Уже декілька років вони допомагають українським дітям
Хірург-онколог Ульріх Екснер та пластичний хірург Клаус Екснер — брати. Кілька разів на рік вони приїздять до України, де безоплатно консультують та оперують дітей.
Lviv.Media розпитало лікарів про те, чому вони допомагають українським дітям та як саме це роблять.
Чомі лікарі допомагають Україні
Ульріх Екснер уже 18 років регулярно відвідує Україну. Це його 25 візит. Не зміг прилетіти лікар лише минулого року через пандемію коронавірусу.
Тут він консультує дітей з ортопедичними проблемами. Зізнається, що варіанту не стати лікарем у нього не було, адже вся його сім'я — медики.
В Україну хірург вперше приїхав на прохання Роберта Готса. Це почесний громадянин міста Львова, організатор і керівник доброчинної організації “Допомога для Західної України”, яка допомагає медичним установам і соціальним закладам Львівщини.
“Він мені сказав: ти мусиш поїхати, мусиш допомогти. Я приїхав сюди 18 років тому і відтоді щороку двічі чи тричі на рік приїжджаю до України”, — розповідає Ульріх Екснер.
Його брат, Клаус Екснер, говорить, що для нього такі поїздки — теж частина життя. Він до України приїжджає з 2012 року. Це вже його 14 візит. За це час він проконсультував тут близько 700 дітей.
“Я їжджу в гуманітарні місії ще з часів випускного іспиту. Я багато був і в Америці, і в Азії, і в Африці. Можливість приїхати сюди — це теж частинка роботи, коли я можу допомогти”, — ділиться лікар.
З якими проблемами вони працюють
Ульріх Екснер працює в Україні переважно зі складними випадками, щодо яких місцеві лікарі потребують консультацій.
“Легких проблем тут не буває. Я не приїжджаю сюди, щоб стикатися зі звичайними випадками. Їх теж достатньо, але для мене обирають найскладніші випадки. І я завжди працюю над ними з великим задоволенням” — каже хірург.
Тільки учора він консультував дівчинку з вродженою вадою розвитку стегнової кістки.
“Це дуже складний випадок. І мені він трапляється напевно один раз на п'ять років. Але це та проблема, яка лежить мені дуже близько до серця. Тому я сподіваюся, що ми зможемо допомогти цій дівчинці та покращимо якість її життя”, — пояснює Ульріх Екснер.
Водночас Клаус Екснер говорить, що працює тут навіть не з проблемами, а зі звичайними особливостями, які можуть бути у людей.
“Переважно я консультую та оперую дітей, які мають вроджені вади. Часто це вади верхньої повіки: діти не можуть відкрити повноцінно око, не можуть дивитися, змушені закидати голову для того, щоб щось побачити”, — розповідає хірург.
Він має свою унікальну методику роботи з вродженими вадами повік. За цією методикою він успішно прооперував понад 250 пацієнтів.
“Є різні методики лікування цих проблем. Я спостерігав за ними та зрозумів, що допомогти підняти повіку може верхній м'яз чола, якщо його трохи натягнути до повіки. Після такого втручання лишається невеликий шов на верхній повіці, який гарно загоюється, його ніхто і не помітить”, — пояснює Клаус Екснер.
Як потрапити до лікарів на консультацію
На приїзд обох лікарів батьки та діти можуть чекати й рік, адже пацієнтів у черзі чимало. Михайлові та його 16-річному синові Олегові пощастило. Вони чекали близько пів року.
У хлопця остеоїд-остеома — це доброякісна пухлина, яка повільно розвивається. У чоловіків вона трапляється у 4 рази частіше, ніж у жінок. Також цю хворобу мають переважно молоді люди — від 10 до 20 років.
“Ми звернулися пів року тому до лікарів. Остаточний діагноз дізналися буквально місяць тому. Нам сказали, що є можливість потрапити до Ульріха Екснера. І так і вийшло. Ми більше не шукали лікарів”, — розповідає Михайло.
Ульріх Екснер прооперує Олега вже сьогодні. Хлопець ділиться, що хвилювання зовсім немає.
