Ділимось порадами, які зроблять ваші свята безпечнішими
Щоб зимові свята минуло без пригод, Міністерство охорони здоров'я України підготувало поради, які допоможуть зробити традиційне застілля більш здоровим, але не менш смачним та веселим.
Як приготувати корисні страви на свята
- Передусім зважте всі "за" і "проти", коли плануєте складне багате меню до свят. Тривале стояння на ногах, без руху і роботи м’язів, викликає біль в суглобах і набряк вен. Висока температура і брак кисню в кухні є причиною головного болю і навіть підвищення тиску. Шум, опіки, багатозадачність, важкі сумки й витрати грошей — ніщо із цього здоров’я вам не додасть.
- Здоровий варіант — готувати менше. Наприклад, якщо готуєте олів’є, не готуйте більше калорійних страв. Адже олів'є може бути повноцінною стравою: тут є білки, жири, повільні вуглеводи.
- Намагайтеся мінімізувати кількість майонезу у святковому меню. У фабричному майонезі часто багато доданої солі, цукру та жиру. Тому його, як і інші готові соуси, слід максимально обмежити у споживанні, а краще — зовсім відмовитися. Натомість можна готувати соуси вдома самостійно, або замінити їх на більш здорові варіанти. Наприклад, замінити майонез можна сметаною — в ній вітамін, турецьким йогуртом або гірчицею в зернах.
- Також змінюйте співвідношення компонентів на більш корисне: більше моркви, свіжий огірок замість солоного, зелена цибуля замість ріпчастої (в ній багато магнію), відварене філе замість ковбаси й шинки.
- У десертах теж оберіть більш здорову альтернативу: сирник, ягідне желе, банановий мус, домашнє імбирне печиво або печені яблука і груші.
- Спрощуйте своє меню: замість "шуби" подайте окремо оселедці чи скумбрію, а замість пюре або печені — зелений горошок, який не треба ані чистити, ані різати — просто потушкуйте, чи печений гарбуз, що пасуватиме до всього жирного за столом, запечені чи потушковані селеру, моркву і пастернак — у них мало калорій, корисна клітковина, і просте приготування.
- Вибирайте корисні способи готування і подачі. Наприклад, запікайте, а не смажте м’ясо, спробуйте до нього соус із перемеленої журавлини, або гірчиці в зернах і йогурту, а не кетчуп чи той самий майонез. Не відмовляйтесь від холодцю, бо він корисний, але не забудьте доповнити його овочевим салатом.
Як не переїсти
- Їжте невеликими порціями. Наслідками переїдання можуть стати відчуття важкості та печія.
- Надавайте перевагу простим нежирним стравам. Складні салати з майонезом та жирна смажена їжа ускладнюють травлення і зроблять вас в’ялим.
- Їжте овочі та фрукти, цільнозернові продукти. Клітковина покращує травлення.
- Пийте більше води. Краще уникати солодких та газованих напоїв, особливо якщо ви поєднуєте їх з алкоголем.
- Намагайтесь не вживати в новорічну ніч велику кількість нових для вас екзотичних продуктів. Вони можуть викликати алергічну реакцію.
- Десерт краще з’їсти згодом, та надати перевагу фруктам, горіхам або желе.
- Намагайтесь більше рухатись. Святкування не має обмежуватись лише вечерею.
- Дата публікації
Що пити за святковим столом
Якщо ви вирішили споживати алкоголь, краще обирайте червоне вино — в ньому, на відміну від коктейлів чи міцних напоїв, є хоч щось корисне. У червоному вині міститься речовина, що називається ресвератрол, яка корисна для здоров'я серця. Вона допомагає запобігти пошкодженню кровоносних судин, знижує рівень"поганого" холестерину і запобігає утворенню тромбів. Але виправдовувати любов до вина ресвератролом не варто. Він також міститься у виноградній шкірці, тож краще просто з’їсти винограду або випити виноградного соку.
Як уникнути похмілля
- Один з поширених лайфхаків, аби вберегтися від похмілля та швидкого сп‘яніння в святковий період — з‘їсти жменю активованого вугілля перед тим як пити або вже після вживання алкоголю. Ідея, що вугілля може зв‘язуватися з алкоголем та перешкодити його потраплянню в кров, може виглядати логічно. Але жодних наукових доказів, щодо такого ефекту не існує. Є невелике клінічне дослідження, що навпаки вказує на відсутність будь-якого ефекту. Це відбувається тому, що алкоголь дуже швидко всмоктується в шлунку, та й взагалі вугілля його не адсорбує. Тому заїдати алкоголь купою активованого вугілля неефективно.
- Краще пийте воду. Алкоголь має сечогінний ефект, тому поповнювати водний баланс необхідно. Пиття води допоможе уникнути дегідратації та потенційно зменшити кількість випитого алкоголю.
- Не пийте алкоголь на голодний шлунок. До речі, вуглеводна їжа може допомогти зменшити інтоксикацію організму. І справляється з цим краще, ніж білкова їжа. Але не треба закусувати без міри — це не врятує від сп’яніння.
- Намагайтесь не змішувати алкоголь з газованими напоями. Алкоголь в поєднанні з ними швидше всмоктується в кров, тому можна й швидше сп‘яніти. Краще поєднайте алкоголь з фруктовими соками чи водою.
- Жодна пігулка не позбавить вас від наслідків надмірного вживання алкоголю. Перевірений спосіб, аби їх уникнути — їсти збалансовану їжу та не пити багато.
До речі, існує думка, що розсіл може допомогти відновитися після похмілля. Проте наукове дослідження показало, що вживання розсолу суттєво не допомагає. Навпаки надмірне та часте споживання розсолу шкодить здоров’ю. Воно призводить до набряків, здуття живота, печії. Через високу концентрацію натрію в розсолі краще відмовитись від його вживання людям з високим артеріальним тиском. Пити розсіл не рекомендують також людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту.