Як спадкоємцям поділити майно: що потрібно знати

Спадкоємці повинні знати свої права та порядок поділу майна

Спадкові питання часто стають причиною конфліктів між родичами. Важливо знати, як правильно поділити майно відповідно до закону та домовленостей. Про це повідомили у Міністерстві юстиції.

Важливі поради для спадкоємців

Якщо людина залишає спадщину, то її спадкоємці отримують рівні частки, якщо в заповіті немає інших розподілів. Кожен спадкоємець може попросити свою частку майна отримати у натуральному вигляді — наприклад, конкретну кімнату, машину чи інше майно. Якщо спадкоємці домовляться між собою, вони можуть по-іншому поділити рухоме майно (якщо це не будинок чи автомобіль) — усно. Для нерухомого майна та транспорту потрібна письмова угода, яку засвідчує нотаріус.

Можна також укласти нотаріальний договір про поділ спадщини, щоб кожен отримав те, що йому належить. Після цього нотаріус видасть свідоцтво про право на спадщину з урахуванням домовленостей.

  • Ті, хто жив із спадкодавцем у сім’ї хоча б рік до його смерті, мають перевагу — вони можуть отримати в користування домашні речі у розмірі своєї частки.
  • Якщо спадкоємці не можуть домовитись, питання вирішують у суді. Суд враховує, хто користувався майном довше, його призначення та інші важливі фактори.
  • Якщо неможливо поділити майно рівно, один спадкоємець може отримати майно, а іншим — виплатити грошову компенсацію.
  • Якщо хтось пропустив термін прийняття спадщини, але пізніше її прийняв, спадщина буде перерозподілена. Якщо майно перейшло у власність громади, то спадкоємець може вимагати його повернення або компенсацію, якщо воно продане.

Відмова від спадщини на користь інших можлива лише до закінчення встановленого строку.