У країн Заходу є кілька варіантів, як та де відбуватимуться навчання українських пілотів на винищувачах F-16
Західні партнери обговорюють, втім поки що не узгодили план передачі Україні F-16 та підготовки українських пілотів.
Про це з посиланням на джерела пише Politico.
Так, західні партнери навіть не узгодили план підготовки українських пілотів для польотів на обіцяних винищувачах, за словами трьох американських чиновників, знайомих з ходом переговорів.
Данія та Нідерланди очолюють коаліцію з 11 країн на підтримку навчання, але поки що жодна країна публічно не виділила літаки для цієї програми. Натомість дискусія відбувається в той час, коли Україна вимагає додаткових військових сил та засобів, щоб прорвати російську оборону на полі бою.
Водночас Україна посилює тиск на союзників, аби вони надали F-16, оскільки Росія вийшла із «зернової угоди». Так, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що ці літаки можуть допомогти захистити коридор, який є життєво важливим для глобальної продовольчої безпеки.
- Дата публікації
Тоді як одна з пропозицій щодо навчання, що обговорювалася, передбачає відправку українських пілотів до США для проходження інструктажу у 162-му авіакрилі — підрозділі Національної гвардії, що базується в Тусоні, штат Арізона, та вже навчає іноземних партнерів на літаках F-16. Проте ця ідея не отримала достатньої підтримки, за словами двох американських посадовців та одного європейського чиновника.
Натомість інший план передбачає відправку американських військових пілотів до Європи, щоб вони тренували українців за межами США. За словами двох американських посадовців, нічого не знято з порядку денного, і жодних остаточних рішень ще не прийнято.
«Співпраця триває. Ми працюємо з нашими партнерами і союзниками, щоб визначити найбільш практичний спосіб реалізації цього плану», — сказав один з чиновників.
Зазначається, що коаліція зробила певні кроки для початку навчань. Так, аерокосмічний підрядник Draken International розпочав набір відставних військових пілотів для навчання українців. Навчання відбуватиметься на об'єкті, який будується в Румунії та має стати регіональним тренувальним центром F-16. Водночас ще один навчальний центр буде створено в Данії.
- Дата публікації
Європейські партнери сподіваються, що навчання можуть розпочатися вже цього літа, найімовірніше, на одному з європейських полігонів, заявила у вівторок речниця Пентагону Сабріна Сінгх. Тим часом Великобританія планує розпочати базову льотну і мовну підготовку українських пілотів протягом декількох тижнів.
«З точки зору будь-яких поставок літаків або будь-яких додаткових термінів, у мене просто немає нічого для вас сьогодні», — додала Сінгх.
Попри заяви, навчання на F-16 не можуть розпочатися доти, доки Державний департамент США офіційно не схвалить передачу супутніх навчальних матеріалів, таких як інструкції та авіаційні симулятори. Такого схвалення, яке вимагається згідно з експортними обмеженнями, досі не відбулося. Відтак реалістично, за словами американських чиновників, літаки прибудуть не раніше весни.
«Ми, ймовірно, отримаємо кілька пілотів, які літатимуть, тренуватимуться до кінця року, але справжній F-16 з українськими кольорами навряд чи з’явиться раніше весни», — сказав американський чиновник.
Нагадаємо, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що перші винищувачі F-16 з’являться в українському небі до кінця березня 2024 року.