Наразі немає остаточного рішення щодо того, чи нададуть Україні статус країни-кандидата
Європейський парламент нещодавно проголосував за резолюцію, в якій закликав інституції Європейського Союзу працювати над тим, щоб надати Україні статус кандидата в ЄС, визнавши у такий спосіб європейську перспективу України.
Однак це не означає, що зовсім скоро потрапить в ЄС. За прогнозом директора Європейської програми, Міжнародного фонду "Відродження" Дмитра Шульги, найбільш оптимістичний сценарій, який можливий, — Україні нададуть статус країни-кандидата.
"Вступити в Європейський Союз за один день неможливо. Такі країни, як Австрія чи Швеція свого часу вступали в Європейський Союз, але їм треба було 2 роки для того, щоб провести перемовини, підтягнути своє законодавство та привести його у відповідність до вимог Євросоюзу в багатьох сферах. Це величезна законодавча та конституційна робота", — пояснює Дмитро Шульга.
Він наголошує, що статус країни-кандидата дозволить нам не витрачати кілька років на підготовчу роботу. Також це серйозний крок до повноцінного членства, можливість претендувати на більший обсяг підтримки, інвестиції.
"Це фактично пришвидшить початкові фази, коли спочатку надається перспектива членства, Європейська комісія робить оцінки, детально розглядає, яке країна має законодавство. Лише після цього Європейський Союз приймає рішення, чи надавати статус кандидата та чи починати переговори про вступ", — додає Дмитро Шульга.
Водночас він радить не забувати, що не всі країни-члени ЄС поділяють думку, що Україні потрібно одразу давати статус кандидата.
"Країни на Західних Балканах, які теж пройшли через війну, не отримували одразу статус кандидата. Вони спочатку отримували потенційну перспективу членства, потім статус кандидата, потім подавали заявки, які дуже довго розглядали. У результаті хтось отримав статус кандидата, а хтось ні. Наприклад, Боснія і Герцоговина досі не отримала статус кандидата, а Сербія отримала", — розповідає Дмитро Шульга.
Попри це шанс отримати статус кандидата в України є. Для цього потрібно переконати кілька країн. Наразі йдеться про Німеччину, Нідерланди, Францію, Угорщину.
"Перелік змінюється, особливо під впливом громадської думки. За опитуваннями одного з місцевих телеканалів, 65% німців підтримують вступ України до ЄС. Німецькі політики мають на це зважати", — додає Дмитро Шульга.
Експерт також акцентує, що статус кандидата не гарантує нам вступ до ЄС упродовж року чи двох.
"Може знадобитися і 10 років. Це насправді нормально. Важливо не якнайшвидше, а якнайякісніше провести переговори про вступ, привести у відповідність законодавство, підготуватися. Якщо ми будемо мати статус кандидата на вступ, це гарантія того, що ми будемо в ЄС. Наскільки швидко — це не так принципово, як наскільки якісно це буде, наскільки велика допомога з Європейського Союзу нам буде в цьому процесі", — пояснює Дмитро Шульга.
Щодо зобов'язань які Україна отримає разом зі статусом країни-кандидата, основним буде приведення у відповідність законодавства в усіх сферах.
Більше про перспективи України в ЄС дивіться у відео на каналі Lviv.Media.