До кінця листопада у лікарні швидкої допомоги прооперують 25 дітей
До Львова прилетіли американські хірурги із благодійної організації Novick Cardiac Alliance. Вони допоможуть лікарям Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги оперувати дітей з вродженими хворобами серцево-судинної системи. Планують, що до 20 листопада прооперують 25 дітей.
Ще донедавна у Західній Україні діти не могли отримати високоспеціалізовану кардіодопомогу. Вони та їхні батьки змушені були звертатися до Києва, у Національний інститут серцево-судинної хірургії імeні М.М. Амосова.
Однак рік тому у лікарні швидкої допомоги запустили дитячу кардіохірургію. За попередній рік тут провели 50 складних дитячих операцій на серці.
"В Україні потрібно проводити близько 120 тисяч кардіооперацій на рік. Дітей на Львівщині, яким потрібна така операція — близько 1000. Таких кардіохірургічних центрів, де оперуватимуть дітей з хворобами серцево-судинної системи, має бути багато. Кожна дитина заслуговує на якісне надання медичної допомоги", — розповідає генеральний директор Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Олег Самчук.
За програмою тут оперуватимуть дітей, у яких несвоєчасно діагностували вроджені хвороби серцево-судинної системи. Лікуватимуть і дорослих, які мають аналогічні захворювання.
Медики розповідають, що деякі вади можна усувати вже з другого дня життя дитини. Якщо ж їх не лікувати, то більшість хворих діток ризикують померти вже у перші тижні після народження.
"На відміну від дорослої кардіохірургії, у дитячій існує одночасно декілька хвороб, які обтяжують серце. Тому у медицині є таке поняття як "крива навчання", це певний період, доки лікар здобуває досвід. У дитячій хірургії цей період триває в рази довше, ніж у дорослій", — пояснює Вільям Новік, дитячий кардіохірург та засновник благодійної організації Novick Cardiac Alliance.
Вільям Новік — американець. Перебуває у Львові вперше, однак раніше допомагав прооперувати складні випадки дитячих хвороб серця у Києві, у Національному інституті серцево-судинної хірургії імeні М.М. Амосова. До слова, Новік кардіохірург з багаторічним стажем. За цей час встиг прооперував 12 тисяч дітей.
Під наглядом Вільяма Новіка вчора у лікарні провели першу, так звану інтервенційну, операцію на серці дитини. Вона відрізняється від класичної тим, що її проводять без розрізу шкіри. Сьогодні ж запланували дві операції. Одну дитину оперуватимуть вже вдруге, адже іноді не можна усунути декілька проблем за одне хірургічне втручання.
"Досі таких дітей вважали неоперабельними за класичними канонами медицини. Одна наша пацієнтка була закордоном у різних, у тому числі, європейських клініках. Там їй сказали, що не можуть допомогти. Однак сьогодні ця дитина отримала шанс, щоб повноцінно жити", — каже Віталій Петров, дитячий хірург Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги.
Іванна Філіпова — мама шестирічної Вікторії. Дівчинка має гіпертрофічну кардіоміопатію. Позавчора її доставили до лікарні гелікоптером, а вчора прооперували.
"У віці два місяці у дитини виявили шуми у серці. Нас обстежили та відправили на лікування у Київ, але чули, що львівська лікарня має дуже хороших лікарів, тому приїхали сюди", — ділиться Іванна Філіпова.
Вже у 4,5 місяці маленькій Вікторії зробили операцію, де закрили невеличкий отвір у серці. Мама дитини каже, що є ще одна проблема — звуження аорти, яку потрібно розширити.
"Боюся, щоб нічого не сталося, коли вона бігає. Інколи буває падає, це ж дитина", — розповідає про свої переживання мама дитини.
Натомість дівчинка каже, що через хворобу давно не була у школі. Їй хочеться бути активною, а у лікарні їй досить сумно.
"Хочу займатися гімнастикою, і малювати, і співати, а ще продавати! Мрію покататися на літаку на море або подивитися Україну, а далі будемо бачити", — розповіла Віка.
Вчора маленьку Віку успішно прооперували. Операція тривала понад 5 годин, однак за цей час хірурги встигли усунути 3 вроджені проблеми серця: ті, які стосувалися клапану, камери серця та аорти.
"Ми дуже задоволені результатом роботи та співпрацею з Вільямом Новіком. Вже у найближчі дні дитина буде бігати", — каже дитячий хірург Віталій Петров.
Після операції мама дівчинки розплакалась від щастя, а медики її запевнили, що тепер все буде добре, адже втручання вирішило усі проблеми зі серцем у дівчинки. Тож тепер Вікторія зможе займатися гімнастикою, як і мріяла.
"Нарешті моя донечка буде здорова, я дуже вдячна лікарям, я щаслива!", — витираючи сльози на очах сказала Іванна Філіпова.
За словами медиків, до кожної дитячої кардіооперації залучають від 10 до 20 профільних спеціалістів. Дитячі операції хвороб серцево-судинної системи є безкоштовними.
Довідково. Novick Cardiac Alliance — благодійна організація, яка діє у 30 країнах світу. Американські хірурги вже понад 20 років оперують найскладніші випадки хвороб дітей, пов'язані із вродженими хворобами серцево-судинної системи.