Зловмисники завдали шкоди власникам квартир майже на 1 млн доларів США
У Києві поліція та прокуратура викрили учасників злочинної організації, які відібрали 16 квартир, узятих в іпотеку, у їх власників. Протягом шести років злочинці викупали в банків залишки за кредитними договорами, після чого оформлювали іпотечні квартири на своїх родичів. Водночас справжніх власників квартири злочинці намагалися виселити силою. Про це повідомили в Офісі Генерального прокурора в понеділок, 4 грудня.
За даними поліції, злочинну схему з привласнення квартир у Києві організували 13 осіб. Серед них — керівник комерційної структури, адвокати, сім нотаріусів, державні реєстратори та цивільні особи. Також злочинці долучали до протиправної діяльності спільників.
“Свого часу потерпілі брали у банку іпотечні кредити, предметом яких були квартири у Києві. Під час ліквідації фінансових установ спеціально створене учасниками незаконної оборудки комерційне підприємство викупило залишки за кредитними договорами, не сповістивши позичальників про зміну іпотекотримача, графіки та строки погашення кредитів”, — розповіли в прокуратурі.
Злочинці переоформлювали квартири на родичів упродовж кількох днів з моменту придбання права вимоги за кредитними договорами. Для створення вигляду того, що потерпілим повідомили про зміни у законний спосіб, зловмисники підробили відповідні поштові документи.
Як зазначили в поліції, деякі власники іпотечних квартир отримали листи, в яких їм пропонували виплатити півтора мільйона гривень замість залишку боргу у 200 тисяч гривень. Також злочинці намагалися виселити власників житла силою, зокрема нападали біля квартири та чинили психологічний тиск.
“Фігуранти часто чекали, поки господарі будуть виходити з помешкання, або за їх відсутності вдиралися в квартиру, змінювали замки. Як правило, так званий силовий блок складався з 10-15 осіб. Крім того, зловмисники підселяли до захоплених помешкань сумнівних квартирантів, які створювали жахливі умови та додатковий психологічний тиск для власників осель”, — повідомили в Нацполіції.
Виселяли мешканців на підставі нібито продажу житла попри відсутність відповідного судового рішення. Серед постраждалих власників квартир — двоє військових, люди похилого віку та неповнолітні спадкоємці померлих боржників.
Протягом 2017-2023 років злочинна організація заволоділа щонайменше 16 квартирами киян. Заподіяна шкода власникам квартир складає майже 1 млн доларів США.
Наразі зловмисникам та їхнім спільникам повідомлено про підозру. Керівнику та одному з учасників злочинної організації обрано запобіжний захід — тримання під вартою, решті підозрюваних — заставу та домашній арешт.
Злочинцям, залежно від участі, інкриміновано порушення недоторканості житла, шахрайство, привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем, легалізацію майна, одержаного злочинним шляхом, створення, керівництво злочинною організацією та участь у ній, підроблення документів, печаток, штампів, бланків та їх використання, несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин та автоматизованих систем, зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги.