Керівника міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова викрили на веденні бізнесу у РФ
Служба безпеки України та Офіс Генерального прокурора провели понад 70 обшуків та перевірок у представників Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. За результатами обшуків СБУ та Генпрокуратура викрили одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова на веденні бізнесу в Росії. Також викрили чинного нардепа від нині забороненої партії ОПЗЖ Федора Христенка у роботі на РФ. Депутат мав значний вплив на діяльність НАБУ. Про це 21 липня повідомили пресслужби СБУ та Офісу Генпрокурора.
Керівник міжрегіональних управлінь детективів НАБУ
Правоохоронці затримали за підозрою у веденні бізнесу у РФ керівника міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова з Дніпра. За матеріалами справи, високопосадовець координує діяльність НАБУ у Дніпропетровській та Запорізькій областях України. При цьому він має контакти з росіянами та допомагає своєму батьку-підприємцю вести незаконну торгівлю з Росією.
“Як встановило розслідування, він виступав посередником у продажі партій технічної коноплі свого батька до республіки Дагестан. Також перевіряється інформація щодо контактів Магамедрасулова з російськими спецслужбами й передачі їм таємної інформації, зокрема щодо запланованих слідчих дій”, — йдеться в повідомленні СБУ.
У ході досудового розслідування також встановили, що батько керівника детективів Сентябр Магамедрасулов має російське громадянство, однак високопосадовець НАБУ не вказав цей факт під час оформлення допуску до державної таємниці, чим порушив закон. Матір підозрюваного Ірина Магамедрасулова проживає у Києві, але отримує пенсію у так званій ДНР і публікує проросійські коментарі в соцмережах, зокрема у групах із Z-символікою.
“Попри те, що як один з керівників міжрегіонального управління детективів НАБУ Руслан Магамедрасулов мав бути дислокований у Дніпрі та відповідати за роботу у прифронтових регіонах, він майже постійно перебував у Києві, а також нещодавно повернувся з елітного відпочинку на острові Тенерифе, де перебував декілька тижнів”, — зазначила пресслужба СБУ.
Наразі вирішується питання щодо повідомлення високопосадовцю Національного антикорупційного бюро про підозру за статтею про пособництво державі-агресору. Вживаються комплексні заходи для з’ясування усіх обставин злочину і притягнення винних до відповідальності.
Звʼязок Руслана Магамедрасулова з нардепом від ОПЗЖ
За даними слідства, Руслан Магамедрасулова був у тісному контакті із народним депутатом-втікачем від забороненої партії ОПЗЖ Федором Христенком. Нардеп був агентом ФСБ і відповідав за посилення російського впливу на НАБУ.
“Зараз Христенко перебуває у тісних стосунках із частиною керівників Бюро. Серед них — один із начальників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслан Магамедрасулов. Як свідчать наявні дані, Христенко знав цього детектива ще з часів спільного навчання у Донецькому університеті” — зазначили в Службі безпеки.
Ще один зі звʼязків нардепа Федора Христенка — керівник підрозділу детективів НАБУ Олександр Скомаров, з яким Христенко перебуває у тісному контакті. Зафіксували, як у 2022 році, під час повномасштабного вторгнення, дружина Скомарова виїжджала за кордон на автомобілі, що належав дружині Христенка.
Скомаров брав участь у конкурсі на очільника Бюро економічної безпеки. Слідство встановило, що у разі виграшу конкурсу, український олігарх Ігор Коломойський сподівався, що Скомаров, як новий керівник БЕБ, сприятиме закриттю кримінального провадження щодо нього. Інформація підтверджена доказами переписки Коломойського з одним зі своїх підлеглих. Також детективи НАБУ допомогли у втечі ще одному українському бізнесмену, бізнес-партнеру Ігоря Коломойського — Геннадію Боголюбову.
Зокрема, два співробітники Бюро, підлеглі Скомарова, супроводжували олігарха-втікача під час перетину ним державного кордону України: вони знаходилися у сусідньому купе поїзда «для підстраховки». Відповідну «спецоперацію», за даними слідства, також організував Федір Христенко.
“Під час обшуків у контактів депутата Христенка знайшли матеріали кримінальних проваджень НАБУ, зокрема документи негласного слідкування за фігурантами, а також анкети кандидатів у детективи Бюро, що свідчить про російський вплив та системні витоки інформації з антикорупційного відомства”, — йдеться в повідомленні СБУ.
Наразі нардепу Федору Христенку заочно повідомили про підозру за статтями про державну зраду, вчинена за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану та зловживання впливом. За матеріалами справи, після початку повномасштабного вторгнення Христенко втік з України за кордон і продовжує здійснювати вплив на Бюро.
Офіційна позиція НАБУ та САП
Пресслужба НАБУ підтвердила слідчі дії СБУ та Офісу Генерального прокурора, однак зазначила, що вони проводились без ухвал суду. Згодом в НАБУ зазначили, відомо про щонайменше 70 обшуків у щонайменше 15 працівників антикорупційного бюро.
“Підставами для цих дій у переважній більшості випадків називаються участь окремих осіб у дорожньо-транспортних пригодах. Проте деяким працівникам інкримінують можливі зв’язки з країною-агресором. Ці факти не є взаємопов’язаними”, — йдеться в повідомленні НАБУ.
Паралельно СБУ ініціювала позапланову перевірку стану охорони державної таємниці. Вона стосується працівників НАБУ, які мають доступ до державної таємниці та до проведення негласних слідчих (розшукових) дій. Також пресслужба НАБУ зауважила, що під час одного з обшуків застосували фізичну силу до детектива НАБУ, попри відсутність з його боку опору.
“За результатами цієї перевірки СБУ може отримати інформацію про триваючі та заплановані НАБУ і САП оперативні заходи та слідчі дії. Розголошення цієї інформації може зірвати слідчі дії та триваючі розслідування. Триває також планова перевірка Держспецзв’язку, що охоплює технічну інфраструктуру НАБУ”, — зазначили в НАБУ.
На момент початку зазначених дій директор НАБУ перебував у службовому відрядженні у Великій Британії, де, зокрема, була запланована зустріч із міністром закордонних справ. Директор ухвалив рішення негайно перервати візит і повернутися в Україну. НАБУ проводить внутрішню перевірку обставин 21 липня та з’ясовує правові підстави дій, у тому числі застосування сили до співробітника.
“Водночас зазначимо, що ризик присутності агентів впливу країни-агресора залишається актуальним для будь-якого органу влади. Проте це не може бути підставою для зупинення роботи всієї інституції”, — повідомили в Національному антикорупційному бюро.
До того ж пресслужба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури підтвердила перевірку своєї структури. “Сьогодні зранку Служба безпеки України без офіційного попередження, передбаченого чинним законодавством, прийшла до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з перевіркою щодо дотримання законодавства про державну таємницю. У рамках перевірки працівники СБУ отримали доступ до інформації про всі негласні та оперативні заходи, а також спецоперації, які проводять НАБУ і САП”, — йдеться в повідомленні САП.
В САП також додали, що перевірку організували в період, коли керівництво НАБУ і САП перебуває в офіційному закордонному відрядженні. В Спеціалізованій прокуратурі закликали співробітників СБУ суворо дотримуватися норм чинного законодавства, щоб унеможливити “злиття” інформації та зрив розслідування топ корупційних справ, розпочатих НАБУ і САП.