Біля Львова відкрили перший в Україні лісовий розсадник

Біля Львова відкрили перший в Україні лісовий розсадник

Наступний крок – створити науково-виробничу лабораторію дерев

У Брюховичах відкрили лісорозсадницький комплекс з вирощування садивного матеріалу. Він розташований на базі державного підприємства «Львівський лісовий селекційно-насіннєвий центр». Дерева висаджують за шведськими сучасними технологіями.

До презентації центру облаштували теплиці, поля дорощування та цех, де зберігають лісове насіння. Для рослин тут встановили системи дренажу, підвісну зрошувальну установку, систему вентилювання та затінення.

На відкриття приїхав міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов. Йому показали як працює лісовий селекційно-насіннєвий центр.

"Цей центр є зразковим, і ми плануємо використати цей досвід для проєктування подібних центрів по регіонах України. Зараз у роботі є 4 розсадники, а згодом їх буде десятки", — зазначив Олексій Чернишов.

Як працює лісовий розсадник

У врожайний рік треба зробити заготовку насіння на майбутнє, адже лісові породи дають "врожай" тільки раз на 3-7 років. Після збору насіння розміщують у холодильні камери на довготермінове зберігання при температурі до -18 градусів.

Зараз там лежить насіння буку лісового та звичайного, ялиці білої тощо. Запас розрахований на наступні 10 років, хоча зберігатись може і до 15 років.

Наступний етап: висадка насіння. Для цього у центрі розмістили автоматизовану систему шведської компанії ВВС АВ. Касети для рослин наповнюють субстратом (земляна суміш, яка складається з різних природних компонтів – ред) та висаджують у теплицю. Щоб сіянці проросли, їх треба адаптувати до умов навколишнього середовища. З теплиць рослини переносять на поля дорощування. Загалом їх тут 5 на площі 12 тисяч кв. метрів. У планах центру – виростити за рік 3,5 мільйони штук сіянців.

Щоб полити дерева використовують підвісну систему зрошування.

Коли рослини підросли, їх пакують у ящики та відправляють на посадку у ліс. Висаджують спеціальними інструментами. За годину можна насаджати понад сотню саджанців.

В адміністрації пояснюють: цінність закритої кореневої системи рослини полягає у тому, що сіянець обов'язково приживеться.  Щоб стати деревом, маленький саджанець у середньому росте 2 роки. Зараз на полях є ялиця біла, бук лісовий, сосна звичайна, дуб звичайний, модрина європейська, псевдотсуга Мензіса та інші.

Додамо, коштував такий проєкт 89 мільйонів гривень. Майже половина грошей надійшла від державних лісогосподарських підприємств Львівського  (41,1 мільйонів). Решту дофінансували з обласного бюджету Львівщини та Львівської громади.

Зупинятися на досягнутому у розсаднику не планують. У майбутньому хочуть створити науково-виробничу лабораторію дерев, щоб збільшити ефективність роботи центру.

Новини Львівщини

Останні новини
Переглядаючи сайт LVIV.MEDIA ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності