Дрогобицька трагедія: два роки по тому 

Дрогобицька трагедія: два роки по тому

Справа досі у суді.

Кілька днів тому у Дрогобичі обвалився другий під'їзд багатоквартирного будинку на вул. Грушевського, 101. Постраждалих немає. Проте це вже не перший обвал у цьому будинку.  Lviv.Media поцікавилось, як розвивались події після першого, фатального обвалу, який забрав життя кількох мешканців.

Що відбулося 2 роки тому

У серпні 2019 року на вул. Грушевського, 101 обвалився цілий під’їзд. Під завалами загинули 8 людей, серед них 5-річний хлопчик. Ще 8 мешканців отримали травми. Загалом 82 особи були  визнані потерпілими. Усіх мешканців тоді відселили. 

“Ми залишилися без даху над головою, які можуть бути емоції…Було 4 квартири на поверсі, і раптом лишилися 2. Усе рухнуло якраз попри сходи”, - розповідає Алла, вона жила у 2 під'їзді, який нещодавно остаточно обвалився.

Жінка пригадує, що тоді всі жили або у гуртожитку, або у знайомих, дехто винаймав квартири. За словами Алли, люди з їхнього під'їзду не змогли забрати з будинку майже нічого. 

“Обвал стався в серпні й лише у жовтні наш під'їзд неофіційно пустили позбирати речі. Ми тільки похапали необхідний одяг, а техніку та меблі довелося залишити”, - розповідає Алла.

Вона наголошує, що за ці речі мешканцям нічого не компенсували, хоча й обіцяли:

“Тим родинам, у яких були загиблі, держава, крім квартир, виплачувала додаткові компенсації. Другому під'їзду нічого додатково не дали, хоча обіцяли. Це попри те, що 1, 3, 4 під'їзди змогли винести техніку і меблі, а ми ні”. 

Житло для постраждалих

Загалом на те, щоб люди змогли отримати житло, знадобилося близько року. Наприкінці грудня 2019 року гроші на купівлю квартир місто отримало, але бюджетний рік закінчився, і їх довелося  повернути назад до держбюджету. Лише 25 серпня 2020 року міська рада Дрогобича прозвітувала Кабінету Міністрів про виконання плану допомоги постраждалим. Квартири потерпілим придбали за ціною 16 000 гривень за м2. За рішенням Кабінету Міністрів, грошей особисто ніхто не отримував, покупку квартири оплачували відразу. Цікаво, що майже одразу після трагедії, ціни на житло у місті почали зростати. 

“Одразу почали підіймати вартість під той рівень, який нам держава була готова забезпечити. У нас ніколи таких цін на житло не було”, - пригадує Алла.

Вона додає, що квартиру знайшла меншу, за ту що мала раніше, але гроші, які мали лишитися їй не повернули. 

“Якщо людина раніше мала житло 50 м2, відповідно ми множили 50 на 16 000, і за таку суму треба було знайти квартиру. Якщо знаходили квартиру дорожчу, треба було докладати власні гроші, але якщо вартість була менша, гроші не повертали”, - пояснює чому так відбулося заступник голови Дрогобицької територіальної громади Андрій Ковч.

Причини обвалу

Остаточно причину обвалу досі не встановили. Одна з версій - руйнування середньої опорної стіни підвалу. Також, за словами Андрія Ковча, причиною падіння може бути ненадійний фундамент.Крім цього, не виключають, що падіння могло трапитися через незаконні перепланування приміщень.

“Часто люди переплановують квартири, зносять стіни, а органи місцевого самоврядування не можуть це контролювати. Ми не можемо потрапити до квартири й перевірити, чи є якісь роботи. Такі речі можемо фіксувати тільки тоді, коли мешканці хочуть узаконити перепланування.  У цьому будинку ніхто не звертався щодо узаконення перепланувань, але ми мали інформацію, що за декілька днів до падіння у будинку велися ремонті роботи”, - розповідає Андрій Ковч. 

Хто винен у трагедії

Підозрюють, що у ситуації, яка призвела до обвалу, винні працівники житлово-експлуатаційного об'єднання, які мали б стежити за станом будинку. Ще у липні минулого року слідчі Дрогобицького відділу поліції за процесуального керівництва Дрогобицької місцевої прокуратури завершили досудове розслідування та передали справу  до  суду. 

“Справа досі знаходиться у суді. Поки що не відомо, який вирок отримають обвинувачені”, - зазначає Андрій Ковч. 

Згідно із законодавством обвинуваченим загрожує позбавлення волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років і зі штрафом від 250 до 750 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без нього.

Демонтаж будинку

Одразу після обвалу 2019 року будинок визнали аварійним, але демонтаж не можна було здійснити через арешт суду, під яким будинок перебував з 2 вересня 2019 року до 24 червня 2021 року. До 29 червня 2021 року діяв термін можливого оскарження рішення суду.Оскільки цей термін вже минув, Дрогобицька міська рада найближчим часом розпочне роботи з демонтажу будинку та вивезення будівельного сміття. 

“Після того, як завалилася частина 2 під'їзду і лишилися лише сходи, прийняли рішення  про демонтаж цієї сходової клітки. Щодо інших частин будинку міська рада зараз працює над тим, щоб найближчим часом безпечно їх демонтувати”, - розповів Андрій Ковч. 

Додамо, крім того, що цей будинок будуть демонтовувати, у міськраді  працюють загалом над реновацією житлового фонду міста. 

Новини Львівщини

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності