У країні мають бути створені умови, щоб у жінок та чоловіків були рівні можливості в зароблянні грошей та догляді за дітьми
Важливо, що в Україні почали говорити, що існують не лише фізичні бар’єри, а й культурні та економічні.
Про це під час регіональної конференції з безбар’єрності на тему «Безбар’єрна Україна» розповіла керівниця ГО «Батьки в дії» Юлія Гвоздович.
«Жінки, а особливо під час війни та під час відновлення країни, повинні максимально працювати. Якщо це комусь не є близько, то просто знайте, що ми втрачаємо мільярди гривень з державного бюджету через те, що жінки не працюють», — розповіла Гвоздович.
Керівниця ГО «Батьки в дії» пояснила, що маючи трьох дітей, поєднує материнство з роботою.
- Дата публікації
За словами Юлії Гвоздович, через те, що жінка, перебуває в декреті багато років, вона втрачає свою кваліфікацію як спеціалістка і на чоловіка залишається утримання всієї сім’ї. Через це часто виникає домашнє насильство.
Ситуації, коли жінка має сидіти вдома і доглядати дітей, а чоловік заробляти гроші, Гвоздович називає «культурними бар’єрами».
«Якщо проаналізувати, звідки беруться факти домашнього насильства, розлучень тощо, то це все починається з питань народження дітей. Особливо у перші 2 роки, коли жінка випадає з професійного життя. Очевидно, що жінка втрачає кваліфікацію. Якщо друга чи третя дитина, то це 4-6 років вильоту з кар’єри. Логічно, що жінка стає більш залежною від чоловіка. І з цього моменту розпочинається домашнє насильство, розлучення і величезний тиск на чоловіка, самостійно утримувати на належному рівні сім’ю», — каже Юлія.
- Дата публікації
Гвоздович зауважує, що загалом зараз у Львові погіршилася ситуація з дітонародженням, зокрема через економічні фактори.
Якщо у 2017 році у Львові народжувалося 7 тисяч дітей, то зараз ця цифра ледь дотягує до 5 тисяч.
За останні 10 років на третину зменшилась кількість сімей, де є більше, ніж 1 дитина.
«В нас суттєво зріс вік народження першої дитини. Це говорить про те, що сім’ї вагаються, сім’ям важко», — резюмувала керівниця ГО «Батьки в дії».
Нагадаємо, наразі у Львівській області, з урахуванням міста Львова, є 21% транспорту, облаштованого для осіб з інвалідністю. Потенційно на 1 січня 25 року показник має бути 30%.