15-річні підлітки часто не вміють на практиці застосувати здобуті у школі знання
Понад 40% школярів в Україні не мають базового рівня математичної й читацької грамотності, а дітям з сіл треба на 4-5 років довше вчитися, щоб досягти рівня учнів у містах, свідчать результати масштабного освітнього дослідження PISA за 2022 рік, яке проводять у школах по всьому світу і результати якого стали відомі 5 грудня цього року.
Дослідження перевіряє, як 15-річні учні вміють застосовувати на практиці отримані у школах знання. Його проводять раз на три роки, й Україна вже вдруге бере в ньому участь.
Результати PISA показали, що за чотири роки навчання в умовах пандемії та війни українські діти стали гірше читати і рахувати. За даними PISA, 42% українських підлітків не можуть зробити базові розрахунки. У 2018 році таких було 36%.
«Такі діти можуть виконувати елементарні арифметичні операції, але не здатні застосовувати їх для розв’язання практичних завдань. Наприклад, прорахувати відсотки за кредитами», — пояснила керівниця Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко, яку цитує BBC.
Лише 58% українських учнів досягли базового рівня математичної грамотності. Дослідження показало, що кращі результати з математики мають учні, які свого часу ходили до дитячого садка щонайменше два роки, не пропускали навчання протягом трьох місяців поспіль, а також ті, хто витрачав на виконання домашнього завдання більш ніж годину на день.
Приклади завдань з математики, які виконували учасники PISA: розставити меблі у кав’ярні у залежності від площі приміщення і розміру меблів, порахувати швидкість обертання колеса огляду, визначити зростання рівня викидів CO2 протягом певного часу.
Також дослідження показало, що 41% українських дітей віком 15 років не мають базового рівня читацької грамотності. Це означає, що вони не отримують належний обсяг інформації з тексту і не завжди роблять правильні висновки з нього, пояснила Вакуленко.
Завдання PISA — перевірити, чи учні здатні прочитати та зрозуміти великі об’єми текстів, говорять автори дослідження. За словами Вакуленко, результати нинішнього дослідження свідчать, що 41% школярів в Україні не можуть працювати з великими обсягами текстів, не завжди здатні проаналізувати зміст та структуру тексту. У 2018 році цей показник складав 26%.
Освітні втрати українських учнів у галузі читання можна оцінити майже двома роками навчання. Тобто зараз 15-річним підліткам потрібно вчитися на два роки більше, щоб досягти рівня читання їхніх однолітків у 2018 році.
За результатами PISA 2022, досягли базового рівня читацької грамотності 59% українських учнів. Лише 30% дітей в Україні мають високий рівень читацької грамотності. Тобто можуть знайти і критично оцінити великі об’єми інформації з текстових і не текстових джерел — графіків чи карт.
Дослідження PISA дає змогу порівняти системи освіти різних країн світу, адже учні з усього світу виконують одинакові тестові завдання – наприклад, розраховують площу підлоги у кав’ярні, чи втрату води у тілі спортсмена під час бігу у спеку. Українські 15-річні підлітки знають математику краще і мають вищі показники з читання та у природничо-наукових дисциплінах, ніж їхні однолітки у Грузії, Болгарії, Молдові, Греції, Катарі. Проте відстають у цьому від польських, естонських та словацьких школярів. Середній бал з математики в Україні — 441.
Найкращі показники з математики у світі, за даними PISA, мають учні з Сінгапуру — 575 балів. Далі йдуть Китай — 547, Японія — 536, Південна Корея — 527 та Естонія — 510.
Найгірше знають математику у Гватемалі — 344, у Парагваї — 338, у Камбоджі — 336.
У читанні українські школярі відстають майже на два з половиною роки від своїх однолітків з країн Організації економічного співробітництва і розвитку. ОЕСР — це 37 країн світу, більшість з яких є країнами з високим доходом громадян. Це більшість держав Європейського Союзу, США, Австралія, Швейцарія, Норвегія, Південна Корея, Японія.
Найкраще діти читають у Сінгапурі — 543 бали, в Ірландії — 516, у Японії — 516 і у Південній Кореї — 515. В Україні середній бал за читання – 428.
Найгірше у світі читають у Марокко — 339, в Узбекистані — 336, Камбоджі — 329.
PISA — це програма міжнародного оцінювання учнів, яке майже 30 років тому започаткувала Організація економічного співробітництва і розвитку. Оцінювання відповідає на питання, що знають, і що вміють 15-річні підлітки. PISA не перевіряє, чи засвоїли учні освітню програму, а оцінює, наскільки вони здатні використовувати здобуті знання в реальному житті — порахувати комунальні тарифи, витрати на мобільний зв'язок, витрати матеріалів на ремонт у крамниці.
Тестування майже 4 тисяч учнів з 164 закладів освіти показало, що Україна за чотири роки з часу минулого дослідження пережила масштабні освітні втрати. За стандартами PISA, вони еквівалентні одному року навчання з математики, двом рокам — із читання та пів року навчання з природничо-наукових дисциплін.
Через війну оцінювання проводили лише у 18 регіонах України. Це відбувалося в жовтні, у період масштабних російських ракетних ударів по Україні та блекаутів, до яких вони призвели. На думку Тетяни Вакуленко, ця обставина могла призвести до гірших результатів тестів.