Цього року премію за вдалі іспити отримають 30 студентів
Верховна Рада затвердила список студентів, які отримають премії за найкращий результат у зовнішньому незалежному оцінюванні у 2021 році.
100 тисяч гривень отримають 30 учасників ЗНО. Усі вони за іспити набрали щонайменше 790 балів. Тобто мінімум один предмет склали на 200 балів.
“Цього року 35 студентів набрали понад 792 бали!”, – написала у Facebook членкиня комітету Верховної Ради Наталія Піпа.
Проте преміюють лише 30 студентів. Інші 5 обрали навчання в іноземних університетах та премію не отримають.
Серед 30 студентів, які отримають винагороду, 6 навчаються у Львівських університетах.
Lviv.Media поспілкувалося з одним з них і розпитало про секрети успішного ЗНО.
Як скласти ЗНО та отримати премію
Володимир Кузьма — студент спеціальності “ІТ та Бізнес-аналітика” Українського католицького університету. При вступі він отримав стипендію, яка повністю покриває його навчання на цей рік. А також отримає 100 тисяч гривень премії за добре складене ЗНО. Гроші планує витратити на подальше навчання.
Володимир склав ЗНО з математики на 200 балів, фізику та англійську — на 199, а українську мову (без літератури) написав на 196 балів.
УКУ обрав для навчання, бо вважає, що це один з найкращих закладів України.
“Я вчився у фізико-математичному ліцеї й хотів вступити на технічну спеціальність. З хороших варіантів для цього або університети в інших містах, або УКУ чи Політехніка у Львові. Я багато ходив на різні олімпіади й також розумів, що можу пройти на стипендію в УКУ. Тому саме цей університет і обрав”, — розповідає Володимир.
Щодо ЗНО Володимир пояснює, що багато у чому йому допомогла якісна шкільна освіта та хороші викладачі. Готуючись до іспитів, він зовсім не звертався до репетиторів.
“З викладачами математики й фізики мені пощастило. Загалом, якщо вчишся у фізматі, то ці предмети можна добре скласти навіть без репетиторів. З української мови та англійської вчителі теж нас добре готували. З англійською я хіба ще сам працював — тренувався писати есе, проходив тести за минулі роки”, — говорить хлопець.
Він додає, що напевно найбільший секрет успішного іспиту — стресостійкість.
“Багато знайомих мали й хороших репетиторів, і добре підготувалися, але вони не мали досвіду написання іспиту не у своїй школі, коли ти обмежений у часі й нервуєш. Тому вони не дуже розуміли, як розподіляти час. Водночас у мене був досвід олімпіад і я знаю, що робити, коли ти маєш все зробити за обмежений час точно і швидко. Я звик до такого, і це допомагало”, — ділиться Володимир.
Він переконаний, якщо готуватися і вміти себе заспокоїти, усе вийде.
“Треба просто зробити свою роботу. Чим менше хвилювання, тим кращі шанси отримати вищі бали на іспиті. Я чув таку пораду: перед ЗНО можна побити подушку, щоб виплеснути усі свої емоції та заспокоїтися. Сам не перевіряв, але деякі знайомі пробували, і їм це допомагало”, — розповідає Володимир.
Хлопець також вважає, що до ЗНО насправді готові майже всі, але не всі у себе вірять.
“Люди схильні думати, що те, до чого вони готуються, і те, що буде на ЗНО, — складніше. Але зазвичай це не так”, — додає студент.
Володимир ділиться, що мотивувати себе йому майже не доводилося, адже він вивчав те, що йому подобалося.
“Математика і фізика для мене були у задоволення. А з українською я розумів, що це просто потрібно. І для власної грамотності, і загалом для життя в країні. Звичайно важко змусити себе вивчити всі винятки, але ЗНО — це не про знання всього. Не треба бути філологом, щоб скласти іспит”, — каже хлопець.
Він також радить не ставити собі за мету набрати 200 балів і не сприймати ЗНО як щось особливе.
“Там немає нічого надскладного. Ви просто робите те, що вже навчилися робити. Просто треба один раз в, одному конкретному місці зробити свою роботу. Якщо все піде ідеально, напишете на 200 балів, а якщо щось не почуєте, не до кінця зрозумієте завдання — це нормально. Таке стається. Важливо розуміти, що ті, хто не написав на 200, а скажімо на 190+, часто знають не гірше”, — пояснює Володимир.
Він також наголошує, важливо себе перевіряти під час іспиту. Для цього він радить робити короткі помітки біля тестів про те, як ви їх розв'язували. Коли потрібно буде перевірити себе, достатньо буде лише пробігтися очима по нотатках. Окремо розбирати кожен тест вже не доведеться.
Володимир роздумує, що на ЗНО життя не закінчується, тому не варто драматизувати й переоцінювати іспит.