“Я знаю, що мені буде краще після того. Тут нема чого боятися”, — каже Олег.
І на думку Клауса Екснера він цілком має рацію.
“Головне — це віра та довіра до лікарів. На підставі цієї довіри можна йти до покращення”, — пояснює лікар.
Хірургія: чудо чи звичайна робота
Ульріх та Клаус Екснери попри те, що їх вважають одними з найкращих у професії, свою роботу називають абсолютно звичайною.
“Я думаю, що ця робота не відрізняється від інших. Ти маєш намагатися зробити якнайкраще. Твій результат залежить від твого ставлення до роботи”, — ділиться Ульріх Екснер.
Основний секрет успіху для нього полягає у тому, щоб всебічно аналізувати проблему та обдумувати її вирішення.
“Не важливо, яка це сфера діяльності, якщо людина підходить з великою старанністю і турботливістю до проблеми й повністю заглиблюється в її суть, то у неї все вийде”, — переконаний лікар.
Клаус Екснер теж не вважає чимось надзвичайним успіхи у хірургії.
“Чудом є те, що ми змогли навчатися цього фаху. Як ти навчаєшся — такий і маєш результат. Диво може траплятися постійно, але люди до цього повинні долучатися. Я думаю, що є загальні речі, які формують перебіг ситуації, але є й особливості того чи іншого лікаря”, — зізнається Клаус Екснер.
Своєю особливістю він вважає вдалий перебіг подій у житті.
“Життя — це перебіг збігів. Так склалося, що я народився лікарській родині, мав змогу навчатися в університетах, в яких є навчався, потрапив у хорошу команду на роботі. І в Україні так само я знайшов команду однодумців, надзвичайно гарних спеціалістів, з якими ми можемо гармонійно співпрацювати”, — розповідає хірург.
Як українські лікарі сприймають іноземних колег
Українські лікарі колег цінують. Розповідають, що для них така співпраця — це дуже цінне навчання.
Завідувач відділення хірургії Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Богдан Романишин, який вже не один рік працює з Ульріхом Екснером, каже, що важко працювати буває лише через те, що складно знайти правильне розв'язання проблеми. Адже спеціально для приїзду хірурга готують складні випадки.
“Ця співпраця дає нам багато. Це і навчання, бо почути авторитетну думку — дуже важливо, і матеріальна допомога. Ульріх Екснер і його колега Чарльз Дюмо, який теж приїжджає вже багато років до нас, привозять нам кращі хірургічні інструменти та обладнання. Вони за свої гроші це купують і привозять, навіть не питаючись, бо бачать, чого нам бракує”, — ділиться Богдан Романишин.
Його колега — завідувач опікового центру 8-ї міської клінічної лікарні міста Львова Василь Савчин, який працює 9 років з Клаусом Екснером, теж зізнається, що за цей час лікарі багато навчилися від нього.
“У Клауса Екснера глибокі та фундаментальні знання в пластичній хірургії. Ми прооперували з ним понад 300 дітей з різними вадами. Цього разу він прооперує ще 20 дітей. Сподіваємось, що все пройде успішно”, — розповідає Василь Савчин.
Не роботою єдиною
Попри те, що робота для братів-хірургів — найважливіша, вони встигають і побачити місто.
“Перебувати тут для мене — це велике задоволення, тому що у мене тут вже є друзі, з якими радісно зустрічатися. У мене також була можливість поїхати на день у Карпати, побачити ці чудові гори, пізнати місто Львів. Кожен день тут для мене радість, бо я серед своїх друзів”, — з посмішкою говорить Клаус Екснер.
Його брат Ульріх Екснер теж не відстає. Каже, що перекладачка Лілія Дубик, яка працює з обома братами вже не один рік, встигла показати йому і місто, і познайомити з архітектурою та культурою Львова.
Додамо, Клаус Екснер був у Львові влітку цього року. За час візиту він проконсультував дітей з такими вадами як вроджений птоз верхньої повіки, вроджена деформація вушної раковини, гемангіоми, посттравматичні рубці, постопікові рубці.