Марія Калмикова — мама трьох дітей. Зараз вона керує осередком громадської організації “Батьки за вакцинацію” в Одеській області, але до цього виступала проти вакцинації та не робила щеплення власним дітям.
Про те, як вдалося змінити свою думку та стати активісткою, де шукати достовірну інформацію про вакцинацію і як обирати доказового лікаря для себе та своїх дітей, Марія розповіла в розмові з Lviv.Media.
Про шлях від “антивакцинаторки” до активістки, яка підтримує вакцинальну кампанію
Коли у Марії народилася перша дитина, вона не заглиблювалася у питання вакцинації, тож її донька ще встигла отримати кілька щеплень. Однак вже другу дитину жінка повністю відмовилась вакцинувати.
“Коли в мене з'явилася друга дитина, я активно почала користуватися інтернетом, а оскільки я філологиня і з медициною ніколи не стикалася, я не змогла відфільтрувати інформацію. Певні речі я сприйняла на віру”, — пригадує Марія Калмикова.
У той момент жінка також займалась організацією благодійних зборів для дітей. А люди, для яких організовували збори, не завжди були обізнаними у тому, що вони лікують і чому та чи інша проблема виникла.
“Це цинічно, але “найкращі” способи зібрати більше грошей і бажано на лікування за кордоном — це історії про тяжкі хвороби або про негативні наслідки вакцинації. Коли через мене пройшли всі ці історії, коли я, намагаючись шукати інформацію про вакцинацію, знаходила статті, які тільки підтверджували міфи, в які я вірила, я стала противницею вакцинації на певний час”, — зізнається Марія.
Через це її друга та третя дитини спочатку взагалі не мали щеплень. Переконати змінити думку Марію не намагалися і лікарі.
“Відмовитися від щеплення було дуже просто — достатньо підписати відмову і все. Мене не намагалися переконати в необхідності щеплень чи розповісти про тяжкі наслідки від хвороб. Це ще більше укріплювало мою впевненість у тому, що вакцинація не потрібна”, — каже Марія.
Однак погляди Марії змінив спалах кору в Одесі. Тоді у місті померло двоє дітей віком до трьох років.
“У той момент я почала розуміти, що на їхньому місці могли бути мої діти, бо перед тим, як відмовитися від щеплень, я навіть не дізналася інформацію про хвороби, від яких може захистити вакцина. Я просто повірила комусь на слово. Пригадую, як у пологовому я відмовилась щеплювати дитину через висипи, які були звичайним акне новонароджених, і цей стан не є небезпечним і не заважає вакцинації”, — ділиться Марія.
Вона додає, що усвідомила, що зробила велику помилку, а хвороби, від яких захищають щеплення, цілком реальні та вбивають дітей тут і зараз. Після цього жінка почала більше цікавитися темою вакцинації й розпитувати про щеплення лікарів, яким довіряла, відвідувати медичні лекції.
“Для мене стало найважливішим — захистити дітей. Я зрозуміла, що є реальна загроза. Якщо хтось з батьків думає, що їх будуть засуджувати, що це рішення хтось не прийме, у мене є практична порада: подивіться, що таке кашель при кашлюку, що таке судоми при правці. Після цього ви не будете переживати за осуд, ви зрозумієте, від чого ви захищаєте дитину”, — наголошує Марія.
Так, завдяки спалаху, спочатку вона змогла наважитися на вакцинацію дітей від кору. Марія пригадує, що лікарі були шоковані таким рішенням, адже до цього вона відмовлялася від щеплень. Після цього їй знадобився ще час на вивчення інформації, на відвідування лекцій з медицини, щоб у результаті прийти до того, що троє її дітей вже повністю вакциновані. Що більше, тепер жінка робить дітям навіть додаткові щеплення.
“Старша дочка зараз чекає 12-ти років, щоб отримати щеплення від COVID-19. Молодших ми також би хотіли вакцинувати, але наразі в Україні не можемо це зробити”, — додає Марія.
До речі, Марія не зупинила свій шлях на вакцинації власних дітей, а пішла далі — стала активісткою, яка підтримує рух за вакцинацію. Тепер вона є головою регіонального осередку ГО “Батьки за вакцинацію” в Одесі, модерує спільноту громадської організації та поширює серед батьків правдиву інформацію про щеплення.
Де шукати та як обирати правдиву інформацію про вакцинацію
Перш за все, щоб не потрапити у полон міфів про вакцинацію, Марія Калмикова радить знайти доказового лікаря, тобто такого, що у своїй роботі керується підтвердженою інформацією, науковими дослідженнями та призначає ліки тільки з доведеною ефективністю.
“Для того, щоб такого лікаря знайти, є питання для перевірки. Одне з них — про вакцинацію. Це питання можна ускладнити, спитавши про вакцинацію при хронічних захворюваннях. Якщо лікар почне розповідати про індивідуальний підхід, про те, що щеплення треба відкласти, можете з ним прощатися”, — наголошує Марія.
Серед медичних ресурсів, які пишуть, зокрема, про вакцинацію, голова регіонального осередку ГО “Батьки за вакцинацію” радить звернути увагу на такі:
- Сайт міністерства охорони здоров'я України
- Сайт Центру громадського здоров’я МОЗ
- Сайт Всесвітньої організації охорони здоров’я — тут є загальні правила вакцинації, інформація про хвороби та вакцини
- Сайті американського Центру з контролю та профілактики захворювань
- Сайт Української академії педіатричних спеціальностей
- Сайт, сторінка у Facebook та спільнота ГО “Батьки за вакцинацію”.
Водночас для того, щоб відрізнити достовірну інформацію про вакцинацію від маніпуляцій та фейків, Марія Калмикова радить звертати увагу на те, як подають інформацію. Правдиві дані не мають викликати сильних емоцій, натомість повідомлення повинні бути наповнені фактами та статистикою і бажано містити посилання на результати досліджень, опубліковані в авторитетних англомовних наукових виданнях.
Читайте також: