• Головна
  • Україна
  • Помер сотенний УПА Мирослав Симчич: що відомо про Героя України та почесного громадянина Львова

Помер сотенний УПА Мирослав Симчич: що відомо про Героя України та почесного громадянина Львова

Під керівництвом Мирослава Симчича у 1945 році під Космачем повстанці розгромили каральну дивізію НКВС на чолі з генерал-майором Миколою Дергачовим

Сьогодні, 18 січня, помер сотенний Української повстанської армії, Герой України з Івано-Франківщини Мирослав Симчич.

Про це на Facebook-сторінці повідомив міський голова Коломиї Богдан Станіславський.

«Сьогодні перестало битися серце Героя України, почесного громадянина Коломиї, легендарного сотенного УПА Мирослава "Кривоноса" Симчича. Тільки недавно вся Україна вітала його зі століттям та отриманням давно заслуженого звання "Герой України", а вже зараз нас сколихнула ця сумна звістка», — йдеться у дописі.

100 років Мирославу Симчичу виповнилося 5 січня 2023 року.

Тоді, з цієї нагоди легендарний військовик передав президенту Зеленському 100-річну шаблю і книги з історії УПА зі своїм підписом.

Історик Володимир В'ятрович на честь 100-річчя Кривоноса написав так: «Один з тих, хто перемагав росіян, коли це ще не було трендом».

«Людина-легенда, воїн-символ, істинний Герой України», писав Василь Шкляр про Мирослава Симчича.

Що відомо про Мирослава Симчича

Мирослав Симчич на псевдо «Кривоніс» — український військовий та громадський діяч, сотенний УПА, політв'язень. Кавалер орденів «Свободи» та «За заслуги», почесний громадянин Коломиї, Космача та Львова.

Повстанець народився у селі Вижній Березів.

У 1941 році доєднався до лав юнацької сітки ОУН. Перед закінченням Коломийського архітектурного технікуму, восени 1943 року, Мирослава направили до першого куреня Української народної самооборони до Космача, де хлопець служив кулеметником. Після закінчення старшинської школи у Космачі у 1944 році повернувся у рідні краї.

Фото зі сторінки Руслана Марцінківа

Під керівництвом Мирослава Симчича у 1945 році під Космачем повстанці розгромили каральну дивізію НКВС на чолі з генерал-майором Миколою Дергачовим. Бій тривав три дні.

Дружина Мирослава Симчича Раїса так пригадує ту битву: «У Дземброні був сильний бій з прикордонниками. Тоді поранили Мороза, який доручив Кривоносу прийняти командування. Він закінчив переможний бій».

Загалом Мирослав Симчич провів 42 успішні бої.

Арештували Кривоноса в 1948 році. Тоді радянська влада таврувала його прізвиськами «преступнік і бандіт». Повстанець відбув 32,5 роки каторги й таборів.

15 листопада 2017 року Косівський районний суд визнав Мирослава Симчича «таким, що підлягає реабілітації на підставі ст. 1 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні"».

У 2022 році з нагоди 80-ліття створення УПА сотенного Карпатського краю Мирослава Симчича нагородили медаллю «80 років УПА».

Фото зі сторінки Руслана Марцінківа

14 жовтня 2022 року президент Володимир Зеленський присвоїв звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» сотенному УПА Мирославу Симчичу.

Фото зі сторінки Руслана Марцінківа

Також до 100-річного ювілею Мирослава Симчича створили іменний календар на 2023 рік.

Фото Світлани Онищук

Нагадаємо, 15 січня, не доживши лише трьох місяців до столітнього ювілею, помер учасник ОУН, хорунжий легкої артилерії, герой української дивізії «Галичина» Мирослав Бабський.