

Маєток Мієрів

Також у Кам’янці є свій палац, однак майже повністю зруйнований. Тут колись мешкав власник міста, а згодом будівля була передана військовій частині.

Коли звели маєток, архітектор будівлі та інші деталі достеменно невідомі. “Двір стояв у ландшафтному парку поверхнею близько 30 га. При дорозі на Батятичі містився напівкруглий плацик з гарною в'їзною брамою. Зараз там звичайні сучасні паркани. До брами вела липова алея, ліворуч якої був гарний квітник з оранжереєю, приміщенням для пальм та будиночком садівника. Була в парку і велика конюшня з часів побудови палацу, і стильний з вигляду курятник”, — пишуть на сайті “Замки та палаци України”.

Чим доїхати до Кам’янки-Бузької?

Відстань від Львова до Кам'янки-Бузької становить близько 41 км.

  • Автомобілем дорога займає приблизно 45-60 хвилин. Слід їхати трасою, що веде на Луцьк.
  • Автобусом до Кам’янки-Бузької можна доїхати з АС №2. Квиток вартує в середньому 90 грн. Час у дорозі — близько години.

Пов’язані публікації

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності