• Головна
  • Суспільство
  • Регіональна мова на Дніпропетровщині, справа про паспорт та "пральки" українською: найцікавіші справи Святослава Літинського

Регіональна мова на Дніпропетровщині, справа про паспорт та "пральки" українською: найцікавіші справи Святослава Літинського

Учора на Дніпровщині скасували статус російської мови як регіональної.

Відомому захиснику української мови, львів’янину Святославу Літинському, через суд вдалося скасувати в Дніпропетровській області російську мову як регіональну.

За цю перемогу активіст боровся три роки.

“Майже три роки я звертався спершу до Дніпропетровської ОДА, а згодом до прокуратури щодо необхідності скасування регіональної мови. Вони довго нічого не робили, але врешті-решт у своїй останній відповіді прокуратура надала мені підтвердження скерування позову в суд. І ось сьогодні чудова новина – суд скасував статус російської мови у Дніпропетровській області”, - розповів Святослав Літинський.

Загалом Святослав Літинський займається захистом української мови понад 8 років. За це час він мав близько 50 справ, з них лише 4 програв.

Святослав Літинський. Фото: Lviv.Media

Найважливіші справи Святослава Літинського

Справа про паспорт

У 2014 році Святослав Літинський вимагав у Державної міграційної служби України заповнити його паспорт лише українською мовою.

“Це була одна з найбільших справ. ДМСУ мені повідомляла дуже довго, справа дійшла до касаційної інстанції”, - пригадує Святослав Літинський.

Проте у результаті суд зобов'язав Державну міграційну службу України видати Святославові паспорт лише українською мовою.

Апеляційний суд підтвердив рішення першої інстанції. Святослав отримав паспорт, в якому російська сторінка заповнена українською мовою, проте на старому бланку є друковані російськомовні позначки.

У грудні 2015 року Вищий адміністративний суд України підтвердив законність вимог Святослава Літинського та залишив у силі постанову Львівського окружного адміністративного суду щодо протиправності дій Державної міграційної служби України.

У результаті Кабінет міністрів затвердив новий зразок паспорта лише українською мовою.

Пральні машини українською

У червні 2014 року суд визнав, що продаж пральних машин без українського маркування, - це порушення мовного законодавства. У результаті великі компанії почали випуск пральних машин з українським маркуванням. Інші виробники підтримали таке рішення без рішення суду.

Це була найперша справа Святослава Літинського. Він зізнається, що заразом і найскладніша.

“Складніша, бо була найперша. Потім я побачив, що свої права можна захищати, і стало легше”, - розповідає Святослав Літинський.

Україномовні панелі приладів у машинах

У березні 2015 року Святослав Літинський звернувся до автомобільних виробників з вимогою ввести українську мову в панелі приладів нових автомобілів.

За результатами судових позовів проти представництва Volkswagen в Україні, уже із середини 2016 року автомобілі цієї марки випускали з україномовною панеллю.

Також завдяки позову  Літинського компанія-виробник SEAT почала випускати авто SEAT Ateca з можливістю вибору української мови.

До ініціативи долучилися також компанії Mercedes, Renault та BMW.

Справа Авакова

У серпні 2015 Святослав Літинський звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з проханням надати переклад українською мовою виступу колишнього міністра Арсена Авакова. Після отримання відмови львів'янин звернувся до суду та виграв його у вересні того ж року.

Але Авакову таке рішення не сподобалося, і МВС подало апеляцію з вимогою скасувати рішення суду. Апеляційне засідання мало відбутися 9 листопада - у День української писемності та мови. Проте МВС відкликало апеляцію.

Спершу Арсен Аваков бурхливо відреагував на звернення Святослава Літинського та ображав мовного захисника. Проте, після позитивного судового рішення на офіційному YouTube каналі МВС усі промови колишнього міністра супроводжували перекладом українською мовою. А речник міністра Артем Шевченко надіслав Святославові Літинському листа з вибаченнями.

Довідка про несудимість державною

Святослав Літинський називає цю справу найскладнішою з тих, якими займається зараз.

"МВС вимагає від мене заповнити документ іноземною мовою. Це потрібно для того, щоб я отримав довідку про несудимість" - зазначає Святослав Літинський.

Він додає, що ця справа вже тягнеться понад 4 роки.

"Ми звертаємось до МВС, і вони ніяк не можуть розв'язувати це питання" - наголошує Святослав.

Мовний активіст у коментарі Lviv.Media також розповів, що за 8 років діяльності його все ще найбільше дивує брехня: "Мені було найбільш незвично, що в юридичній практиці захисники брешуть в очі, на біле говорять чорне і навіть не кліпають оком. Я ніколи не бачив в житті, щоб люди так впевнено брехали. Але в суді це виявилося допустимим способом захисту".

Нагадаємо, нещодавно на YouTube-каналі Lviv.Media вийшло інтерв'ю зі Святославом Літинським. Він розповів про мовний закон, чому не варто давати послаблення для російської мови, що робити з ТікТок та YouTube, та про те, чому учні не знають української мови.