Лише на Львівщині виписали понад 60 тисяч е-рецептів
З 1 квітня в Україні запрацює е-рецепт. Він пошириться на всі ліки, які відпускали раніше за паперовим рецептом.
Як працюватиме процедура та хто може виписувати е-рецепт, читайте на LVIV.MEDIA.
Для чого впроваджують е-рецепт
Електронний рецепт є аналогом паперовому, тож впроваджують його для посилення контролю за відпуском ліків в аптеках. Також це має запобігти самолікуванню. Водночас електронна система дозволить лікарю бачити попередні призначення для пацієнта і відповідно дію того чи іншого медикаменту.
Впровадження е-рецепта розпочалося ще у 2022 році. Перший етап (запуск е-рецепта на антибіотики) стартував влітку минулого року, другий (е-рецепт на наркотичні засоби) розпочався восени. Третій етап (відпуск всіх рецептурних ліків за електронним рецептом) запланований на квітень цього року.
Третій етап буде впроваджуватися поступово з можливістю використання лікарями паперових рецептурних бланків у разі відсутності електроенергії чи зв’язку у медичному закладі.
Що можна придбати за е-рецептом
Е-рецепт розповсюджується на всі ліки, які можна придбати за рецептом у аптеках. Із введенням електронної системи перелік рецептурних лікарських засобів не розширюють, а просто переводять у більш зручний формат.
Водночас на Львівщині наразі за е-рецептом можна придбати і антибіотики. А от отримати електронний рецепт для купівлі наркотичних ліків можна буде від листопада 2023-го.
Відомо, що у Львівській області виписали понад 61,4 тис. електронних рецептів на антибіотики та ще понад 1,2 тис. — на наркотичні (психотропні) лікарські засоби.
Як отримати е-рецепт
Щоб отримати електронний рецепт, необхідно обов’язково звернутися до лікаря. Далі алгоритм дій такий:
- Лікар виписує рецепт (паперовий чи електронний — на вибір), в якому вказує діючу речовину препарату, дозування, кількість прийомів ліків тощо.
- Пацієнт отримує номер електронного квитка та унікальний код його погашення.
- Пацієнт йде до аптеки та каже фармацевту код погашення або номер рецепта.
- Фармацевт пропонує ліки на вибір за вказаною у рецепті діючою речовиною.
Важливо! Рецепт дійсний протягом 30 чи 10 днів (для наркотичних чи психотропних препаратів).
Крім того, за потреби пацієнт може придбати лише частину ліків з електронного рецепта, а повторний документ можна отримати вже дистанційно.
Додамо, виписати е-рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки або ж лікар-ФОП. Для цього закладу не потрібно мати договір з НСЗУ. Е-рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем, але пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в Електронній системі охорони здоров’я.
Що можна придбати без рецепта
Всі знеболюючі на основі парацетамолу та ібупрофену продаватимуться без рецепта. Більшість сиропів і таблеток від кашлю теж продаватимуть без рецепта.
Проте ліки для зниження тиску продаватимуть за рецептом, як і сечогінні, гормональні та препарати для інгаляцій. Перелік ліків, які можна придбати без рецепту можна переглянути у Державному реєстрі лікарських засобів.
Нагадаємо, на Львівщині запрацювала унікальна медична лабораторія.