• Головна
  • Війна
  • Чотирилапі ветерани: у Львові показали фронтових собак

Чотирилапі ветерани: у Львові показали фронтових собак

Чотирилапі ветерани: у Львові показали фронтових собак

Парад відбувся у рамках проєкту “Календар війни” за ініціативи Парку Культури та ГО “Dog Friend”.

У львівському Парку культури на центральній алеї встановили інсталяцію, присвячену собакам-військовослужбовцям, які рятують життя на фронті під час російсько-української війни.

“Кожного разу, коли ми приїздили на фронт ми не бачили, напевно, жодного підрозділу, де не жив пес або кіт. Завжди був чотирилапий друг, який мав особливий статус. Він або відчував обстріли, або допомагав знаходити під завалами людей, або був психологічною підтримкою. Це не проста тварина, це вже теж учасник бойових дій, ветеран. Ми маємо про це говорити й пам'ятати, що людям, які тримають наші кордони, допомагають і чотирилапі”, - розповіла волонтерка, військова журналістка та речниця Парку Культури Ірина Вовк. 

 Загалом у рамках інсталяції представили близько 20 історій. 

Собака Воля і кіборг Віталій Любенко

У 2015 році Воля потрапила у стрій вояків Львівської 80-ї бригади десантників.  ЇЇ господарем став молодий командир Віталій Любенко з позивним “Веселий”. На той момент він лише кілька місяців як повернувся після важкого поранення під час оборони Донецького аеропорту. Бойовий шлях Волі й Віталія почався у Попасній після 6-ої хвилі мобілізації. Разом вони служили у Новгородському та Авдіївській промзоні. Майже 2 роки собака пробула на передовій. Проте у Новгородському під Горлівкою Воля вирвалася у поле, де натрапила на розтяжку й отримала поранення, контузію, на деякий час втратила слух. Згодом слух вдалося повернути й Воля продовжила допомагати військовим. Несла службу уночі, реагуючи на кожен шурхіт, попереджала своїх друзів про небезпеку. 

“Тепловізор постійно не будеш тримати ввімкнутим, тому ми брали Волю. Вона завжди старанно попереджала про будь-які рухи. Геройських вчинків вона ніяких не зробила, але  хто знає, можливо комусь врятувала життя. І звичайно ж моральний дух підіймала, тваринки - це наші помічники, вони дають можливість відволіктися від війни”, - говорить Віталій Любенко. 

Згодом Воля закінчила службу і переїхала до Львова, мешкає з родиною Віталія. Чоловік каже, що собака дружину слухається тепер більше, ніж його.

Чупа і медик Тарас Шнайдер

Коли його знайшли у районі Мар'їнки, собака Чупа помирав і плакав, як дитина. Медик Тарас Шнайдер 3 місяці виходжував Чупу, який згодом і сам рятував людей.

“Ми поїхали на виїзд і я почув щось схоже на дитячий плач, тільки голос був дуже хриплий. Пішов на звук і побачив скривавленого пса. З голови стирчав осколок, зломані ребра, пошкодження хребта, але ми його виходили. Згодом Чупа нам віддячив”, - пригадує Тарас Шнайдер. 

Він ні на крок не відходив від нових господарів. Тільки треба їхати на виїзд - вже біля машини і чекає, коли підсадять, бо через малий зріст сам застрибнути не міг. Так під час одного з виїздів він допоміг врятувати людей, які були заблоковані під завалами. 

“Чупа підбіг до розваленого будинку і почав там перебирати лапами. Ми спочатку не зрозуміли, що він хоче, але Чупа показував, що щось відчуває. Коли ми залізли в ті розвалини, знайшли людей. Це були 2 місцевих”, - розповідає Тарас Шнайдер.

Загалом за час служби Чупа знайшов 27 людей. На жаль, господар вже не зміг привезти Чупу на парад собак-ветеранів, оскільки пес старенький і йому важко ходити. Після відкриття інсталяції військові разом зі своїми меншими побратимами пройшли парадом алеями парку. Крім того, собаки, які зараз перебувають на службі у прикордонних військах та поліції, продемонстрували свої навички.Чотирилапі показали, як вміють виконувати команди, долати перешкоди, шукати заборонені речовини та зброю, затримувати злочинців. 

Нагадаємо, “Календар війни” – ініціатива адміністрації Парку Культури. Оскільки у парку працюють ветерани, їхні родини та волонтери адміністрація вирішила зробити інсталяцію, присвячену російсько-українській війні.“Календар” – це триметрова металева конструкція, на якій можна закріпити інформаційні банери та встановити символ тієї чи іншої події.Стартував проєкт 14 червня 2020 року. Тоді його присвятили роковинам збиття літака Іл-76. Спеціально для інсталяції парковий столяр зробив з дерева точну копію літака. Мініатюру встановили на горі конструкції, а інформацію про подію розмістили з боків стенду.

Згодом у парку організовували інсталяції присвячені атаці поблизу Зеленопілля, Іловайській трагедії, обороні Донецького аеропорту, подіям у Дебальцевому та збиттю вертольоту Мі-8, коли загинув генерал Сергій Кульчицький.

Війна

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності