Загалом в області є 4 види змій, лише 1 з них отруйний.
Цього року від укусів змій на Львівщині постраждало 34 людини, 9 з них - діти, повідомили у департаменті з питань цивільного захисту Львівської обладміністрації. У 2020 році - 22 людини, а у 2019 зареєстрували 51 випадок.
Найбільше випадків за останні 3 роки було зафіксовано на Сколівщині, Турківщині та Самбірщині.
“Випадків насправді мінімум удвічі більше. Частина людей легко переносить укуси й не звертаються до медичних працівників, а частина звертається до народних цілителів, тому ми офіційно не знаємо про ці випадки”, - зауважує голова Львівського відділення Українського герпетологічного товариства Тарас Гринчишин.
Найчастіше змії кусають у гірських місцевостях.
Щодо смертельних випадків, за словами Тараса Гринчишина, за останні 20 років на Львівщині зареєстровано таких всього 3.
“Загалом у пересічного мешканця Львівщини є 1 шанс з 25 тисяч бути вкушеним гадюкою й 1 шанс з 15 мільйонів загинути від укусу”, - наголошує Тарас Гринчишин.
Які види змій є на Львівщині й скільки з них небезпечні
У Львівській області є 4 види змій: вуж звичайний, гадюка звичайна, змія мідянка та зрідка трапляється лісовий полоз.
“Часто можемо чути про гадюку карпатську та гадюку Нікольського, але гадюки карпатської не існує взагалі, - це звичайна гадюка, а гадюки Нікольського у нас не водяться, вони мешкають лише у центральних і східних регіонах”, - говорить Тарас Гринчишин.
Вужі відрізняються від інших змій “жовтими вухами” - плямами на голові, частіше жовтими, але іноді білими й помаранчевими. Зазвичай вони не більше метра. Абсолютно безпечні.Гадюка звичайна може бути чорною, коричневою чи сірою. На її тілі завжди по світлішому тлу є темніший малюнок у вигляді зигзагу чи ланцюжка з ромбами. Це єдиний отруйний вид на Львівщині.Полоз лісовий має оливково-буре, жовтувате, яскраво-коричневе або сіро-коричневе забарвлення, його черево переважно біле, або сіре, у самок часто жовте. Він теж неотруйний.Змія мідянка забарвленням схожа на гадюку, має візерунок по спині, але небезпеки не становить. Часто її плутають з веретільницею - безногою ящіркою.
Також львів'яни та мешканці області можуть стикатися на відпочинку біля води з водяними вужами. У них немає жовтих вушок, та вони мають шаховий малюнок по спині. Ці вужі живуть у водоймах, зрідка виповзаючи на сушу, вони не отруйні.
Що робити, якщо натрапили на змію
Часто люди від незнання викликають всі державні служби для того, щоб забрати плазуна, якщо він, приміром, заповз у приміщення. Проте дуже важливо розрізняти реальну небезпеку й уявну.
“Якщо вуж заповз у приміщення, він не становить загрози, бо вуж неотруйний. У такому випадку максимум є психологічний дискомфорт. Але ситуацію можна владнати самотужки”, - пояснює Тарас Гринчишин.
Водночас він додає, що є потенційно небезпечні ситуації та дійсно небезпечні, де варто діяти дуже обережно.
“Якщо ви побачили отруйну змію на дорозі чи у природі, особливої загрози вона не становить, якщо ви її не зачіпаєте. Проте, коли отруйна змія потрапляє в людське помешкання або на дитячий майданчик, - тут небезпека дуже реальна”, - зауважує Тарас Гринчишин.
Загалом у 90% випадків змія не є небезпечною. Важливо пам'ятати, що змії не нападають першими, а тільки захищаються. Тож укусити вона може тоді, коли на неї наступили, торкнулися її рукою або ж коли вона не має шляху для втечі.
Тому голове - не чіпати змію. Найкраще просто відступити, обійти стороною. За потреби її можна відкинути зі стежки довгою палицею чи гілкою.
Додамо, що лише одна українська змія - жовточеревий полоз, може нападати на людей. Проте жителям Львівщини турбуватися не варто, мешкає він на півдні України.
Як діяти, якщо змія вас вкусила
“Буває, що людина не розуміє, що її вкусила гадюка. Особливо, якщо це маленька дитина. Один зі смертельних випадків, який зафіксовано, стався з 4 річною дитиною саме через те, що вона не казала, що з нею сталося. Зазвичай відчутно різкий біль, а потім починається свербіння і печіння. Розвивається набряк. Бувають запаморочення, відмова нирок. Реакція індивідуальна у кожної людини”, - зазначає Тарас Гринчишин, якого двічі кусала гадюка.
Перш за все варто знерухомити травмовану кінцівку і підняти її. Необхідно зняти одяг, взуття, прикраси - будь-які речі, які перешкоджають кровообігу. При можливості накласти лід на місце укусу.
“Ні в якому разі не можна накладати джгут, бо отрута розкладає тканини в місці укусу. Якщо накласти джгут, концентрація отрути буде занадто сильна, і може початися некроз”, - пояснює Тарас Гринчишин.
Водночас він зазначає, що інтенсивно рухатися теж не варто. Це розганяє отруту по тілу. Найкраще знерухомити кінцівку та багато пити.
Якщо є аптечка, варто прийняти 1-2 таблетки ліків проти алергії, а за першої можливості звернутися до лікарні.
Не варто травмувати місце укусу. Припікання не діють, вони допомагають лише при укусах скорпіонів, павуків та ос. Розрізання місця укусу навпаки може погіршити стан.
Також бажано сфотографувати змію.
“Фото можна надіслати в спільноту “Жаби, ящірки та змії”, де є кілька експертів, які зможуть розповісти, що це за плазун. Це допомагає зняти рівень тривоги, якщо вас вкусила неотруйна змія”, - радить Тарас Гринчишин.
Якщо ситуація трапилася біля людського помешкання, а сфотографувати змію не вдалося, спробуйте запам'ятати куди вона ховається. Це може допомогти фахівцям з'ясувати, що це була за змія.
Сироватка проти отрути гадюк
Офіційно зареєстрованої сироватки з дозволом використання зараз в Україні немає. Про це повідомляє завідувач анестезіолого-реанімаційного відділення №1 Львівської обласної клінічної лікарні Олег Півень. Проте він зазначає, що є відпрацьований механізм надання допомоги. Вивести отруту з організму можна і за допомогою крапельниць та промивань.
“При укусі гадюки, яка водиться на Львівщині, введення сироватки - необов'язкове. Але, якщо це була якась екзотична змія, - питання актуальне”, - говорить Олег Півень.
Додамо, що введення сироватки ефективне тільки у найближчу годину після укусу.
Відсмоктування отрути
Лікарі не рекомендують відсмоктувати отруту. Це може призвести до отруєння, якщо людина має рани чи будь-які захворювання ротової порожнини, або просто не вміє правильно відсмоктувати отруту.
“Якщо вкусили дитину, і ви знаєте, що робити та не маєте пошкоджень у роті, можна спробувати. Проте, якщо досвіду немає, - не ризикуйте. Краще терміново зверніться у лікарню”, - наголошує Тарас Гринчишин.
Експерти радять не втрачати час на експерименти, краще витратити його на добирання до медзакладу.