Не тільки від Covid-19: які вакцини потрібні дорослим та дітям

7 найважливіших роблять ще у дитинстві.

У період пандемії питання щеплень найбільш актуальне. Проте не треба забувати, що підступним є не тільки коронавірус. Lviv.Media поговорило з головною санітарною лікаркою Львівщини про те, які вакцини треба дорослим та дітям.

Що потрібно

Наталія Іванченко розповіла, що базовий набір вакцин для дорослих називається АДП-М. Щеплять ним раз на 10 років. Якщо дорослого не щепили від кору, краснухи та паротиту та якщо він не хворів, тоді варто вакцинуватися. У кабінетах щеплення трьома дозами можна вакцинуватися від Гепатиту В. Ця процедура платна. Інтервал: спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя. Безкоштовними є вакцина проти кору, краснухи та паротиту.Дітей вакцинують згідно з  таким календарем щеплень:1 доба — щеплення від гепатиту B;3-5 діб — вакцина від туберкульозу;4 місяці — від дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції;6 місяців — від гепатиту B, дифтерії, правця, кашлюку і поліомієліту;12 місяців — від кору, краснухи, паротиту, гемофільної інфекції;18 місяців — від дифтерії, правця, кашлюку і поліомієліту;6 років — від кору, краснухи, паротиту, дифтерії, правця і поліомієліту;14 років — вакцина від поліомієліту;16 років — вакцинація від дифтерії та правця.Якщо доросла людина не має якогось з цих щеплень, лікарі радять зробити його обов'язково.Також рекомендують щороку робити вакцинацію від грипу.Крім того, є додаткові щеплення, які поки що не входять до календаря щеплень. Серед них: від пневмококової інфекції, від вірусу папіломи людини, вітряної віспи (вітрянки), гепатиту А та від менінгококової інфекції. 

З чого почати вакцинацію

Перш за все, потрібно з’ясувати, коли та які щеплення вам робили. Відмітки про них є у медичній карті. Там вказані дата щеплення, доза, назва та серія вакцин. Далі потрібно записатися на прийом до сімейного лікаря чи терапевта, з яким підписана декларація. Скажіть лікарю, якщо:

  • у вас є алергія на ліки або їжу
  • у вас була реакція на попереднє щеплення 
  • зараз приймаєте ліки або маєте серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо
  • проходили курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримували стероїди або ліки, що пригнічують імунітет.

Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція організму на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє, а організм формує імунітет. Вони зазвичай самі минають за кілька діб.

Медики наголошують, вакцинація не є стовідсотковим захистом від хвороби. Проте вона може суттєво полегшить перебіг недуги і врятувати життя.