Продавцям необхідно негайно вилучити продукцію з обігу
В Україну завезли небезпечні авокадо з Перу, у яких виявили токсичний кадмій. Продукцію експортували з Польщі.
Про це повідомило Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
Виробником авокадо з кадмієм виявилася компанія з Перу - Agro San Jacinto SAC. Імпорт здійснювався через Польщу (RK-Impex). Одержувачем продукції є компанія "Вподобайка", яка зареєстрована в Одесі.
У Держпродспоживслужбі наголошують, що продавцям необхідно негайно вилучити продукцію з обігу. Також упродовж двох днів вони зобов'язані проінформувати Держспоживслужбу про виявлення небезпечного авокадо.
Чому це важливо
Сам по собі метал кадмій практично нешкідливий. Однак дуже токсичними є його сполуки, особливо ті, які розчиняються у воді. При потраплянні у стравохід чи органи дихання ці сполуки пошкоджують травну та дихальну системи, а також вражають нервову систему.
На ранніх етапах отруєння непомітне — небезпеку може показати лише лабораторний аналіз.
Симптоми гострого отруєння кадмієм є:
- головний біль;
- солодко-металевий присмак у роті;
- втрата свідомості або сплутаність думок;
- сильний біль у грудях, порівнянний із серцевим нападом;
- розлади травлення, від нудоти і блювоти до проносу.
Часте вживання кадмію у невеликих дозах може спричинити мінералізацію кісток, що супроводжуються переломами та деформацією кісток.
Крім того, накопичення цього металу в організмі призводить до ураження легеневих тканин, неможливості засвоєння заліза з подальшою анемією, порушення роботи передміхурової залози.
У великих кількостях кадмій може нашкодити печінці, а також сприяти розвитку кардіопатії та гіпертонії. Найгіршим ускладненням є ниркова недостатність, яка призводить до смерті хворого.
Позбутися надлишку кадмію при гострому або хронічному отруєнні в домашніх умовах неможливо. Тому необхідно терміново звернутися до лікаря. Чим швидше хворий отримає необхідну допомогу, тим вищою буде ймовірність його повного одужання.
Нагадаємо, на початку липня із симптомами харчового отруєння у львівську інфекційну лікарню доправили шістьох львів’ян. Відомо, що всі вони перед цим харчувалися у закладні швидкого харчування «Донер маркет» та їли кебаб з куркою та яловичиною.